„Rok 1984” nieodpowiedni dla studentów?

Jak informuje portal Daily Mail pracownicy Uniwersytetu w Northampton wydali ostrzeżenie, że powieść George’a Orwella „Rok 1984” zawiera „wyraźne materiały”, które niektórzy studenci mogą uznać za „obraźliwe i denerwujące”.

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać powieści „Rok 1984”. Książka jest przerażającą wizją przyszłości, w której wszyscy są niewolnikami despotycznego reżimu. Sam autor napisał swoją powieść pod wpływem kontaktu z systemem stalinowskim, dodatkowo obserwując działania państw totalitarnych. Do napisania powieści skłoniły go m.in. wspomnienia z hiszpańskiej wojny domowej roku 1936, której przyglądał się będąc dziennikarzem. To właśnie z powieści „Rok 1984″ pochodzi cytat „Wojna to pokój. Wolność to niewola. Ignorancja to siła”, a także słynne słowa „Wielki Brat patrzy”.

Powieść jest jednym z kilku dzieł literackich, dla których wydano specjalne ostrzeżenie studentom z Northampton w ramach zajęć „Budowanie tożsamości”, mające według uczelni „rozwiązywać trudne kwestie związane z przemocą, płcią, seksualnością, klasą, rasą, nadużyciami, wykorzystywaniem seksualnym, ideami politycznymi i obraźliwym językiem”.

Rzecznik prasowy tamtejszej uczelni poinformował, że chociaż nie jest to polityka uniwersytecka, uznano zasadność ostrzegania studentów przed treściami związanymi z przemocą, przemocą seksualną, przemocą domową i samobójstwami, więc z tego powodu na liście książek znalazł się „Rok 1984” George’a Orwella. – Chociaż nie jest to polityka uniwersytecka, możemy ostrzec studentów przed treściami związanymi z przemocą, przemocą seksualną, przemocą domową i samobójstwami. W takich okolicznościach wyjaśniamy kandydatom w ramach procesu rekrutacyjnego, że ich kurs będzie zawierał trudne teksty. Jest to wzmacniane przez opiekunów w miarę postępów w programie studiów. Zdajemy sobie sprawę, że niektóre teksty mogą stanowić wyzwanie dla niektórych studentów i uwzględniliśmy to podczas opracowywania naszych kursów.

Oprócz książki Orwella naukowcy zawarli na swojej „zakazanej liście” kilka innych prac, które mogą być „obraźliwe i denerwujące”, w tym sztukę Samuela Becketta „Endgame”, powieść graficzną „V For Vendetta” autorstwa Alana Moore’a i Davida Lloyda oraz „Sexing The Cherry” Jeanette Winterson.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Gabriel Zastawnik - Przez kręgle po medale

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.