Ryglice i Skrzyszów, czyli wspólna walka o turystę

Gminy Skrzyszów i Ryglice postanowiły połączyć swoje działania i stworzyć wspólną, bogatą ofertę turystyczną. Porozumienie, które zawarli włodarze obu gmin dotyczy m.in. budowy wspólnych ścieżek rowerowych, szlaków pieszych oraz tras do nordic walking. Gminy planują także wspólnie zabiegać o unijne dotacje. Główny cel? Minimum 10 tys. turystów rocznie odwiedzających tamtejsze tereny…

Burmistrz Ryglic, Paweł Augustyn oraz wójt Skrzyszowa, Marcin Kiwior wierzą, że współpraca przyniesie oczekiwane skutki.

Wielomilionowe inwestycje
Dlaczego władze gmin: Ryglice i Skrzyszów postanowiły połączyć swoje siły w walce o turystów? Atutem obydwu gmin są znakomite warunki do aktywnego spędzania czasu oraz prowadzenia różnych form turystyki. Jest to niezwykle ważne dla mieszkańców, którzy oczekują bogatej formy rekreacji i wypoczynku. Pierwszym etapem współpracy będzie połączenie chodnika Szynwałd – Zalasowa. Przeprowadzona inwestycja ułatwi przemieszczanie się zarówno rowerzystów, jak i spacerowiczów. Docelowo połączone zostaną wszystkie szlaki turystyczne. Powstaną trasy rowerowe, trasy dla biegaczy i nordic walking, ale również ścieżki dla grzybiarzy. Są plany, że jeżeli sytuacja związana z pandemią koronawirusa się uspokoi, to jeszcze w tym roku odbędzie się specjalne grzybobranie na terenie gminy Skrzyszów i Pasma Brzanki.

– Podjęta przez nas współpraca przede wszystkim dotyczy wzbogacenia oferty dla mieszkańców naszych gmin, ale także turystów, którzy odwiedzają Tarnów. Takie osoby przyjeżdżają przede wszystkim do Tarnowa na weekend i szukają atrakcji w okolicy. Chcemy stworzyć wspólną bazę ciekawych miejsc. Naszym marzeniem jest sytuacja, w której turysta wsiada na rower w Tarnowie, udaje się na nim do Skrzyszowa, następnie do Ryglic i dociera do Pasma Brzanki i na naszą górę Kokocz – mówi burmistrz gminy Ryglice, Paweł Augustyn. – W ciągu najbliższych kilku lat na górze Kokocz chcemy wybudować nowoczesną wieżę widokową. Przystępujemy obecnie do projektowania tej inwestycji, która według wstępnych wyliczeń ma pochłonąć około 5 mln zł. Teren na górze Kokocz już od dłuższego czasu przechodzi pewne zmiany, aby urozmaicić

czas odwiedzającym tamtejsze miejsce turystom. Wykonaliśmy na szczycie drewniane ławki, które stanowią fragment całorocznej bazy turystycznej. Mamy altanę i platformę widokową. W wybudowanej wieży chcemy otworzyć dwie restauracje. Jedna z restauracji będzie mieścić się na parterze wieży, natomiast druga na piętrze. Druga z restauracji byłaby o tyle ciekawa, że… obracałaby się wokół własnej osi. Nie zabraknie również placu zabaw dla najmłodszych. Sama wieża widokowa również byłaby unikatowa. Nie zależy nam na drewnianej wieży, a na całkowicie murowanym obiekcie. W dalszej perspektywie mamy zamiar uruchomić również wyciąg orczykowy. Fundusze na przeprowadzenie inwestycji chcemy pozyskać z budżetu Unii Europejskiej.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Mikrokawalerki szansą dla młodych tarnowian?

Zarówno gmina Ryglice, jak i gmina Skrzyszów dysponują liczącą kilkaset miejsc bazą noclegową. Odpocząć można w gospodarstwach agroturystycznych i pensjonatach, co zachęca do pobytów dłuższych niż tylko jednodniowe. – Obecnie w naszej gminie dysponujemy ponad 280 miejscami noclegowymi. To naprawdę bardzo dobry wynik. Naszym celem jest, aby każdego roku gminę Ryglice odwiedzało 10 tys. turystów. Jestem pewien, że jesteśmy w stanie osiągnąć ten wynik. Taka liczba pozwoliłaby systematycznie rozwijać się naszej gminie na polu turystycznym i nie tylko. Przygotowujemy także pewną innowacyjną inwestycję wraz z prywatnym przedsiębiorcą, którzy chciałby stworzyć u nas centrum rehabilitacji, dom spokojnej starości oraz hospicjum. Łączny koszt tego przedsięwzięcia to 7 mln zł. Nasza gmina od kilku lat bardzo poważnie walczy ze smogiem. Wymieniliśmy m.in. ponad 100 pieców, tzw. „kopciuchów” i montujemy ponad 240 instalacji fotowoltaicznych na ciepłą wodę. Dzięki temu mamy zamiar organizować u nas tzw. tlenoterapię. To innowacyjna forma rehabilitacji, która we współpracy z projektem prywatnego przedsiębiorcy mogłaby ściągnąć do nas mnóstwo ludzi, którym zależy na zdrowiu. Będziemy również starać się do współpracy zaprosić inne sąsiadujące z nami gminy, jak chociażby Szerzyny, Rzepiennik Strzyżewski, czy nieco dalej położone Ciężkowice, które otwierają niebawem Park Zdrojowy. Taka forma współpracy mogłaby przynieść całemu regionowi wiele pożytku – dodaje Paweł Augustyn.

