Fot. Canva

Wielki protest o wolność w Ottawie!

Kierowcy ciężarówek zablokowali stolicę Kanady, Ottawę. Zachowanie kierowców to zorganizowana akcja w ramach protestu, o nazwie „Konwój Wolności”, którego głównym założeniem jest sprzeciw wobec obowiązkowych szczepień na COVID-19 oraz wprowadzanych obostrzeń.

„Konwój Wolności” rozpoczął się jako wiec przeciwko obowiązkowi szczepień dla transgranicznych kierowców ciężarówek, jednak ostatecznie przekształcił się w demonstrację przeciwko nadmiernemu naciskowi kanadyjskiego rządu w związku z pandemią koronawirusa. Już w sobotę rano przed parlamentem ustawiły się dziesiątki ciężarówek, trąbiąc w momencie, gdy tysiące obywateli Kanady zgromadziło się przed siedzibą tamtejszego rządu. Według kanadyjskich mediów do końca dnia spodziewanych jest około 2 700 ciężarówek.

– Jesteśmy przygotowani najlepiej, jak to możliwe, na tych, którzy zdecydowali się przybyć tutaj, aby wyrządzić krzywdę lub wyrządzić krzywdę innym – powiedział w piątek szef policji w Ottawie Peter Sloly, dodając, że demonstracja będzie „masowa”. Premier Kanady, Justin Trudeau i jego rodzina opuścili dom, w którym mieszkają w centrum Ottawy z powodu obaw o swoje bezpieczeństwo. Dzień wcześniej Trudeau powiedział kanadyjskiej prasie, że obawia się możliwej przemocy związanej z demonstracją. Co ciekawe, kilka dni wcześniej twierdził, że konwój reprezentuje „małą marginalną mniejszość”, która nie reprezentuje poglądów Kanadyjczyków.

Kanadyjscy politycy próbują także obarczać strajkujących odpowiedzialnością za braki w dostawach żywności. Przed 15 stycznia, gdy wprowadzono nakaz szczepień dla kierowców transgranicznych, przedsiębiorstwa transportowe ostrzegały, że może to doprowadzić do problemów z zaopatrzeniem i pogłębić problemy z już i tak napiętymi łańcuchami dostaw. Transport samochodowy jest kluczowy dla zapewnienia sprawnego przepływu dóbr między Kanadą i USA, ponieważ 2/3 tych towarów wartych łącznie ponad 500 mld dolarów jest przewożonych drogą lądową.

Chociaż prawdziwa liczba protestujących jest obecnie nieznana, organizatorzy i zwolennicy szacują, że w ten weekend do stolicy Kanady może przyjechać nawet 50 000 ciężarówek! Według niektórych szacunków łączna liczba protestujących, w tym kierowców ciężarówek i ich zwolenników, wynosi ponad pół miliona osób! Konwój opublikował listę żądań skierowanych do rządu federalnego, mówiąc, że chce zniesienia „wszystkich paszportów szczepionkowych, w tym systemów paszportowych między Kanadą”, a także wyeliminowania wszystkich „obowiązkowych programów szczepień i śledzenia kontaktów”.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Tężnie solankowe wspomogą walkę z COVID-19?

Warto zaznaczyć, że „Konwój Wolności” poparli m.in. Donald Trump Jr. i Elon Musk, który na Twitterze pisał – „Kanadyjscy kierowcy ciężarówek rządzą. CB radio jest wolne od kontroli rządu i mediów. Jeśli wystarczająco przestraszycie ludzi, zażądają odebrania im wolności. To jest droga do tyranii”.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.