Otwarcie Ośrodka Praktyk Artystycznych w Rudzie Kameralnej, fot. UM Zakliczyn

Ruda Kameralna: Otwarcie Ośrodka Praktyk Artystycznych

W Rudzie Kameralnej w gminie Zakliczyn otwarty został Ośrodek Praktyk Artystycznych Teatru Nie Teraz. Zajmować się będzie organizowaniem spektakli, warsztatów artystycznych, kursów i konkursów, ale także kultywowaniem tradycji i kształtowaniem postaw patriotycznych w społeczeństwie.

Teatr Nie Teraz to wyjątkowe zjawisko na mapie kulturalnej Polski. Istnieje od 1980 roku. Jest autorem kilkudziesięciu premier scenicznych i różnych spektakli. Obecnie działa jako stowarzyszenie. Twórcą i dyrektorem Teatru jest Tomasz Antoni Żak, reżyser teatralny, scenarzysta, pisarz i publicysta.

Ośrodek Praktyk Artystycznych był przedsięwzięciem planowanym od dawna. Jego koncepcja to efekt wielu lat doświadczeń pracy artystycznej i edukacyjnej. Poszukiwania lokalizacji dla teatralnego Domu zakończyły się podpisaniem w zakliczyńskim ratuszu aktu powołania OPA w wiejskiej świetlicy w Rudzie Kameralnej pomiędzy burmistrzem Zakliczyna Dawidem Chrobakiem, dyrektorem Zakliczyńskiego Centrum Kultury Kazimierzem Dudzikiem oraz przewodniczącą zarządu stowarzyszenia Aleksandrą Żak i dyrektorem TNT Tomaszem A. Żakiem. Na remont i adaptację budynku dla potrzeb OPA pozyskano 150 tys. zł z Funduszu Patriotycznego. Gmina Zakliczyn dołożyła 10 tys. zł. – Budynek ten otrzymuje jakby drugie życie. Mam też nadzieję, ze pojawienie się tutaj Ośrodka Praktyk Artystycznych Teatru Nie Teraz będzie impulsem dla Rudy Kameralnej, podobnym w pewnym sensie jakim było dla Jamnej przybycie do tej miejscowości Ojców Dominikanów – mówi burmistrz Zakliczyna, Dawid Chrobak.

OPA ma zajmować się organizowaniem spektakli, warsztatów artystycznych, kursów i konkursów, ale także kultywowaniem tradycji i kształtowaniem postaw patriotycznych w społeczeństwie. Twórca i dyrektor TNT Tomasz Antoni Żak uhonorowany został podczas uroczystości otwarcia OPA (nazywanego też „Schroniskiem Teatralnym”) Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Dla Teatru Nie Teraz od ponad czterdziestu lat obowiązkiem stanu jest opowiadanie o tym, o czym inni milczą, co zakłamują, ale również o tym, za czym ludzie tęsknią. Chcemy mówić prawdę językiem sztuki. Bo przecież, jak mawiał Józef Mackiewicz: „Jedynie prawda jest ciekawa” – powiedział dyrektor TNT.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Czy wilki zagrażają mieszkańcom powiatu tarnowskiego?

Wcześniej w Klasztorze OO. Franciszkanów w Zakliczynie odprawiona została msza w rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Przedstawicie władz samorządowych gminy Zakliczyn, administracji rządowej oraz powiatu tarnowskiego złożyli wiązanki kwiatów przed tablicą upamiętniającą błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego i działaczy NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Fot. Otwarcie Ośrodka Praktyk Artystycznych w Rudzie Kameralnej, fot. UM Zakliczyn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *