Magdalena Robak, studentka pielęgniarstwa na PWSZ w Tarnowie, znalazła się w ścisłym finale prestiżowego konkursu Queen Silvia Nursing Award Poland. 20-latka zaprezentowała swój rewelacyjny pomysł, którym jest koszulka do szybkiej komunikacji z pacjentem. Magdalena nie ukrywa, że już myśli nad stworzeniem kolejnych przedmiotów, które mogą przyczynić się do ułatwienia życia osobom schorowanym i potrzebującym.
Studentka pielęgniarstwa tłumaczy, że pomysł na stworzenie koszulki z piktogramami narodził się w jej głowie w momencie, kiedy przebywała na praktykach w szpitalu, gdzie obserwowała pacjentów mających problemy z komunikacją. – Jedna z moich wykładowczyń opowiadała historię niesłyszącego pacjenta, który trafił do szpitala i w żaden sposób nie mógł porozumieć się z personelem. Pomyślałam wówczas, że coś trzeba z tym zrobić. Jakiś czas później zobaczyłam na Instagramie relację o tematyce utrudnionej komunikacji z pacjentem, po której do głowy wpadł mi pomysł stworzenia niespotykanej dotąd koszulki, która pomagałaby personelowi szpitala komunikować się z pacjentem – tłumaczy Magdalena Robak.
O pomyśle 20-latki usłyszał wykładowca Wydziału Sztuki PWSZ, dr Piotr Barszczowski, który dostrzegając jego wielki potencjał, stworzył za darmo projekty koszulki. Na t-shircie umieszczony jest uproszczony model ludzkiej sylwetki złożony z punktów znajdujących się w tych miejscach, które najczęściej bolą, proste ikony oznaczające podstawowe potrzeby i skala bólu. Korzystanie z koszulki jest bardzo proste – medyk wskazuje palcem na swojej koszulce poszczególne znaki, a pacjent jedynie skina głową, aby potwierdzić przekazywane informacje.
– Piktogramy toalety i łóżka oraz emotikon oznaczający, że coś nie jest w porządku, są bardzo istotnym elementem tej koszulki. Są to potrzeby, z którymi personel szpitala spotyka się najczęściej, komunikując się ze swoimi pacjentami. Na koszulce znalazło się także serduszko. Pacjent wskazując je, w ten sposób dziękuje medykowi za jego pomoc – tłumaczy Magdalena i dodaje, że z tego typu koszulek może korzystać nie tylko personel szpitala. – Świetnie sprawdzą się także w DPS-ach, gdzie przebywa mnóstwo starszych osób i z wieloma z nich kontakt jest bardzo utrudniony. Dodatkowo w ten sposób można porozumiewać się także z pacjentami, którzy nie mówią w języku polskim.
Pomysł na koszulkę ułatwiającą komunikację z pacjentem, który ma trudności w mówieniu o swoich potrzebach, zapewnił studentce II roku pielęgniarstwa na PWSZ w Tarnowie, udział w ścisłym finale Konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Szwecji Sylwii – Queen Silvia Nursing Award Poland. Celem zmagań było wydobycie najbardziej kreatywnych pomysłów, aby podnieść prestiż zawodu pielęgniarki oraz stworzyć warunki dla trwałych, pozytywnych zmian w opiece zdrowotnej. Magdalena Robak była jedną z najmłodszych finalistek tegorocznej edycji konkursu, którego główną nagrodą było 25 tys. zł stypendium oraz dyplom od Jej Królewskiej Mości Królowej Szwecji Sylwii. Z całej Polski wpłynęło ponad 700 zgłoszeń, a do ścisłego finału wybrano tylko sześć najciekawszych pomysłów, wśród których znalazł się także projekt 20-latki. Ostatecznie po wygraną sięgnęła Julia Osiecka, studentka pielęgniarstwa na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, która w ramach swojego pomysłu zaproponowała wykorzystanie nowoczesnych technologii – wirtualnej rzeczywistości VR do przedstawienia i doświadczenia aktywności, które seniorzy wykonywali, będąc osobami młodymi i w sile wieku.
– Poziom konkursu był naprawdę wysoki. Znalezienie się wśród sześciu finalistów było dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Moimi faworytami do zwycięstwa były projekty dotyczące pomocy seniorom. Jedna z uczestniczek przygotowała książkę seniora, a inna niezbędnik farmaceutyczny seniora. Co do mojej koszulki, to zyskała ona naprawdę dużą aprobatę ze strony jury konkursu. Wierzę, że z czasem może stać się ona narzędziem, które będzie wykorzystywane do pracy z pacjentami w różnych placówkach medycznych w naszym kraju. Już teraz zgłosiła się do mnie dyrekcja Mościckiego Centrum Medycznego, która chciałaby wprowadzić moje koszulki do pracy ze swoimi pacjentami – mówi Magdalena Robak i dodaje, że niewykluczone, iż wkrótce piktogramy znajdą się nie tylko na t-shirtach. – Na pewno będę starała się, aby wyprodukować koszulki dla małych pacjentów, ponieważ jednym z pomysłów jest, aby koszulki ubierał nie tylko personel, ale także pacjenci, zamiast szpitalnych piżam. Dodatkowo chciałabym, aby piktogramy znalazły się na kocach, czy matach, by w ten sposób, korzystać mogły z nich najmniejsze dzieci. Konkurs o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Szwecji Sylwii był dla mnie motorem do dalszego działania. Jeżeli okaże się, że koszulka będzie pomocna przynajmniej jednemu pacjentowi, który dzięki niej bez problemu będzie mógł komunikować się za pomocą gestów z personelem szpitala, to wówczas będę wiedziała, że cały trud włożony w pracę miał sens.
20-latka w najbliższym czasie chce skupić się na studiach. W przyszłości chciałaby pracować na jednym z oddziałów ratunkowych. – Pielęgniarstwo nie należy do najłatwiejszych zawodów, ale ja od dziecka chciałam pomagać innym w myśl słów Roberta Baden-Powella, żeby „Starać się zostawić ten świat choć trochę lepszym”. Myślę, że projekt koszulki, to dopiero początek. W swojej głowie mam mnóstwo pomysłów, jak pomagać potrzebującym i schorowanym osobom. Wierzę, że wiele z nich uda mi się zrealizować będąc już pielęgniarką – kończy Magdalena Robak.
Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl
*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.