Fot. TVP

Słowem o polskich preselekcjach do Eurowizji…

Nie oglądałem tegorocznych polskich preselekcji, ponieważ pracowałem. Później nadrobiłem zaległości i zobaczyłem poszczególne wykonania. W sieci burzliwa dyskusja, czy powinna jechać Blanka (jedzie na Eurowizję dzięki głosom jurorów), czy Jann, który wygrał głosowanie wśród widzów.

Moja skromna opinia jest następująca. Uważam, że zarówno Blanka jak i Jann swoimi występami nie zasługiwali na nominację na konkurs w Liverpoolu. Blanka ma chwytliwy utwór, ale jej problem polega na tym, że… nie potrafi śpiewać. Jann z kolei postawił na kontrowersje, czyli kontrowersyjny teledysk, kontrowersyjny wygląd, kontrowersyjne ruchy na scenie, a do tego sam występ na żywo był bardzo przeciętny (dlatego szczerze powiem, że nie wiem dlaczego ludzie są tak bardzo zachwyceni tym, co pokazał w preselekcjach, bo moim skromnym zdaniem nie pokazał zbyt wiele, chociaż w przeciwieństwie do Blanki, potrafi śpiewać).

Dla mnie zwycięzcą preselekcji jest Dominik Dudek. Jego utwór „Be Good” nie dość, że ma fantastyczne przesłanie o tym, że warto być dobrym, to dodatkowo jest świetną piosenką pod względem melodii, bardzo chwytliwą, a do tego najlepiej zaśpiewaną na żywo podczas preselekcji.

Dobrze byłoby, abyśmy jako kraj promowali w Europie utwory z przesłaniem. Ten taki na pewno był. Coraz głębsze wydeptywanie w zachodnioeuropejską kulturę nie dość, że jest coraz bardziej żenujące, to odbiera nam naszą polską tożsamość.

Pamiętam ile szydery było podczas występu na Eurowizji Cleo z utworem „My Słowianie”. Ok, być może nie była to piosenka najwyższych lotów, ale fakty są takie, że dzięki niej wyróżniliśmy się na tym tandetnym konkursie (bo, że jest to konkurs coraz większej tandety, to chyba nikt nie ma wątpliwości). Pokazaliśmy tym utworem swoje korzenie, swój folklor, itp. Właśnie tak powinno to wyglądać.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Ksiądz i żarty z ambony...

Szkoda mi Dominika, bo miał utwór z przesłaniem, a podczas występu na żywo udowodnił, że jest prawdziwym artystą. Na pewno z większą uwagą niż do tej pory, będę śledził jego poczynania w świecie muzyki.

Fot. TVP

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.