W 1965 r. UNESCO ogłosiło 8 września Światowym Dniem Umiejętności Czytania, którego celem jest zwrócenie uwagi na umiejętność pisania i czytania, Fot. Canva

Umiejętność czytania i pisania w dzisiejszym świecie…

Dziś 8 września. W 1965 r. UNESCO ogłosiło 8 września Światowym Dniem Umiejętności Czytania. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na to, jak ważna w dzisiejszym świecie jest umiejętność pisania i czytania. Ludzie! Czytajcie! Ale nie tylko posty znajomych na Facebooku!

W kwietniu Biblioteka Narodowa opublikowała wstępny raport „Stan czytelnictwa książek w Polsce w 2022 roku”. Wynika z niego, że lekturę co najmniej jednej książki w ciągu ostatnich 12 miesięcy zadeklarowało 34 proc. respondentów w wieku co najmniej 15 lat. W 2022 roku odnotowano wzrost czytelnictwa w grupie osób w wieku 15-18 lat: 72 proc. badanych deklaruje się jako czytelnicy książek, 18 proc. przeczytało w ciągu roku siedem i więcej tytułów.

Jaki jest więc wniosek? Aż 66 proc. Polaków w wieku powyżej 15 lat nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki! Ani jednej! Nawet „Janko Muzykanta”! Mam nadzieję, że większość z moich czytelników sięga po książki, chociaż zdaję sobie sprawę również z tego, że osób, które za czytanie uznają jedynie zaznajomienie się z kolejnym postem znajomego na Facebooku, na pewno nie brakuje.
Apeluje do Was Kochani – czytajcie i to czytajcie jak najwięcej!

Włoski filozof Umberto Eco powiedział kiedyś – „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Nie zabierajmy sobie szansy na rozwój, ale również na dobrą zabawę. Czytanie książek stymuluje umysł, wzbogaca słownictwo, poprawia wiedzę oraz dobrze wpływa na pamięć. Co ciekawe czytanie wpływa również pozytywnie na sen, a nawet opóźnia demencję i spowalnia rozwój choroby Alzheimera.

Dzisiaj wieczorem, zamiast po raz kolejny oglądać ten sam serial w telewizji, który ciągnie się niczym tasiemiec, spróbujmy znaleźć jakąś ciekawą pozycję na naszych półkach i przeczytać nawet niewielki kawałek. Jestem pewny, że po kilku stronach sami dojdziecie do wniosku, że czytanie jest naprawdę fajne. Wystarczy tylko zrobić ten pierwszy krok…

WARTO PRZECZYTAĆ:   Agnieszka Rybska - Jak ocenić książkę?

Dodaj komentarz