Więcej mieszkań w podtarnowskich gminach?

13 samorządów podpisało porozumienie z Krajowym Zasobem Nieruchomości reprezentowanym przez prezesa, Michała Srokę w sprawie budowy łącznie ponad 900 mieszkań. Jest to jedna z pierwszych w Polsce grup samorządów, które będą realizować ten projekt. Z gmin powiatu tarnowskiego porozumienie podpisały: Tuchów, Ryglice, Zakliczyn i Wierzchosławice.

Warto zaznaczyć, że lista gmin, które chciałyby przystąpić do programu, nadal jest otwarta. Do połowy kwietnia 2021 wszystkie gminy, będące stronami porozumienia, mają za zadanie podjąć uchwały o przystąpieniu do spółki. (fot. Gmina Ryglice)

W Bochni, w obecności Jarosława Gowina – wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii, Anny Korneckiej – wiceminister rozwoju, pracy i technologii, posła na Sejm RP, Stanisława Bukowca oraz wójtów i burmistrzów 13 gmin z regionu podpisane zostało porozumienie w sprawie współpracy w zakresie utworzenia Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) to instrumenty wsparcia budownictwa na wynajem z niskim czynszem przy udziale samorządów. SIM daje możliwość dojścia lokatorów do własności wynajmowanego mieszkania. Mieszkania mają być przeznaczone dla osób z niższym dochodem, dla których uzyskanie kredytu jest niemożliwe albo obciążałoby znacząco ich budżety domowe. Zainteresowanie inicjatywą zgłosiło wstępnie 13 włodarzy miast i gmin w tym przedstawiciele: miasta Bochnia, Borzęcina, Proszowic, Dąbrowy Tarnowskiej, Tuchowa, Ryglic, Zakliczyna, Gnojnika, Trzciany, Jodłowej, Korzennej, Starego Sącza i Wierzchosławic.

Powołana w ten sposób spółka (SIM), dzięki wsparciu finansowemu z Banku Gospodarstwa Krajowego i Krajowego Zasobu Nieruchomości wybuduje w tych gminach łącznie ok. 900 mieszkań dostępnych na preferencyjnych warunkach, przede wszystkim dla osób młodych. Gminy do spółki mają wnieść aportem działki pod budowę bloków, a także 3 mln zł, które otrzymają z budżetu państwa. Lokatorzy mieszkań mogą z czasem stać się ich właścicielami poprzez spłatę wartości mieszkania. Dzięki wsparciu inwestycji środkami zewnętrznymi szacuje się, że wartość mieszkań będzie niższa o ok. 40 proc. od cen mieszkań w ofercie komercyjnej.

– W 2020 roku do użytku oddanych zostało ponad 220 tys. mieszkań – najwięcej od roku 1979, ale są to przedsięwzięcia o charakterze komercyjnym. Ciągle tych mieszkań jest za mało. Brakuje ich zwłaszcza dla młodych rodzin, ludzi pracujących, wychowujących dzieci, których stać na opłacenie czynsz, ale już nie stać na kredyt mieszkaniowy. I to właśnie z myślą o takich osobach powstał projekt Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych – powiedział podczas swojego wystąpienia, wicepremier Jarosław Gowin. Wtórowała mu wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Anna Kornecka, która stwierdziła, iż: – Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa buduje mieszkania o tzw. umiarkowanym czynszu. Są to mieszkania na wynajem, z przystępnym czynszem, na który stać większość Polaków i z opcją dojścia do własności, co odróżni ją od funkcjonowania TBS.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Przegrałem swoje życie...

– Dodatkowe udziały gmina obejmie po wycenie i przekazaniu do SIM gruntów pod budowę. Całość zadania będzie realizowana przez SIM, w związku z tym nie będzie obciążenia budżetów poszczególnych gmin. Projekt jest ciekawy przede wszystkim z tego względu, że mieszkanie po 15 latach przejdzie na własność wynajmującego. Łączny koszt inwestycji w gminie Ryglice to ponad 10 mln zł oraz dodatkowo 3 mln zł na objęcie udziałów oraz środki pozyskane za przekazany grunt. Nasz blok mieszkalny, w którym ma zamieszkać około 30 rodzin, powstanie na zbiegu ulic Łyczków i Boratyńskiego – mówi burmistrz Ryglic, Paweł Augustyn.

Jedną z niewielu gmin w regionie, która przystąpiła do poprzedniego rządowego programu „Mieszkanie+” jest Zakliczyn. Dzięki niemu powstanie tam łącznie 70 mieszkań – 40 w Lusławicach oraz 30 w Paleśnicy. Tamtejszy samorząd zdecydował się przystąpić również do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Lokalizacje na budowę kolejnych mieszkań są już podobno wyznaczone, jednak władze podtarnowskiej gminy trzymają je na razie w tajemnicy.

W przypadku gminy Tuchów, nowe lokale miałyby pojawić się na jednej z działek w Siedliskach. – Wskazaliśmy działkę w miejscowości Siedliska. Nieopodal jej powstał już podobny obiekt na bazie szkoły. Pozostały teren pozwoliłby na usytuowanie tam jeszcze dodatkowych trzech bloków, każdy po 30 mieszkań. Jeżeli wszystko potoczy się po naszej myśli i bez większych problemów, nowe budynki mieszkalne mogłyby powstać w Siedliskach w perspektywie najbliższych 3-5 lat… – mówi burmistrz Tuchowa, Magdalena Marszałek.

Warto zaznaczyć, że lista gmin, które chciałyby przystąpić do programu, nadal jest otwarta. Do połowy kwietnia 2021 wszystkie gminy, będące stronami porozumienia, mają za zadanie podjąć uchwały o przystąpieniu do spółki. Wówczas zostanie ona formalnie powołana, a jako kolejny podmiot w jej skład wejdzie Krajowy Zasób Nieruchomości. W oparciu o nieruchomości oraz kapitał finansowy, jakie gminy wniosą do spółki, rozpocznie ona proces inwestycyjny.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Dawid Rzymek - Po medale na motocyklu

Program podzielony został na dwa filary — społeczny i rynkowy. Filar społeczny jest segmentem budownictwa mieszkaniowego zaspokajającym potrzeby mieszkaniowe osób średnio i najniżej zarabiających. Mieszkania powstają z udziałem środków budżetu państwa, użytkowane są w formule najmu, a czynsz w nich jest limitowany ustawowo albo ustalany przez władze samorządowe. Uzyskanie najmu wiąże się ze spełnieniem określonych warunków. – niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe oraz niski dochód gospodarstwa domowego przypadający na członka rodziny. Dodatkowo z reguły gminy ustalają kryteria pierwszeństwa dla osób ubiegających się o najem (np. dla rodzin wielodzietnych). Z kolei filar rynkowy umożliwia osobom o umiarkowanych dochodach najem mieszkania lub najem z możliwością dojścia do własności mieszkania. Filar ten przeznaczony jest dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej i możliwości ubiegania się o mieszkanie socjalne/komunalne, lecz posiadają zdolność regularnego opłacania czynszu. Czynsze są naliczane według stawki rynkowej.

Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl

*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.