Rajd Szlakiem batalionu Barbara 16. Pułku Piechoty AK przez Pasmo Brzanki13

Przeszli szlakiem batalionu „Barbara” 16. Pułku Piechoty AK (ZDJĘCIA)

Stowarzyszenie Historyczno-Patriotyczne „Pro Patria” zorganizowało VI Rajd Pieszy „Szlakiem batalionu „Barbara” 16. Pułku Piechoty AK przez Pasmo Brzanki”. Wydarzenie odbyło się w sobotę 22 czerwca z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy Akcji „Burza”. 


Szlak rajdu na trasie Żurowa – Ostry Kamień – Brzanka wiódł po miejscach, w których podczas Akcji „Burza” w 1944 r. działał I batalion „Barbara” 16. Pułku Piechoty AK. Rajd wystartował z centrum Żurowej, gdzie odbyła się rejestracja uczestników oraz złożenie zniczy pod pomnikiem mieszkańców zamordowanych przez Niemców w akcjach represyjnych.

Wydarzenie zakończyło się z kolei w bacówce na Brzance. Uczestnicy otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Pierwsze miejsce zajął patrol „Partyzanci”, drugie „Młody Las”, trzecie „Pioruny”, a czwarte „Grzmot”.

Imprezę zorganizowano przy wsparciu finansowym Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W wydarzeniu, którego partnerami było Muzeum Armii Krajowej oraz SRH im. 16. Pułku Piechoty wzięła udział młodzież szkolna z Żurowej, Ryglic, Ołpin, Szerzyn i Czermnej, harcerze z Bistuszowej i Uniszowej oraz uczestnicy indywidualni.

Fot. Arkadiusz Bąk, Michał Mitoraj

WARTO PRZECZYTAĆ:   Magdalena Trusz i jej podróże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *