Ks. Michał Olszewski, fot. screen YT

Ksiądz Michał Olszewski torturowany za kratami

Tygodnik „Sieci” ujawnił treść listu księdza Michała Olszewskiego z fundacji Profeto. Wojciech Biedroń w artykule „60 godzin piekła” przytacza fragmenty listu ks. Olszewskiego, które ukazują brutalność funkcjonariuszy ABW i prokuratorów, traktujących duchownego niczym najgorszego przestępcę. 

Ks. Michał Olszewski trafił do aresztu w wyniku śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Kościelna Fundacja Profeto, której prezesem jest ksiądz Michał Olszewski, miała otrzymać 100 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości. Instytucja miała pomagać ofiarom przestępstw i zresocjalizowanym więźniom.

W ostatnich dniach tygodnik „Sieci” ujawnił list ks. Michała Olszewskiego, w którym opisał on, jak był traktowany w areszcie. Treść listu jest szokująca, a wielu komentatorów czytając jego treść uważa, że „komunizm powrócił do naszego kraju”. 

Zawieziono mnie na 'dołek’. Od 6 rano, przez cały dzień (nawet przy czynnościach fizjologicznych) byłem skuty. Ani na chwilę nie zdjęto mi kajdanek. Usłyszałem, że o tej porze nie ma ani kolacji, ani wody. Ubłagałem pół butelki wody z kranu, przyniesionej w butelce, która stała w celi. Rano, kiedy prosiłem, by zaprowadzono mnie do WC, usłyszałem: „Lej do niej”

– pisze w liście kapłan i dodaje

Gdy wróciłem do celi, posprzątałem ją po poprzednim lokatorze i padłem jak nieżywy. Po krótkiej chwili nagle zapaliło się światło. Okazało się, że jestem pod 'specjalnym nadzorem’. Stąd kamera, kajdanki, nawet przy przejściu na spacerniak, odizolowanie od innych […], budzenie światłem przez całą noc, co godzinę! Tak było przez pierwsze dwa tygodnie. 

Sławomir Jastrzębowski, dziennikarz Salon24.pl na swoim koncie na platformie X napisał wprost: „Tak polskie państwo traktuje ks. Olszewskiego. Komunizm wrócił”. 

W słowach na platformie X nie przebierał także Michał Woś, poseł Suwerennej Polski:

„Rzecznik Praw Obywatelskich Bodnar przy brutalnym zabójcy 10-latki: kajdany zespolone to nieludzkie traktowanie, trzeba uruchomić Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur. Prokurator Generalny Bodnar przy niegroźnym księdzu Olszewskim: dawać go w kajdany, niech szcza do butelki. Hipokryta: areszty wydobywcze, wydumane zarzuty za działanie zgodne z prawem, a teraz tortury. Odpowiecie za to! #PaństwoTuska”

Sprawę traktowania w areszcie ks. Michała Olszewskiego ma wyjaśnić Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Wojnicz: Apteczna grafika

Fot. Ks. Michał Olszewski, fot. screen YT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *