Lasy Państwowe udostępniły ponad 600 tys. ha w ponad 400 nadleśnictwach w ramach nowego projektu „Zanocuj w lesie”. Jak informują przedstawiciele Lasów Państwowych udział w projekcie to doskonała okazja do bliskiego kontaktu ze środowiskiem naturalnym, możliwość obserwacji zwierząt i ucieczki od wielkomiejskiego szumu. Również w naszym regionie wyznaczono lasy, w których będzie można przenocować. Znajdują się one w nadleśnictwach: Gromnik i Dąbrowa Tarnowska.
Program „Zanocuj w lesie” powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych, którego celem jest uprawiania aktywności typu: bushcraft i survival. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i survivalowym zrodził się pomysł przekształcenia pilotażu w stały program. Na terenie 430 nadleśnictw w Lasach Państwowych wyznaczono specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania w lesie mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary od tych nowo utworzonych wyróżnia jedna rzecz – można na ich terenie używać kuchenek gazowych. Lasy otwierają się także na amatorów, którzy dotychczas bali się, czy dadzą sobie radę w leśnych warunkach. Miejsca są odpowiednio dostosowane do osób nawet z najmniejszym doświadczeniem.
– Wychodząc naprzeciw szerokiemu zainteresowaniu bushcraftem i survivalem, udostępniamy obszary Lasów Państwowych pod te formy aktywności. To doskonała okazja do bliskiego kontaktu ze środowiskiem naturalnym, możliwość obserwacji zwierząt i ucieczki od wielkomiejskiego szumu – mówił jakiś czas temu Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska. Warto zaznaczyć, że liczba osób chętnych do nocowania w lesie stale rośnie. Mówi się, że społeczność osób uprawiających bushcraft i survival liczy w Polsce już ponad 40 tys. osób. Nic więc dziwnego, że również w naszym regionie wyznaczono lasy, w których będzie można udać się na nocleg. Znajdują się one w nadleśnictwach: Gromnik i Dąbrowa Tarnowska.
– Jeszcze przed uruchomieniem programu otrzymywaliśmy mnóstwo zapytać od mieszkańców powiatu tarnowskiego, czy istnieje możliwość przenocowania w lesie. Myślę, że śmiałków, którzy się na to zdecydują, nie zabraknie – mówi Marek Nosal z Nadleśnictwa Gromnik. – Z uwagi na panującą pandemię COVID-19 wielu z nas spędzało mnóstwo czasu w domu, więc teraz szukamy dla siebie różnych aktywności, przede wszystkim na świeżym powietrzu. Nasze nadleśnictwo udostępniło w ramach projektu, który uruchomiony jest na czas nieokreślony, dwa miejsca na terenie Janowic w gminie Pleśna. Myślę, że taka forma aktywności skierowana jest przede wszystkim do osób miłujących się w survivalu i bushcrafcie, jednak nie zdziwię się, jeżeli na nocleg w lesie zdecydują się rodzice z dziećmi. Trzeba jednak wówczas pamiętać, że nie jest to zwykły wypad pod namiot. Nocując w lesie, jesteśmy narażeni na różne niebezpieczeństwa, czy to ze strony dzikich zwierząt, czy też przyrody, jak chociażby w postaci silnego wiatru, czy deszczu, które mogą być groźne dla naszego zdrowia i życia. Chcemy, aby Straż Leśna na bieżąco monitorowała, czy uczestniczące w projekcie osoby nie potrzebują pomocy.
Organizatorzy leśnych noclegów apelują o to, aby przed udaniem się na wyprawę, zapoznać się z regulaminem korzystania z obszaru, na którym będziemy przebywać. Podane są tam informacje mówiące m.in. o możliwości rozpalenia ogniska. W Nadleśnictwie Gromnik i Nadleśnictwie Dąbrowa Tarnowska rozpalenie ogniska jest możliwe jedynie w miejscach wyznaczonych przez nadleśniczego po uzyskaniu stosownej zgody z nadleśnictwa. Drewno do rozpalenia ogniska należy przynieść ze sobą. Survivalowcy mają także za zadanie zapoznać się z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze, ponieważ na te powierzchnie obowiązuje zakaz wstępu. Oprócz tego taki zakaz ma miejsce również na obszarze, na którym odbywa się polowanie. Warto pamiętać również o tym, że jeśli nasz nocleg przewiduje więcej niż dwie noce i więcej niż 9 osób w jednym miejscu, musimy uzyskać na to zgodę nadleśnictwa.
– Myślę, że i u nas nie zabraknie osób, które skorzystają z takiej formy aktywności – mówi Karol Blicharz z Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska. – Na razie nieco może odstraszać pogoda i tych zgłoszeń nie ma zbyt wiele, jednak myślę, że kiedy pojawi się więcej słonecznych i ciepłych dni, to ludzi, którzy zdecydują się przenocować w lesie, będzie sporo. W przypadku naszego nadleśnictwa najbliższym miejscem, gdzie można rozpalić ogień, jest miejsce postoju pojazdów w leśnictwie Smyków. Sporadycznie może być tam udostępniane drewno na ognisko do ogólnodostępnego użytku, lecz rekomendujemy przyniesienie go ze sobą. Uczestnictwo w programie może być przygodą życia. Przy takiej wyprawie należy przygotować się na każde warunki pogodowe. Warto mieć wówczas ze sobą dodatkowe ubranie, latarkę, nóż, kompas, zapas wody i jedzenia. Co do namiotu, to wiem, że niektórzy survivalowcy w ogóle z nich nie korzystają i używają do nocowania płacht biwakowych, czy hamaków. Decydując się na nocleg w lesie, należy przestrzegać odpowiednich zasad w trosce o naturę i własne zdrowie. W tym celu przedstawiciele Lasów Państwowych przygotowali specjalny poradnik, w którym przypominają najważniejsze zasady bezpiecznego bushcraftowania. Wybierając się do lasu, warto wcześniej się z nim zapoznać.
Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl
*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.