Pleśna: Apelują o pomoc w remoncie nagrobka

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Cmentarza w Pleśnej zwrócił się z prośbą do mieszkańców gminy oraz regionu o wsparcie remontu najcenniejszego nagrobka na tamtejszym cmentarzu parafialnym, czyli steli rodziny Kozarskich, rodziców dawnych właścicieli dóbr Pleśna – Lichwin Łowczówek.

Komitet Odnowy Zabytków Cmentarza w Pleśnej działający na zasadach wolontariatu, od początku istnienia, czyli od 2019 roku podczas zorganizowanych dwóch kwest, zebrał kwotę blisko 11 tys. zł. Zebrane pieniądze zamierza przeznaczyć na remont steli Salomei, Teodora i Antoniego Kozarskich, pochodzącej z ok. 1860 roku. Nagrobek został wykonany przez krakowskiego kamieniarza, Edwarda Stehlika, twórcę kilkuset pomników nagrobnych na cmentarzu rakowickim w Krakowie oraz nekropoliach w Podgórzu, Przemyślu i Lwowie. Ciekawostką jest fakt, że w swym bogatym dorobku, artysta stworzył zaledwie kilka nagrobków podobnych do pleśnieńskiego, więc z tego powodu jest to dzieło unikatowe.

– Niestety, na skutek działania warunków atmosferycznych, deszczu i słońca, monument wykonany z piaskowca osypuje się, tracąc cenne detale, a podstawa grozi zawaleniem. Konieczne jest wykonanie kompleksowego remontu, który przekracza nasze możliwości. Nagrobek wpisany jest do Rejestru Zabytków, dlatego nie może być remontowany w sposób przypadkowy i zająć się nim musi profesjonalna firma, czyszcząc go, impregnując oraz odtwarzając zwietrzałe detale. Wyremontowana musi być także marmurowa płyta zawierająca unikalną inskrypcję autorstwa Jana Nepomucena Kamińskiego – mówią członkowie Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Cmentarza w Pleśnej i dodają – Dysponujemy jedynie 1/3 kwoty, za którą możliwe jest przy dzisiejszych cenach wyremontowanie zabytku. Na ten cel potrzeba nam około 35 tys. zł. Remont przebiegał będzie w dwóch etapach – nagrobek zostanie rozebrany, odczyszczony, uzupełniony oraz postawiony od nowa na solidnym fundamencie. Rekonstrukcją zajmie się renomowana firma z Tarnowa, specjalizująca się w renowacjach zabytkowych grobów.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Na Mundial z Onefootball Brasil

Komitet również w tym roku będzie prowadził doroczną kwestę, która odbędzie się w dniach 1-2 listopada na cmentarzu parafialnym w Pleśnej. Już dziś zwraca się jednak z prośbą do mieszkańców gminy oraz regionu o darowizny, które przyczynią się do renowacji nagrobka. Pieniądze można wpłacać na konto: Bank Rzemiosła w Pleśnej o numerze: 63 85890006 0100 0710 6281 0012 z dopiskiem: Nagrobek Kozarskich.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.