W Siedliskach w gminie Tuchów odbyło się uroczyste otwarcie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Głównym celem powstania obiektu jest zapewnienie najwyższej jakości opieki medycznej i rehabilitacji pacjentom wymagającym całodobowej opieki z terenu całego powiatu tarnowskiego.
Pierwsi pacjenci w nowej placówce pojawili się już 2 stycznia. ZOL przeznaczony jest przede wszystkim dla tych pacjentów, którzy zakończyli proces diagnostyczno-leczniczy, nie wymagają już dalszej hospitalizacji, jednak nadal wymagają dalszej opieki medycznej i specjalistycznej. Przebywające w placówce osoby będą mogły liczyć na opiekę pielęgniarską, pomoc psychoterapeutyczną, pomoc psychologiczną, pomoc fizjoterapeutyczną, czy pomoc geriatryczną. Warto zaznaczyć, że ZOL w Siedliskach już teraz posiada zespół wykwalifikowanych lekarzy, pielęgniarek, terapeutów zajęciowych oraz logopedę, psychologa, czy dietetyka.
– Jest to inwestycja pionierska na skalę powiatu tarnowskiego. Ponad 200 tys. mieszkańców regionu ma możliwość skorzystania z usług, które są coraz bardziej pożądane. Lokalizacja, którą jest miejscowość Siedliska, nie jest przypadkowa. Tarnów ma tego typu ośrodek. W Dąbrowie Tarnowskiej także funkcjonuje placówka prowadzona przez naszą spółkę. Powiat tarnowski był takiego ośrodka pozbawiony, a lokalizacja takiego obiektu na południu powiatu pozwoli na zaspokojenie potrzeb mieszkańców tego regionu – mówi Grzegorz Jurczak, członek zarządu Centrum Zdrowia Tuchów.
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Siedliskach przygotowano do przyjęcia 69 pensjonariuszy. Zgodnie z uzyskanym kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia, w tej chwili obejmuje on miejsce dla 32 pacjentów. Pozostałe będą na razie komercyjne, a więc odpłatne. Aby móc skorzystać ze świadczeń realizowanych przez ZOL, konieczne jest dostarczenie przez pacjenta dokumentacji medycznej składającej się ze: skierowania od lekarza, dokumentów stwierdzających wysokość dochodu pensjonariusza oraz zgody pacjenta.
– Budynek nowego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Siedliskach został wybudowany w nieco ponad rok. Posiadamy pokoje trzy i czterołóżkowe. Mamy także pokoje jednoosobowe i dwuosobowe. Dla większości pokoi łazienki są wspólne. Wynika to z tego, że duża grupa pacjentów przebywających w ZOL, to pacjenci niesamodzielni, wymagający opieki pielęgniarek. Cała kompleksowość opieki polega na tym, że to nie tylko jego pobyt i wyżywienie, ale próba przywracania pacjenta do sprawności. Rehabilitacja pacjentów odbywa się w specjalnej sali rehabilitacyjnej, ale także przy łóżkach pacjentów, jak również w pomieszczeniach terapii zajęciowej – tłumaczy Marcin Tabiś, dyrektor operacyjny Centrum Zdrowia Tuchów i dodaje – Budynek w 90 proc. powstał od podstaw. Jego budowa pochłonęła kilka milionów złotych. Początkowo funkcjonował tutaj niewielki obiekt o powierzchni nieco ponad 100 m kw., który został rozbudowany o nową część, dzięki czemu jego powierzchnia wynosi dziś około 1400 m kw. Liczymy na to, że niebawem uda się nam zaprosić do nas pacjentów komercyjnych. Możemy zarówno udzielać świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a także w pełni finansowanych przez rodziny pacjentów.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.