Marsz Niepodległości

Zaprezentowano hasło i plakat tegorocznego „Marszu Niepodległości”! Marsz w 2024 roku pod hasłem „Wielkiej Polski moc to my!”.

W związku z nadchodzącym 15. Marszem Niepodległości, który już 11 listopada przejdzie ulicami Warszawy Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości” zorganizowało konferencję prasową, w czasie której zaprezentowano najważniejsze szczegóły wydarzenia.

Aleksander Kowaliński, rzecznik prasowy Stowarzyszenia „Marsz Niepodległości” potwierdził, że Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości” uzyskało zgodę na organizację przemarszu w dniu 11 listopada, wobec czego zgromadzenie Marsz Niepodległości jest całkowicie legalne. Kowaliński podkreślił, że Marsz Niepodległości już tradycyjnie, po raz piętnasty, przejdzie ulicami Warszawy, a jego organizatorzy i uczestnicy będą wspólnie świętować rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wyrażać dumę narodową i patriotyzm.

„Wielkiej Polski moc to my!” – hasło i plakat Marszu Niepodległości

Bartosz Malewski, prezes Stowarzyszenia „Marsz Niepodległości” przedstawił hasło i plakat tegorocznego Marszu Niepodległości. Jest już tradycją, że każdy Marsz Niepodległości przechodzi pod dedykowanym hasłem, które według organizatorów najlepiej pasuje do bieżącej sytuacji społeczno-politycznej. Hasłem tegorocznego Marszu Niepodległości jest „Wielkiej Polski moc to my!” – zawołanie zaczerpnięte z „Hymnu Młodych” Jana Kasprowicza, utworu wykorzystywanego jako środowiskowy hymn przez narodowców. Prezes Stowarzyszenia „Marsz Niepodległości” wyjaśnił również, że tegoroczne hasło nawołuje do osobistej odpowiedzialności za losy Ojczyzny, a Wielka Polska to Polska silna, suwerenna, niepodległa, bezpieczna, narodowa, dbająca także o prężną gospodarkę, projekty strategiczne i kwestie kulturowe. „Polska Wielka to również taka, która jest w stanie opierać się w sposób skuteczny Paktowi Migracyjnemu i migrantom, którzy próbują forsować granicę” – mówił Malewski.

„Jesteśmy pokoleniem, które oczekuje rozwoju Polski” – podkreślił także Bartosz Malewski. Ilustracją hasła „Wielkiej Polski moc to my!” jest plakat, który przedstawia parę młodych Polaków, którzy wspólnie uczestniczą w Marszu Niepodległości pod biało-czerwonymi flagami.

Marsz Niepodległości
Plakat Marszu Niepodległości 2024

Marsz Niepodległości 2024 – harmonogram, trasa i wydarzenia towarzyszące

Marcin Kowalski, szef sztabu organizacyjnego Marszu Niepodległości opowiedział ze szczegółami o planowanym przebiegu Marszu Niepodległości, a także zaznaczył, że poza samym przemarszem Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości” organizuje liczne wydarzenia towarzyszące. Kowalski przedstawił harmonogram dnia 11 listopada w Warszawie, według którego od 10:00 w Pasażu Wisławy Szymborskiej w pobliżu PKiN funkcjonować będzie Miasteczko Niepodległości – specjalna strefa namiotów i spotkań z organizacjami pozarządowymi i postaciami środowisk patriotycznych. Na godzinę 14:00 planowane jest oficjalne rozpoczęcie Marszu Niepodległości, który otworzą odśpiewanie hymnu narodowego i okolicznościowe przemówienia. Marsz wyruszy z ronda Romana Dmowskiego o godzinie 14:30 i przejdzie tradycyjną trasą w kierunku błoni Stadionu Narodowego przez Aleje Jerozolimskie, Most Poniatowskiego, Wał Miedzeszyński, Wybrzeże Szczecińskie, ul. Siwca. Na Błoniach Stadionu Narodowego zaplanowano kolejne przemówienia od godziny 16:30, a dla uczestników zorganizowano także dodatkowe atrakcje: strefę gastronomiczną, oprawę Młodzieży Wszechpolskiej oraz Scenę Niepodległości – koncert muzyki patriotycznej, który rozpocznie się o godzinie 18:15 i potrwa do 20:00. Organizatorzy zadbali również o religijną stronę wydarzenia – o 11:00 w kościele p.w. Wszystkich Świętych na pl. Grzybowskim odprawiona zostanie Msza święta w intencji Ojczyzny, zaś o 13:00 na rondzie Romana Dmowskiego odmówiony zostanie różaniec.

WARTO PRZECZYTAĆ:   10. edycja Biegu Tropem Wilczym w Ołpinach (wideo)

Straż Marszu Niepodległości zadba o bezpieczeństwo

Mateusz Marzoch, szef Straży Marszu Niepodległości, zapewnił, że ochotnicza Straż Marszu Niepodległości przygotowuje się do zapewnienia bezpieczeństwa na Marszu Niepodległości. Według Marzocha do dyspozycji jest kilkuset strażników, około 100 ratowników medycznych i ponad 10 zespołów ratownictwa medycznego w karetkach. Zachęcił również osoby chętne do zgłaszania się do pomocy w Straży Marszu Niepodległości albo na innych odcinkach organizacji Marszu Niepodległości.

Wyraz buntu młodego pokolenia

Adam Leszczyński, rzecznik prasowy Młodzieży Wszechpolskiej, przyznał, że Marsz Niepodległości jest także wyrazem buntu młodego pokolenia wobec otaczającej rzeczywistości, w tym demoliberalnych polityków, którzy nie chcą, by Polska się rozwijała. Leszczyński wskazał, że środowisko narodowe popiera projekty infrastrukturalne, takie jak Centralny Port Komunikacyjny, energetyka jądrowa, rozwój kolei czy wsparcie rozwojowe dla mniejszych miejscowości.

Adam Leszczyński poinformował również o organizacji wspólnych wyjazdów na Marsz Niepodległości, organizowanych w całym kraju. Zapisy dostępne są poprzez strony Stowarzyszenia „Marsz Niepodległości” oraz Młodzieży Wszechpolskiej.

Wsparcie Marszu Niepodległości

Ziemowit Przebitkowski, wiceprezes Stowarzyszenia „Marsz Niepodległości” zwrócił uwagę, że Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości” nie funkcjonuje tylko raz do roku, ale nieustannie bierze udział w życiu politycznym, społecznym, gdzie reprezentuje istotny odsetek społeczeństwa
zaangażowanego politycznie. Podziękował wszystkim, którzy wspierają Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości” na różne sposoby. W szczególny sposób podziękował darczyńcom za dotychczasową pomoc i przedstawił niedawno powołany Klub Mecenasów Niepodległości. Klub Mecenasów
Niepodległości umożliwia nieustanne udzielanie pomocy narodowcom w codziennej pracy w zmienianiu Polski.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.