Region tarnowski: 2021 rok pod znakiem inwestycji

Pandemia koronawirusa sprawiła, że 2020 rok dla światowej gospodarki był bardzo ciężki. Wiele wskazywało na to, że kolejne lata również będą trudne pod względem inwestycji. Okazuje się, że nic bardziej mylnego! Gminy z powiatu tarnowskiego na tegoroczne inwestycje wygospodarowały grube miliony. W wielu przypadkach budżety są rekordowe!

Tuchowska obwodnica to jedna z najważniejszych tegorocznych inwestycji w regionie. (fot. Gmina Tuchów)

Ponad 16 mln zł na inwestycje
Aż 16 mln 700 tys. zł na inwestycje w 2021 roku zamierza wydać gmina Tuchów. To absolutny rekord w przypadku tamtejszego samorządu! Spora część pieniędzy trafi oczywiście na budowę tuchowskiej obwodnicy, ale nie brakuje również innych inwestycji, o które od kilku lat ubiegali się mieszkańcy. Za ponad 1 mln zł wykonany zostanie wał domykający przeciwpowodziowy na rzece Białej. Ponad 3 mln zł zostanie przekazane z kolei na program „Stop Smog”, który wiąże się z wymianą bądź likwidacją źródeł ciepła i termomodernizacją w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych osób ubogich energetycznie. Wnioskodawcą w programie jest gmina, która uzyskuje z budżetu państwa do 70 proc. dofinansowania kosztów inwestycji. – Ważnymi inwestycjami w tym roku będzie montaż ogniw fotowoltaicznych, a także budowa przydomowych oczyszczalni ścieków. Wybudujemy również wodociągi w Zabłędzy, Lubaszowej i Jodłówce Tuchowskiej. Przekazujemy również pomoc finansową na modernizację drogi, która biegnie od Karwodrzy do Ładnej. W tym roku mamy dwa razy więcej inwestycji niż w roku ubiegłym. Cieszę się, że tak się to potoczyło, chociaż przed nami olbrzymie wyzwanie. Wierzę jednak, że temu podołamy. Postaraliśmy się o dofinansowania, zarówno rządowe, jak i unijne. Włożyliśmy w to ogromny wysiłek i udało nam się zgromadzić bardzo wysoką sumę – mówi burmistrz Tuchowa, Magdalena Marszałek.

Olbrzymie pieniądze na inwestycje przekaże w tym roku również gmina Zakliczyn. Jeszcze nigdy w historii tamtejszego samorządu nie zdarzyło się, aby realizować prace na łączną kwotę 15 mln 800 tys. zł. Znaczną część pieniędzy pochłonie rewitalizacja zakliczyńskiego rynku, ale inwestycje przewidziano również na innych polach. – Bardzo ważną inwestycją, dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Funduszu Inwestycji Lokalnych, będzie dla nas przeprowadzenia prac związanych z budową budynku mieszkalnego w Lusławicach w ramach programu „Mieszkanie Plus”. Jest to bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia rozwoju naszej gminy, aby mieszkańcy nie musieli z niej wyjeżdżać za pracą i mieszkaniem, a mogli osiąść u nas na stałe. W momencie kiedy pojawią się fundusze, zabezpieczymy swój udział także w modernizacji ruin zamku w Melsztynie. Mam nadzieję, że nasz wniosek w tym temacie również zostanie pozytywnie rozpatrzony – tłumaczy burmistrz Zakliczyna, Dawid Chrobak.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Jowita Chłoń - 200 stron w 3 godziny

Blisko 17 mln zł na inwestycje przeznaczy gmina Wojnicz. Wśród najważniejszych prac wymienia się te związane z termomodernizacją dwóch szkół – jednej w Wojniczu, a drugiej w Wielkiej Wsi. Do tego dochodzi gruntowna modernizacja stadionu Olimpii Wojnicz, a także budowa PSZOK-u, która ma pochłonąć 2 mln zł. Niemałe pieniądze zostaną także przekazane na przeprowadzenie prac związanych z wodociągowaniem gminnych miejscowości.

Próżnować w 2021 roku nie ma zamiaru również gmina Tarnów, która w tym roku na inwestycje przeznaczy 16 mln zł. – Najważniejsze z naszego puntu widzenia inwestycje w tym roku, to budowa hali widowiskowo-sportowej i rozbudowa szkoły w Woli Rzędzińskiej, budowa Domu Kultury i remizy strażackiej w Łękawce, czy budowa centrum wsi w Woli Rzędzińskiej II. Oprócz tego chcemy także wybudować zaplecze sportowe wraz z szatniami w Koszycach Małych, rozbudować szkołę i przedszkole w Zawadzie, a także wyremontować drogi w Zbylitowskiej Górze i w Jodłówce Wałki. W przypadku naszej gminy to również jest jeden najwyższych budżetów w historii przeznaczonych na inwestycje. Głównie wynika to z tego, że pojawiły się rządowe pieniądze z Tarczy Antykryzysowej oraz fundusze unijne – twierdzi wójt gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł.

Żłobki i przedszkola
W Radłowie wśród najważniejszych tegorocznych inwestycji wymienia się budowę kanalizacji w Łęce Siedleckiej oraz modernizację stacji uzdatniania wody, która miałaby polegać na wybudowaniu nowych zbiorników uzdatniania wody o łącznej pojemności 1500 m sześciennych. – Oprócz tego mamy przygotowaną dalszą część rewitalizacji parku na łączną kwotę ponad 4 mln zł. Złożyliśmy także trzy wnioski do Funduszu Inwestycji Lokalnych i w zależności od tego, czy otrzymamy pieniądze, przystąpimy do realizacji kolejnych zadań, których łączny koszt wynosi 21 mln zł. Znaleźliśmy się także na liście rezerwowej gruntownej modernizacji SP w Zabawie, której wartość prac wynosi 1,5 mln zł. W planach mamy także projektowanie kolejnych ścieżek rowerowych. W tym roku na inwestycje zapisaliśmy w budżecie 10 mln zł – mówi burmistrz Radłowa, Zbigniew Mączka.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Kiedy nienormalne staje się normalne...

