W sieci uruchomiono Mobilną Akademię Prawa dla Dzieci i Młodzieży „Ziarno”, która ma za zadanie budować wiedzę i świadomość prawną wśród najmłodszych. Projekt został sfinansowany ze środków województwa małopolskiego, a honorowy patronat nad nim objęła Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego.

W Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie zaprezentowano platformę edukacyjną budującą wiedzę i świadomość prawną wśród dzieci i młodzieży. O korzyściach wynikających z edukacji prawnej uczniów, a zwłaszcza z ostrzegania przed zagrożeniami czyhającymi w Internecie mówili na przygotowanej specjalnie z tej okazji konferencji prasowej Marta Malec-Lech z zarządu województwa oraz twórcy i osoby zaangażowane w powstanie platformy.

– Zwróciliśmy się do organizacji pozarządowych o stworzenie programu edukacyjnego z zakresu prawa, który skierowany byłby do najmłodszego pokolenia. Zmienia się nasze funkcjonowanie, większość czynności przenoszonych jest do świata wirtualnego, co wymusza również sytuacja związania z pandemią. Uczniowie z konieczności coraz więcej czasu spędzają przy komputerach – mówi – Marta Malec-Lech z zarządu województwa. – Dlatego warto, aby młodzi ludzie wiedzieli m.in. o tym, jakie konsekwencje może mieć publikowanie pewnych treści lub zawieranie umów w Internecie, czy jak nie zostać oszukanym lub wykorzystanym. Platforma ma pokazać, że muszą być czujni, by nie paść ofiarą. Chcemy zainteresować młodzież tematyką prawną, przepisami prawnymi, które przydadzą się im w dorosłym życiu. Tego typu materiały jako pomoce są tym cenniejsze, że w szkołach nie ma edukacji prawnej.

Platforma utworzona została w ramach projektu „Prawo i ja”, a sfinansowana została z pieniędzy budżetu Województwa Małopolskiego. Materiały zawarte na platformie oraz prezentowane treści w postaci barwnie ilustrowanych kart pracy, videopodcastów, bajek, komiksów i filmów animowanych mają charakter praktyczny i w pełni mogą być wykorzystywane podczas zajęć wychowawczych. Serwis podzielony został na specjalne sekcje, a każda z nich porusza oddzielną tematykę zarówno z prawa karnego, cywilnego oraz konsumenckiego z elementami konsekwencji nadużyć finansowych czy oszustwa komputerowego. Wszystkie opublikowane na stronie internetowej (www.akademiaprawa.com) materiały przygotowane zostały przez zespół ekspertów: prawników – radców prawnych, adwokatów i sędziego. Ambasadorem Mobilnej Akademii Prawa dla Dzieci i Młodzieży została znana aktorka, mecenas Joanna Jabłczyńska.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Ryglice: Nie ma wody w gminie

Podczas prezentacji platformy w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie o korzyściach wynikających z jej uruchomienia mówiły osoby zaangażowane w jego powstanie. Wśród nich znalazła się prezes Stowarzyszenia Podaruj Dzieciom Promyk Słońca Katarzyna Macoń, rzecznik prasowy tarnowskiej policji Paweł Klimek, mecenas Konrad Kozioł i uczennica Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie Aleksandra Toczek, która przygotowała serwis od strony wizualnej. Dodatkowo o pilnej potrzebie wprowadzenia prawniczej literatury dla dzieci na rynek edukacyjny wypowiedzieli się dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie Beata Kania oraz wójt gminy Skrzyszów Marcin Kiwior.

– Platforma powstała dlatego, aby każdy uczeń znał swoje uprawnienia i powinności oraz by wiedział, że istnieją przepisy prawne, które warto przestrzegać – mówi Katarzyna Macoń, prezes Stowarzyszenia Podaruj Dzieciom Promyk Słońca. – Problematyka poruszona na platformie w postaci przykładów zagrożeń, które mogą występować na co dzień w świecie rzeczywistym i wirtualnym stanowi szansę rozwiązywania problemów w szkołach. Prezentowane treści mają charakter praktyczny i w pełni mogą być wykorzystywane podczas zajęć wychowawczych. Platforma ma za zadanie wyczulić uczniów na zagrożenia, pokazać im, że muszą być czujni, by nie stać się ofiarą złych działań. Zaletą platformy jest to, że uczniowie mogą do nas zwrócić się z problemem za pośrednictwem formularza. Być może ucznia gnębi jakiś problem, z którym na co dzień się boryka, a nie ma śmiałości powiedzieć rodzinie, przyjaciołom o zaistniałej sytuacji, dlatego chętnie służymy radą i pomocą.

Warto dodać, że podczas wydarzenia promującego platformę zaprezentowano także teledysk, przygotowany przez mecenasa Witolda Krzaka – adwokata, w którym biorą w nim udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Woli Rzędzińskiej.

fot. UMWM

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.