Żyjemy w czasach, kiedy z wolnością słowa nie jest najlepiej. Dziś nie możesz głośno skrytykować środowisk homoseksualnych, nie możesz skrytykować osób o innej karnacji, nie możesz skrytykować zachowania osób, których kraj został zaatakowany, nie możesz negować postępowania z niektórymi chorobami…
Niestety, ale wyrażając dziś swoje zdanie, które nie jest zgodne z ogólnie panującym trendem narażamy się nie tylko na ośmieszenie, ale wręcz na publiczny lincz, co już niejednokrotnie pokazali samozwańczy bohaterowie vlogowania, którzy potrafią nagrać film, w którym krytykują postępowanie osoby X tylko dlatego, że miała ona czelność mieć inne zdanie na dany temat.
Dlatego dziś przebić się z prawdą nie jest łatwo. Prawda nie jest lubiana. Prawda jest ocenzurowana. Bycie prawdziwym i bycie sobą nie jest sexy i nie wpisuje się w ogólnoświatowy bełkot.
W ostatnich latach karmiono nas treściami mówiącymi o tym, że spoglądanie na świat przez pryzmat odcieni szarości nie jest wcale takie złe. Wmawiano nam nawet, że tak właśnie powinno być. Podejmowane przez nas lub przez innych decyzje nie są tylko czarne lub białe. Mogą być szare, a przez to zadowolą obie strony.
Osobiście mam na to zupełnie inne spojrzenie. Odcień szarości zawsze będzie zabrudzoną bielą. Odcieniowi szarości zawsze będzie bliżej do czerni niż do bieli. Jeżeli do szarości dodamy więcej bieli, nigdy nie stanie się ona nieskazitelnie biała jak na początku. Jeżeli natomiast do szarości dodamy więcej czerni, bez problemu z czasem uzyskany czerń w całej jej okazałości. Już wiecie o czym mówię?
Jeśli chcesz być „porządnym człowiekiem” w dzisiejszym świecie, musisz być bezkompromisowy. Jeżeli widzisz dobro, nazywaj je dobrem. Jeżeli widzisz zło, nazywaj je złem. Nigdy nie stawiaj na półśrodki. Czy imponują ci ludzie, którzy mówią np. „Jestem przeciwnikiem wojen, ale w sytuacji gdyby…”? No nie! Jeżeli jesteś przeciwnikiem wojen, to żadna sytuacja z nią związana nie powinna stanowić dla ciebie okoliczności łagodzącej. Wojna jest złem. Bez względu na to kto bierze w niej udział i jak wygląda. I takie oceny (bezkompromisowe oceny) powinniśmy stosować wobec wszystkich zdarzeń, które mają miejsce w naszym życiu.
Tylko będąc uczciwym wobec otaczającego nas świata oraz będąc uczciwym wobec siebie, jesteśmy w stanie zmienić ten świat na lepszy. Pamiętajmy, że szarość z czasem zmieni się w ciemność, a nie w światło. Czy naprawdę chcesz żyć w ciemności?
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.