Marcin Kiwior , wójt gminy Skrzyszów mówi, że w tym roku tamtejsza gmina na inwestycje przeznaczy 14,5 mln zł. To o 30 proc. więcej niż w roku poprzednim. – Najbardziej strategiczną inwestycją z naszego punktu widzenia jest oczywiście rozbudowa kanalizacji. Inną ważną inwestycją jest budowa żłobka, która pochłonie ponad 3 mln zł. Zaplanowaną mamy także rozbudowę przedszkola w Skrzyszowie, a także budowę drogi z Ładnej do Łękawicy. Strażacy z OSP Ładna mają doczekać się zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego, a w Szynwałdzie chcemy zagospodarować tamtejsze centrum. W planach jest wybudowanie tężni oraz wieży widokowej. Jako gmina od 2011 roku bardzo mocno stawiamy na inwestycje. Od tamtej pory nie mieliśmy roku, w którym jakoś szczególnie oszczędzalibyśmy. Prace możemy realizować dzięki rządowemu wsparciu, ale także, dzięki… naszej pracy. W różnych rankingach zajmujemy czołowe lokaty w kategoriach związanych z wydatkowaniem pieniędzy na funkcjonowanie i utrzymanie urzędu gminy. To sprawia, że mamy pieniądze na realizacje naszych planów i marzeń.

10 mln zł na inwestycje przeznaczy gmina Ryglice. Najwięcej pieniędzy pochłoną prace związane z budową przedszkola i żłobka. Ich koszt oszacowano na 4 mln zł. W planach jest także budowa ścieżek rowerowych w Zalasowej, Lubczy i Kowalowej. Wykonane ma zostać także oświetlenie w Joninach, a w Woli Lubeckiej ma zostać przeprowadzona rozbudowa tamtejszej remizy strażackiej o nowy garaż.

Skromniej, ale z sensem
Nieco mniejsze pieniądze zostaną wydane na inwestycje w Gromniku. Według wstępnych prognoz w przypadku tamtejszej gminy pochłoną one około 9 mln zł. – Najważniejszą dla nas inwestycją jest dokończenie budowy szkoły w Siemiechowie. Na ten cel zarezerwowane jest 3 mln zł. Chcemy także zainstalować fotowoltaikę na 10 budynkach komunalnych za około 2 mln zł. Jest szansa, że nasza gmina pozyska również dofinansowanie na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków przy 270 obiektach. Nastawiamy się również na budowę chodników oraz parkingu w Chojniku. Ponad 500 tys. zł mamy zarezerwowane na remont dróg wewnętrznych. Stawiamy też na rekreację i w tym celu chcemy wybudować w centrum Gromnika skatepark dla młodzieży, a dla starszego pokolenia ściankę solankową – mówi wójt gminy Gromnik, Bogdan Stasz.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Żurowa: Awantura o halę

W gminie Pleśna wydatki majątkowe przewidziane są na poziomie nieco ponad 4,5 mln zł. W tamtejszej gminie w tym roku przede wszystkim skupiono się na budowie kanalizacji sanitarnej w Łowczówku, budowie sieci kanalizacji bytowej w Janowicach, zakończeniu rozbudowy ośrodka Relax w Łowczówku oraz rozbudowie drogi gminnej w Szczepanowicach.

– Szacujemy, że remontów, modernizacji, inwestycji przeprowadzimy w tym roku na kwotę około 6 mln zł – mówi z kolei wójt gminy Wierzchosławice, Andrzej Mróz. – Naszą sztandarową inwestycją będzie termomodernizacja wraz z remontem SP w Rudce. Oprócz tego składaliśmy wnioski na remont SP w Wierzchosławicach i dwóch gminnych dróg. W ciągu ostatnich 8 lat w naszej gminie nie było zbyt wiele inwestycji. Wszystko z powodu zadłużenia gminy, które trzeba było stopniowo spłacać. Teraz możemy pozwolić sobie na nieco większe wydatki, ale bez zbędnych szaleństw. Skupiamy się na drogach, obiektach komunalnych, obiektach sportowych, czyli tych kwestiach, które z punktu widzenia życia naszych mieszkańców są najważniejsze.

Zaledwie 6 mln zł przeznaczonych na tegoroczne inwestycje, to i tak rekord w przypadku gminy Wietrzychowice. – 6 mln zł z naszego punktu widzenia, to i tak bardzo dużo, a liczymy na to, że uda się pozyskać jeszcze jakieś dodatkowe dofinansowania i ta kwota będzie jeszcze wyższa – mówi wójt gminy Wietrzychowice, Tomasz Banek. – W 2021 roku na pewno przeprowadzimy kanalizację w Jadownikach Mokrych za kwotę około 3 mln zł. Oprócz tego przewidziana jest także termomodernizacja dwóch budynków – urzędu gminy w Wietrzychowicach i budynku w Jadownikach Mokrych, gdzie znajduje się przedszkole. Wartość tych prac oszacowaliśmy na 2 mln zł. Do tego dojdą inwestycje drogowo-chodnikowe na kwotę 400 tys. zł oraz prace związane z budową ścieżek rowerowych i infrastrukturą towarzyszącą za 450 tys. zł. Jestem przekonany, że pod względem inwestycji ten rok będzie zdecydowanie lepszy od poprzedniego.

Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl
*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.