Tuchów: Gmina zrealizuje marzenia mieszkańców?

W marcu władze gminy Tuchów zapytały mieszkańców o plany zagospodarowania terenów rekreacyjnych na tzw. Skałce. Ostatecznie za pomocą ankiety internetowej spłynęło ponad 150 odpowiedzi, w których tuchowska społeczność przedstawiła swoje propozycje. Plany są bardzo ambitne, ponieważ zakładają m.in. budowę boisk sportowych, ogrodu sensorycznego, czy wodnego placu zabaw.

Wśród propozycji nadesłanych przez mieszkańców Tuchowa znalazły się m.in.: skate park, pump track, plac do parkour i street workout, ścianka wspinaczkowa, tyrolka.

W 2020 r. w gminie Tuchów ukończona została modernizacja budynku klubu TS Tuchovia, wykonano zagospodarowanie otoczenia na stadionie sportowym, a także wykonano ścieżkę rekreacyjną na „Skałce”. Przeprowadzone prace obejmowały m.in. przebudowę instalacji, budowę boiska treningowego oraz boiska do siatkówki plażowej, niwelację terenu, wykonanie parkingu oraz chodników i dojazdów, wykonanie terenów zielonych, przebudowę i rozbudowę budynku zaplecza oraz przebudowę i rozbudowę dróg. Tym samym stadion Tuchovii, na którym swoje mecze rozgrywa klub występujący w lidze okręgowej, wzbogacił się nie tylko o pierwsze w gminie boisko ze sztuczną nawierzchnią, ale także budynek klubowy, w którym oprócz nowoczesnych szatni dla zawodników znalazły się profesjonalna siłownia i klub fitness. Co więcej, na części budynku klubowego umieszczono także… trybunę, na której może zasiąść około 60 osób. Tym samym pojemność stadionu Tuchovii wzrosła do ponad 300 miejsc siedzących, w zdecydowanej większości znajdujących się pod dachem. Z kolei niedaleko stadionu MKS Tuchovia, przy korycie rzeki Biała, powstała ścieżka rekreacyjna. Nowa trasa dla spacerowiczów liczy około kilometra. Ścieżka zaczyna się przy ul. Szpitalnej i kończy się przy ul. Polnej. Mogą z niej korzystać piesi, ale również rowerzyści, miłośnicy rolek i deskorolek.

Władze gminy Tuchów chcąc kontynuować inwestycje rekreacyjno-sportowe za kolejny cel obrały sobie wykonanie projektu zagospodarowania terenu znajdującego się w okolicy „Skałki”. W tym celu zwrócono się z prośbą do mieszkańców o poradę i pomoc w wyznaczeniu działań związanych z zagospodarowaniem tego miejsca.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Łapanów wyjdzie na prostą?

– Jeszcze przed ogłoszeniem przez nas informacji, że czekamy na pomysły mieszkańców, wiedzieliśmy, że nie uda się spełnić wszystkich oczekiwań, jednak bardzo zależało nam na tym, aby „Skałka” w jak największym stopniu je realizowała. Naszym nadrzędnym celem jest to, aby była ona miejscem spędzania wolnego czasu przez osoby młodsze, ale i starze – mówi burmistrz gminy Tuchów, Magdalena Marszałek. – Ostatecznie otrzymaliśmy około 150 propozycji. Wzięliśmy również pod uwagę komentarze pojawiające się w mediach społecznościowych. Praktycznie wszystkie pomysły, które nadesłali nam mieszkańcy, są możliwe do realizacji. Jeżeli uda nam się odpowiednio wkomponować je w otoczenie, to będą tworzyć ciekawą całość dla wszystkich grup wiekowych o różnych zainteresowaniach.

Wśród propozycji nadesłanych przez mieszkańców Tuchowa znalazły się m.in.: skate park, pump track, plac do parkour i street workout, ścianka wspinaczkowa, tyrolka. Pomyślano także o korcie tenisowym, czy o boiskach do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki plażowej. Z myślą o rekreacji mieszkańcy zaproponowali stworzenie wodnego placu zabaw, kurtyny wodnej, alejek spacerowych, ścieżki przyrodniczej, tężni solankowej, czy ogrodu sensorycznego.

Burmistrz Tuchowa tłumaczy, że dopiero w momencie przygotowywania koncepcji okaże się, czy wszystkie marzenia mieszkańców uda się zrealizować, a to ze względu na ograniczony teren. – Bez wątpienia inwestycjami, które na pewno doczekają się realizacji, będą: boiska sportowe, wodny plac zabaw, który ma się okazać alternatywą dla długo wyczekiwanego przez mieszkańców basenu, skate park, który zostanie przeniesiony z obecnej lokalizacji, ścianka wspinaczkowa, czy ogród sensoryczny. Na pewno będziemy musieli rozbudować także parking, ponieważ mając tyle atrakcji, osób, które będą chciały z nich skorzystać, na pewno nie będzie brakować. Nie wiemy jeszcze, jak duże pieniądze może pochłonąć planowana przez nas inwestycja. Szacujemy jednak, że może być to wydatek rzędu 5-6 mln zł. Przymierzamy się do nowej perspektyw unijnej. Plan zagospodarowania „Skałki” będziemy traktować jako nasz projekt flagowy, na którym najbardziej będzie nam zależało. Mamy zamiar uzyskać dofinansowanie na całość inwestycji, jednak w sytuacji, gdyby nie przekazano nam całej puli, prace będziemy wykonywać etapami. Myślę, że oddanie całego kompleksu do użytku mieszkańców i turystów mogłoby nastąpić za 4-5 lat. Do końca tego roku mamy zamiar przygotować koncepcję. Z kolei na projektowanie przeznaczylibyśmy przyszły rok. Chcę jednak podkreślić, że koncepcja zagospodarowania terenów rekreacyjnych na „Skałce” będzie w dalszym ciągu poddawana konsultacjom społecznym. Zależy nam na włączeniu społeczności we współdecydowanie o przyszłości tego terenu, więc każdą kwestię będziemy z nimi konsultować. „Skałka” stanie się z czasem typowo rekreacyjnym obiektem, których w naszej gminie, ale i w okolicznych gminach cały czas brakuje. Będziemy starać się zachęcać dzieci i osoby starsze do aktywnego spędzania wolnego czasu, przede wszystkim teraz, kiedy wszyscy zmagamy się z pandemią COVID-19 i mnóstwo godzin spędzamy w domach przed telewizorem, czy komputerem. Sport każdemu z nas jest potrzebny – mówi burmistrz Tuchowa i dodaje – Zagospodarowanie terenu na „Skałce” to było moje marzenie i jeden z pomysłów podczas kampanii wyborczej. Dziś to marzenie może się spełnić. Jestem pewna, że w przeciągu najbliższych lat poziom infrastruktury sportowej i rekreacyjnej w gminie Tuchów wzrośnie do zadowalającego nas wszystkich poziomu.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Mniejsza magia świąt...

Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl

*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.