Świniogóra miejscem relaksu
W ramach porozumienia pomiędzy gminą Skrzyszów, a Ryglice podjęto już starania, aby umożliwić mieszkańcom połączenia autobusowe pomiędzy gminami, a także umożliwić im bezpośredni transport do Krakowa. Autobus będzie kursował między Gorlicami a Krakowem, przejeżdżając m.in. przez Zalasową, Ryglice, Szynwałd, Skrzyszów. Jeśli pandemia nie pokrzyżuje planów, kursy te zostaną uruchomione od 1 maja br.

Dodatkowym atutem gmin są również kończące się inwestycje w sieć światłowodową. Jest to sieć o bardzo dużej przepustowości, którą realizuje firma Zicom. Dzięki temu, mieszkańcy zyskują dostęp do najwyższych technologii.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Nad wodę marsz!

– Również jestem przekonany, że współpraca przyniesie nam same korzyści. Porozumienie zostało podjęte w ramach nowego okresu programowania na lata 2021-2027. Cała oferta wraz z wyszczególnieniem wszystkich atrakcji będzie wydawana w specjalnym folderze promocyjnym dystrybuowanym przez obie gminy – mówi wójt gminy Skrzyszów, Marcin Kiwior. – Naszym głównym celem na najbliższe lata jest zagospodarowania przestrzeni na Świniogórze. W centrum utworzona zostanie tablica, na której oznaczone zostaną miejsca docelowe, które można będzie zwiedzać. W ciągu najbliższych 3-4 lat na terenie Świniogóry, czyli najwyżej położonym przysiółku Szynwałdu, chcemy wybudować wieżę widokową, a na jej szczycie znalazłoby się małe obserwatorium z lunetami do obserwacji nieba i gwiazd. Oprócz tego planujemy wybudować tężnię solankową, plac zabaw dla dzieci, a także trasy rowerowe i trasy do nordic walking. Wokół powstaną ogrody z ziołami i roślinami miododajnymi. Na wieżę widokową i tężnie w gminnym budżecie mamy zarezerwowane już 300 tys. zł. Wkrótce będziemy starali się uzyskać dofinansowanie na realizację tych inwestycji. W dalszej perspektywie czasu mamy zamiar wybudować także mini stok narciarski, na którym dzieci uczyłyby się jeździć na nartach. Mam nadzieję, że nic nie stanie na przeszkodzie i za kilka lat wielu turystów będzie odwiedzać Świniogórę, aby wypocząć i zrelaksować się po tygodniu ciężkiej pracy.

Zbiorniki retencyjne ściągną turystów?
Co ciekawe, władze gminy Skrzyszów na bazie byłej szkoły w Świniogórze planują otworzyć nowy ośrodek, który mógłby stanowić bazę do organizowania lekcji dla dzieci i młodzieży w ramach tzw. zielonych szkół. Obok stanąć ma kino plenerowe i labirynt z zagadkami. W ostatnich tygodniach grudnia 2020 rozpoczęły się pierwsze prace remontowe na budynku szkoły podstawowej, który wraz z przyległym terenem został przekazany Gminnemu Centrum Kultury i Bibliotek przez radę gminy Skrzyszów. Pierwsze prace inwestycyjne obejmują dach niższej części budynku. Nie zabraknie wykonania nowej więźby dachowej, ocieplenia stropo-dachu wełną, czy pokrycia blachą, a także wykończeń dekarskich oraz nowego systemu orynnowania. Łączny koszt zakupionych materiałów oraz wykonywanych prac wyniesie blisko 65 tys. zł.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Uchodźca też zapłaci za śmieci?

W odleglejszych planach władze Skrzyszowa planują zagospodarowanie na cele rekreacyjne zbiornika wodnego na Korzeniu. Gmina Ryglice liczy natomiast na to, że podobny zbiornik powstanie w Joninach, który latem będzie stanowił sporą atrakcję dla turystów. Burmistrz tamtejszej gminy przeprowadził już pierwsze rozmowy w tej sprawie z przedstawicielami Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i wiele wskazuje na to, że budowa obiektu może wkrótce się rozpocząć. Gmina zwróciła się do Wód Polskich o wznowienie inwestycji, ale także o zmianę charakteru zbiornika z suchego na mokry. W Ryglicach co roku występuje problem z brakiem wody. Wszystkiemu winna jest susza. Zbiornik mokry w jakiś sposób pomagałby uporać się z tym problemem. Dodatkowo dzięki niemu władze gminy miałyby możliwość zniwelowania terenu o podmokłym charakterze, dość często zalewanego wodą, a także pojawiłaby się również możliwość wykorzystania go pod względem rekreacyjnym.

– Jeżeli współpracę podejmują dwie gminy i skupią się na jednym obszarze, można zdecydowanie więcej pieniędzy pozyskać na jego realizację, a i promocja turystyki ma większy wymiar, dlatego wspólnie z gminą Ryglice będziemy zabiegać o unijne dotacje. W nowej perspektywie finansowej UE duży nacisk kładziony ma być właśnie na projekty turystyczne. Liczymy na to, że z czasem dołączą do nas inne gminy. W takim założeniu przy mniejszym udziale finansowym poszczególnych gmin, można uzyskać większe efekty, niż w sytuacji, gdyby inwestycje chciało się przeprowadzać tylko na własną rękę. Wierzę, że pierwsze efekty naszych działań będą bardzo widoczne w perspektywie najbliższych 3 lat – dodaje wójt gminy Skrzyszów.

Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl

*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.