W Tarnowie i regionie nie brakuje milionerów

Około 30 mld zł – to wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce, wynika z najnowszego raportu firmy doradczej KPMG. Rynek, mimo pandemii koronawirusa, odbudowuje się, bo stale rośnie liczba zamożnych Polaków. Najwięcej z nich mieszka na Mazowszu, w Wielkopolsce i Małopolsce. Milionerów nie brakuje także w Tarnowie i regionie.

Na koniec 2021 r. suma majątku zgromadzonego przez gospodarstwa domowe w Polsce wyniosła 2 802 mld zł. Tym samym odnotowano wzrost aż o 9 proc. względem 2020 r. Co ciekawe, z danych przygotowanych przez KPMG wynika, że w niektórych segmentach rynku luksusu sprzedaż nie tylko odbudowała się po pandemicznym spadku, ale jest nawet większa, niż przed pandemią koronawirusa. Można to zauważyć zwłaszcza wśród samochodów premium i luksusowych, które stanowią zdecydowanie największą część rynku o wartości przekraczającej 20 mld zł. W ubiegłym roku w Polsce zarejestrowano ponad 91 tys. nowych samochodów premium i 267 sztuk aut luksusowych. Sprzedaż tych samochodów była o ponad 25 proc. większa niż rok wcześniej!

Ciekawostką jest fakt, że na koniec 2020 roku w Polsce mieszkało ponad 149 tys. osób o aktywach netto przekraczających 1 mln dolarów. To więcej niż w państwach takich jak: Portugalia, Finlandia, Grecja czy Czechy. Pandemia COVID-19 tylko spowolniła, ale nie zatrzymała dynamicznego od lat wzrostu liczby Polaków przekraczających drugi próg podatkowy i ich majątków. W 2020 roku już ponad 1,76 mln osób osiągnęło dochody przekraczające 7,1 tys. zł brutto. Najwyraźniej powiększyła się przy tym grupa osób bogatych i bardzo bogatych, zarabiających kolejno powyżej 50 tys. zł miesięcznie i 1 mln zł rocznie.

Postanowiliśmy zapytać pracowników Izby Administracji Skarbowej w Krakowie, jak w Tarnowie oraz w regionie wygląda sytuacja związana z liczbą milionerów. Okazuje się, że w zeznaniach podatkowych za 2021 r. przychód przekraczający 1 mln zł wykazało 4197 mieszkańców Małopolski. Dla porównania w 2020 roku było to 3949 osób. W Tarnowie i powiecie tarnowskim w stosunku do 2020 roku przybyło 8 milionerów i dziś ich liczba wynosi 228 osób. W przypadku podatników z Bochni liczba milionerów w skali roku wzrosła ze 107 do 108 osób. Milionerów ubyło z kolei wśród podatników z Brzeska oraz z Dąbrowy Tarnowskiej. W przypadku Brzeska w zeznaniach podatkowych za 2020 r. przychód przekraczający 1 mln zł wykazało 79 osób. Za 2021 rok było to już tylko 71 osób. W Dąbrowie Tarnowskiej w ciągu roku ubył jeden milioner i zamiast dotychczasowych 21, jest ich obecnie 20.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Wczasowicze przesuwają zagraniczne urlopy

Na opublikowanej niedawno „Liście 100 najbogatszych Polaków” tygodnika Wprost znaleźć można aż 15 osób działających na co dzień w Małopolsce. Pod tym względem nasze województwo ustępuje tylko województwu mazowieckiemu, gdzie na liście najbogatszych Polaków znaleźć można aż 29 nazwisk. Najwyżej sklasyfikowanym przez tygodnik Wprost mieszkańcem Małopolski jest zajmujący 18. lokatę, Rafał Brzoska. Majątek twórcy, założyciela, współwłaściciela i prezesa zarządu Grupy Integer.pl, który w 2006 roku założył firmę InPost i zorganizował w Polsce sieć samoobsługowych paczkomatów, wyceniono na 2,2 mld zł.

Z kolei najwyżej sklasyfikowanym w rankingu mieszkańcem powiatu tarnowskiego jest pochodzący z Niecieczy w gminie Żabno, Krzysztof Witkowski. Tygodnik Wprost majątek prezesa firmy Bruk-Bet i jednocześnie właściciela klubu piłkarskiego Bruk-Bet Termalica Nieciecza oszacował na 960 mln zł, klasyfikując go na 60. pozycji wśród najbogatszych Polaków.

Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl

*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.