Grupa nielegalnie wytwarzająca leki na potencję w rękach policji, Fot. Canva

Grupa nielegalnie wytwarzająca leki na potencję w rękach policji

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP), pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Siedlcach, rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą nielegalnie produkującą leki na potencję. Tabletki były dystrybuowane na terenie Polski jako ziołowe suplementy diety. Przejęto ponad 800 tys. szt. tabletek wartych około 32 mln zł.

W sprawę zaangażowani byli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podlaskiej KAS, policjanci z Zarządu w Białymstoku CBŚP, Prokuratura Okręgowa w Siedlcach, a także przedstawiciele Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF). Akcja została przeprowadzona na terenie trzech województw: mazowieckiego, zachodniopomorskiego i śląskiego. Zatrzymano 4 osoby, w tym 3 Polaków i obywatela Wietnamu. W trakcie działań funkcjonariusze przeszukali 20 obiektów, w których zabezpieczyli maszyny do konfekcjonowania tabletek, przygotowane puste opakowania oraz ponad 800 tys. szt. tabletek o szacunkowej wartości 32 mln zł.

Produkcja nielegalnych leków z przemyconych substancji

Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej mogli od kilku lat zajmować się nielegalną produkcją leków na potencję, wykorzystując przy tym substancję czynną farmakologicznie – syldenafil, która była przemycana w hurtowych ilościach z Chin.

Tabletki były dystrybuowane jako ziołowe suplementy diety, pod charakterystycznymi nazwami wskazującymi na ich działanie. Do obrotu wprowadzano je za pośrednictwem portali internetowych, sklepów stacjonarnych i stacji paliw.

Zarzuty i tymczasowe areszty

Prokuratura Okręgowa w Siedlcach przedstawiła zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wytwarzania i sprzedawania sfałszowanych produktów leczniczych. Na podstawie zebranego materiału dowodowego 4 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na 3 miesiące. Sprawa jest rozwojowa.

(PAP)

WARTO PRZECZYTAĆ:   Faraon z Ryglic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *