Szlachetna paczka po tuchowsku

 

W tym roku w Tuchowie, po raz pierwszy powstał Rejon Szlachetnej Paczki, ogólnopolskiego projektu pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, realizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, darczyńców i dobroczyńców, na dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem, rodziny otrzymają paczki odpowiadające ich indywidualnym potrzebom.

Wolontariusze Szlachetnej Paczki w Tuchowie

– Swoim zasięgiem obejmujemy rodziny z Tuchowa i najbliższych okolic – mówi lider rejonu Tuchów, Adam Dudek. – Po raz pierwszy na terenie tutejszej gminy powstał Rejon Szlachetnej Paczki. Do tej pory mieszkańcy Tuchowa i okolic o projekcie słyszeli tylko i wyłącznie w telewizji. Teraz sami mogą brać w nim czynny udział. Adam Dudek przez wiele lat był wolontariuszem i działał w innych rejonach kraju. Jak sam mówi, Szlachetna Paczka nie tylko jest chwilowym zaspokojeniem potrzeb najbardziej potrzebujących, ale również może odmienić całe ich życie. – Znam przypadek z Krakowa, kiedy dla jednej z tamtejszych rodzin przygotowywaliśmy paczkę. Była to rodzina, w której rodzice byli alkoholikami, a dzieci bardzo słabo się uczyły. Początkowo nie chcieli nawet paczki mówiąc, że na pewno wszystko przepiją. Zdecydowaliśmy się na zakup podręczników, jedzenia i ubrań dla dzieci. Paczka zupełnie odmieniła życie tych ludzi. Zawsze, pół roku od jej wręczenia, kontaktujemy się z rodzinami, aby zapytać, jak im się powodzi. Okazało się, że dzieci podniosły swoje szkolne oceny o stopień, ich matka zatrudniła się, jako sprzątaczka w jednej ze szkół, a ojciec poddał się leczeniu uzależnienia od alkoholu.

W tej chwili do tuchowskiego projektu zakwalifikowano 17 rodzin, jednak proces włączania kolejnych cały czas trwa. Doceniane są przede wszystkim rodziny, które żyją nie tylko na zasiłkach, ale również same starają się wyjść z ubóstwa. Poza tym muszą również spełniać kryterium dochodowe. – Cały czas liczymy na kolejnych darczyńców. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej Szlachetnej Paczki. W dniach 12-13 grudnia zgromadzone przez nas dary przekazane zostaną rodzinom biorącym udział w programie.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Robert Bieryt - Wyhodować olimpijczyka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *