Czy już wkrótce rowerzyści z naszego regionu będą mieli do swojej dyspozycji zupełnie nową 65-kilometrową trasę rowerową? Jest to bardzo prawdopodobne, a to dlatego, iż powstał pomysł, aby stworzyć biegnącą wzdłuż rzeki Białej trasę rowerową VeloBiała. Nowy odcinek miałby prowadzić przez siedem gmin: Grybów, Bobowa, Ciężkowice, Gromnik, Tuchów, Pleśna, Tarnów i być odpowiedzią oraz alternatywą dla popularnej trasy VeloDunajec.
Ankiety dotyczące budowy trasy do zarządu województwa małopolskiego złożyły już trzy gminy – Tuchów, Pleśna oraz Gromnik. Wniosek na realizację inwestycji złożono z myślą o ujęcie jej w planach na nową perspektywę unijną. Władze poszczególnych gmin liczą na to, że będą mogły aplikować razem z województwem małopolskim o budowę tej trasy. Według założeń, przez najbliższe dwa lata będą trwały prace nad dokumentacją dotyczącą VeloBiała, natomiast w 2023 roku, jeśli uda się pozyskać fundusze unijne, rozpoczną się już bezpośrednie prace związane z realizacją inwestycji.
– Plany mamy bardzo ambitne. Silnie rozwijająca się przedsiębiorczość mieszkańców, a także wzrost zainteresowania naszym regionem wśród turystów pozwala nam sądzić, że planowana trasa rowerowa VeloBiała wspaniale uzupełni ofertę turystyczną i stanie się głównym motorem rozwoju regionu tarnowskiego. Dodatkowym atutem naszego położenia jest linia kolejowa, która jest gwarantem potencjału komunikacyjnego: turystycznego i społecznego – mówi Magdalena Marszałek, burmistrz Tuchowa. – Chcemy, aby VeloBiała była uzupełnieniem oferty VeloDunajec, a nie jej konkurencją. Wzdłuż planowanej trasy mamy inne atrakcje, są to zupełnie inne tereny. VeloDunejec już dziś jest bardzo mocno oblegana przez rowerzystów. Nasza VeloBiała byłaby alternatywą i w jakiś sposób pozwoliłaby odciążyć ruch na tamtejszej trasie. To nie jest nowy pomysł, ponieważ ten projekt zrodził się już kilka lat temu. Zaproponowana przez nas trasa przebiega po najbardziej atrakcyjnych terenach doliny rzeki Białej z widokami na wzniesienia Pogórza Karpackiego. Udostępnia otoczenie rzeki Białej obecnie trudno dostępne, a przez to nieznane. Otwiera nowe możliwości dla turystyki, zwłaszcza w powiązaniu z innymi trasami rowerowymi: EV4, VeloBeskid, VeloRopa.
VeloBiała według planów, będzie rozpoczynać się w Stróżach na przecięciu z VeloBeskid, a kończyć w Tarnowie na przecięciu z EuroVelo 4. Jak zaznaczają pomysłodawcy stworzenia VeloBiała, na trasie znajdują się m. in. takie atrakcje turystyczne jak: skansen pszczelarstwa w Stróżach, Bobowa z pałacem i centrum koronkarstwa, Dwór Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, ścieżka rekreacyjna „Skałka” w Tuchowie, ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy „Relax” w Pleśnej, czy winnice. Szlak w części biegłby po istniejących drogach, natomiast nie obyłoby się również bez konieczności wybudowania dla rowerzystów nowej, asfaltową ścieżki o szerokości 2,5 metra. Co ciekawe, gmina Tuchów będzie strać się również o pieniądze na budowę jeszcze jednej trasy rowerowej. – Na prośbę marszałka województwa małopolskiego przekazaliśmy dwie ankiety dotyczące tras rowerowych. Oprócz trasy VeloBiała chodzi również o trasę uzupełniającą o roboczej nazwie „Jej wysokość Brzanka”. W 2021 r. powstanie projekt trasy wraz z zagospodarowaniem budynku stacji kolejowej Lubaszowa położonego w Dąbrówce Tuchowskiej. Działania te pozwolą na pozyskanie pieniędzy w nowej perspektywie funduszy unijnych. Trasa typu single track, będzie zaczynała się na pograniczu Siedlisk i Lubaszowej, koło przystanku kolejowego, a meta będzie ulokowana na Brzance – dodaje burmistrz Tuchowa.
Swojego zadowolenia z planowanej inwestycji, a także ewentualnych korzyści, jakie może za sobą przynieść nie ukrywają również władze gminy Gromnik oraz Pleśna. Wójt gminy Gromnik, Bogdan Stasz mówi, że od pewnego czasu panuje moda na rowery, a rowerzyści co chwila szukają nowych tras i atrakcji, dlatego VeloBiała może okazać się sporym sukcesem. – Podoba mi się ta idea, bo sam często jeżdżę na rowerze. Niejednokrotnie boję się przemierzać na nim ruchliwe trasy wojewódzkie, więc nowa trasa, bez porównania bezpieczniejsza w postaci VeloBiała, byłaby świetnym rozwiązaniem. Rowerzyści, którzy przejeżdżaliby przez naszą miejscowość docieraliby do gminy Ciężkowice, gdzie będzie czekało na nich mnóstwo atrakcji ze Skamieniałym Miastem, czy Parkiem Zdrojowym na czele. Również i u nas nie zabraknie oferty, z której będę mogli skorzystać. Już teraz w centrum Gromnika funkcjonuje nowoczesne Centrum Informacji Turystycznej. Inwestycja za ponad milion złotych jest nie tylko punktem, w którym turysta dowie się o atrakcjach naszego regionu, lecz także będzie bazą wiedzy o produktach lokalnych. Dodatkowo w Brzozowej planujemy w ramach projektu „Źródlanego Szlaku” wybudować infrastrukturę leczniczą w postaci łazienek mineralnych, z urządzeniami do wodolecznictwa i wodnym placem zabaw dla dzieci. Atrakcji na naszym odcinku dla rowerzystów na pewno nie zabraknie.
Również wójt gminy Pleśna, Józef Knapik liczy na to, że budowa VeloBiała pozwoli tamtejszej gminie jeszcze bardziej otworzyć się na turystów. – Ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy „Relax”, którego remont właśnie kończymy, na pewno cieszyłby się jeszcze większym zainteresowaniem turystów. Nie zabraknie natrysków, kurtyny wodnej, boiska do siatkówki plażowej i tenisa, siłowni plenerowej, czy specjalnej ścieżki dla rolkarzy. Furorę powinna robić plażownia, gdzie mieszkańcy naszej gminy oraz odwiedzający turyści będą mogliby rozłożyć leżaki i koce, korzystając z uroków słońca nad brzegiem rzeki. Liczę na to, że z czasem VeloBiała będzie się rozrastać i połączy się z innymi gminami na południu powiatu tarnowskiego, które stworzą swoje ścieżki rowerowe, jak np.: Szerzyny, Ryglice, czy Rzepiennik Strzyżewski. Atrakcji w naszym regionie nie brakuje, a kolejne są w fazie projektowania, czy budowy. Rowerzyści bez wątpienia będą zadowoleni przemierzając kolejne kilometry na swoich rowerach…
Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl
*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.