Rzuchowa: Oczyszczalnia ścieków przejdzie przebudowę

Władze gminy Pleśna podpisały umowę z wykonawcą modernizacji oczyszczalni ścieków w Rzuchowej, która wymagała pilnego remontu z uwagi na wydobywające się z niej nieczystości, które trafiały wprost do rzeki Białej. Inwestycja ma potrwać nieco ponad rok.

W ubiegłym roku wędkarze, którzy systematycznie łowią ryby na rzece Białej, poinformowali Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie, że po raz kolejny w rzece znalazły się fekalia z oczyszczalni ścieków w Rzuchowej w gminie Pleśna. Władze podtarnowskiej gminy miały świadomość tego, że stan techniczny oczyszczalni nie jest najlepszy, a problemy dotyczą przede wszystkim śluzy i oczyszczania surowych ścieków. Obiektu nie można było jednak zamknąć, ponieważ wówczas prowadziłoby to do innych, jeszcze poważniejszych szkód dla środowiska. Jedynym rozwiązaniem była przebudowa oczyszczalni, jednak wiązała się ona z gigantycznymi kosztami, na które nie było stać gminnych władz.

Na szczęście w tym roku pomocną dłoń do gminy wyciągnął rząd, a to za sprawą programu Polski Ład. W ostatnich dniach wójt gminy Pleśna, Józef Knapik podpisał umowę na modernizację oczyszczalni. Inwestycja pochłonie 6,5 mln zł, z czego blisko 5 mln pochodzi z dofinansowania w ramach rządowego programu Polski Ład.

Inwestycja zakłada kompleksową modernizację obiektu, co pozwoli zwiększyć wydajność oczyszczalni z 600 metrów sześciennych na dobę do 900 metrów sześciennych. Poprawią się także parametry oczyszczania ścieków poprzez automatyzację oraz zamontowane w obiekcie dodatkowe urządzenia. Jak zapewniają gminne władze, przebudowa oczyszczalni ma potrwać nieco ponad rok.

Fot. Oczyszczalnia ścieków w Rzuchowej, zdj. Sebastian Czapliński

WARTO PRZECZYTAĆ:   Polski Ład, czyli inwestycje za grube miliony

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.