MRiRW: Rozmowy o polsko-uzbekistańskiej współpracy

O rozwoju współpracy rolniczej i możliwościach zwiększenia eksportu rolnego do Uzbekistanu rozmawiał dzisiaj podsekretarz stanu Adam Nowak z Zoyirem Mirzayevem, gubernatorem Obwodu Taszkenckiego oraz Amirsaidem Agzamhodżajewem, ambasadorem Uzbekistanu w Polsce.

Stanowisko Polski

Wiceminister Adam Nowak przypomniał, że w tym roku, w styczniu odbyło się spotkanie ministrów rolnictwa obydwu krajów, podczas którego określono kierunki współpracy – Wizyta delegacji Obwodu Taszkenckiego jest dowodem na to, że Uzbekistan jest zainteresowany współpracą z Polską również na szczeblu regionalnym – podkreślił podsekretarz stanu Adam Nowak. Wiceminister Nowak zapewnił, że Polska ma nadzieję na dalsze zwiększanie eksportu rolnego do Uzbekistanu. W tym kontekście zwrócił uwagę na wzrost wartości eksportu do Uzbekistanu wysokiej jakości mięsa drobiowego i podrobów z drobiu – To ważne, że uzbekistańscy konsumenci mają zaufanie do polskiej żywności – powiedział podsekretarz stanu. Wiceminister zadeklarował również możliwość współpracy naukowo-badawczej z Uzbekistanem.

Stanowisko Uzbekistanu

Guberantor Mirzayev podkreślił, że władze Uzbekistanu oczekują rozwoju współpracy rolniczej z Polską i zacieśniania polsko-uzbekistańskich relacji. Zoir Mirzayev z uznaniem odniósł się do osiągnięć polskiego sektora rolnego i wyraził nadzieję na kontynuację współpracy w obszarze sadownictwa, nasiennictwa i hodowli zwierząt. Polski eksport rolno-spożywczy do Uzbekistanu Wartość polskiego eksportu do Uzbekistanu w 2023 r. wyniosła około 66,7 mln EUR, co stanowiło wzrost o 69 proc. w stosunku do 2022 r. Główne produkty eksportowe obejmowały mięso i jadalne podroby z drobiu, czekoladę, przetwory spożywcze zawierające kakao oraz warzywa przetworzone lub zakonserwowane.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Łukasz Cieślewicz: Wyspy Owcze? Artur Sobiech miałby tu ciężko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *