Czy dziennikarz powinien mieć własne zdanie?

Czy dziennikarz powinien dzielić się swoim zdaniem?

Dziś słuchałem w jednej z rozgłośni radiowych audycji poświęconej dziennikarzom i tego, czy powinni oni „komentować informacje”. Opinie na ten temat były różne, więc pozwólcie Państwo, że także sam zabiorę w tej kwestii głos.

 

Jeśli chodzi o przekazanie „suchej” informacji, uważam, że dziennikarz NIE MA PRAWA zamieszczać w niej swoich przekonań i poglądów. Jeżeli przejrzą Państwo wszystkie moje teksty, które publikowane były w różnych mediach papierowych (a było ich już kilkanaście tysięcy), gwarantuję Państwu, że nie znajdziecie ani jednego tekstu, w którym przekazałbym swoje poglądy. Dla mnie to niedopuszczalne i byłbym spalony jako dziennikarz. Tekst informacyjny, jak sama nazwa wskazuje ma być tekstem informacyjnym. Można zawrzeć w nim opinie osób, których dotyczy materiał, ale w żadnym wypadku nie można wzbogacić go o swoje poglądy.
 
Co innego jednak w sytuacji, kiedy OMAWIAMY jakąś sprawę, która ujrzała światło dzienne. Znam osoby, które uważają, że i tutaj dziennikarz nie powinien się wypowiadać i pozostawić to czytelnikom, czy widzom. I w tej akurat kwestii nie mogę się już jednak zgodzić.
 
Dziennikarz jest jak każdy inny człowiek. Ma swoje poglądy, ma swoje zdanie na dany temat… Jeżeli dziennikarz nie potrafi zająć stanowiska w jakiejś sprawie, to sorry, wybaczcie, ale w moim odczuciu kompletnie nie nadaje się do tego zawodu.
 
Wykonując ten zawód obracamy się w pewnych środowiskach (czasami niedostępnych dla szarego obywatela) i uważam, że naszym obowiązkiem jest dzielenie się z innymi osobami naszymi spostrzeżeniami na temat otaczającej nas rzeczywistości. Jednego dnia piszemy artykuł o tym, że dokonano tylu i tylu aborcji i traktujemy to, jako zwykłą informację. Na następny dzień, nadal będąc dziennikarzem, ale znając już sprawę „od środka” możemy podzielić się swoimi przemyśleniami z czytelnikami za pomocą np. felietonu. Nie widzę w tym nic złego, a wręcz przeciwnie.
 
To właśnie z tego względu prowadzę swoje media społecznościowe. Można u mnie przeczytać mnóstwo tekstów informacyjnych, ale nie brakuje tutaj również moich własnych przemyśleń na różne tematy, w których prezentuję SWOJE zdanie. Ilu ludzi, tyle opinii. Dziennikarz też ma prawo wyrazić swoje zdanie, tyle, że nie w formie tekstu informacyjnego, a w formie felietonu, czy komentarza.
 
Zarzucanie w takim przypadku dziennikarzowi braku obiektywizmu jest po prostu śmieszne. Jeżeli mam być z Państwem szczery, nie znam ani jednej osoby, która byłaby obiektywna. Ani jednej! Obiektywnych osób na tym świecie po prostu nie ma! Każdy ma swoje wartości, którymi kieruje się w życiu, swoje upodobania, przeróżne emocje… Nie ma szans, aby nie miały one wpływu na naszą ocenę konkretnej sytuacji.
 
Czym innym jest jednak rzetelność. Jeśli w danym artykule przedstawiamy opinie wszystkich zainteresowanych stron i dajemy czytelnikowi szansę samodzielnej oceny sytuacji – tak, jesteśmy rzetelni. Ale dotyczy to tylko tekstów informacyjnych. Reportaż, felieton, komentarz rządzą się swoimi prawami. Tak, jak treść, którą właśnie Państwo przeczytaliście. Wyraziłem w niej swoje zdanie. Dlaczego? Może dlatego, że po prostu mi wolno?
WARTO PRZECZYTAĆ:   Rzepiennik Strzyżewski, czyli gmina bez centrum z prawdziwego zdarzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *