Gnojnik: Ekologiczna baza

W Gnojniku w powiecie brzeskim powstaje ekologiczna osada turystyczna. Inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie Vesna. Osada będzie pierwszą w Polsce tego typu atrakcją turystyczną prowadzoną przez seniorów. W Krainie Vesny zlokalizowana zostanie siedziba organizacji, a także miejsca przystosowane do edukacji ekologicznej. Warto podkreślić, że w osadzie zastosowane zostaną nowoczesne rozwiązania technologiczne, przyjazne środowisku.

Kraina Vesny w całości będzie ekologiczna. Dzięki instalacjom fotowoltaicznym będzie pozyskiwać energię ze słońca. Obiekt będzie posiadał także ekologiczną oczyszczalnię ścieków, a trzy zbiorniki do łapania „deszczówki” pozwolą na podziemne podlewanie ogrodu odzyskaną, oczyszczoną wodą.

Na trasie Kraków-Krynica, w malowniczym otoczeniu brzeskich wzgórz i lasów w miejscowości Gnojnik, powstaje turystyczna enklawa szczęśliwości, jak o swoim projekcie, mówią jego pomysłodawcy i twórcy. W tym miejscu przyroda i ludzkie działania stworzą harmonijną całość, a starsi i młodzi będą mogli doświadczyć energii natury oraz kreatywnie i aktywnie spędzić czas. Budowa miejsca dla siedziby Stowarzyszenia Vesna, które od 2013 roku zajmuje się promocją wśród lokalnej społeczności wędrówek po turystycznych szlakach Polski i Europy, a także realizuje projekty edukacji ekologicznej i profilaktyki zdrowia współpracując w tym zakresie ze szkołami i przedszkolami, była w planach już od kilku lat. Budowaną eco-osadę, która ma być gotowa w czerwcu 2022 roku, oprócz ogrodu pełnego kwiatów tworzyć będą również ekologiczne budynki czy wiata. W tych miejscach prowadzone będą prace kulinarne, twórcze i wszelkiego rodzaju edukacja, która dotyczyć będzie m.in. zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, skutecznego kształtowania zdrowych nawyków, zachowań proekologicznych. Program, oprócz elementów stałych dostosowany będzie do zmieniających się potrzeb. Promująca turystykę kreatywną eco-osada ma być prawdziwą perełką turystyczną, zwłaszcza że miejsce pomimo tego, iż jest dedykowane seniorom, będzie otwarte dla każdego, bez względu na wiek.

– Obecnie wybudowane mamy już dwa budynki, a także zagospodarowaliśmy ogród. Do tej pory na realizację zadania wydaliśmy blisko pół miliona złotych – mówi Bożena Malaga-Wrona, prezes zarządu Vesny. – W naszym stowarzyszeniu zrzeszamy ponad 100 osób z powiatu brzeskiego. Do tego dochodzi kolejne kilkaset osób z Podkarpacia i Małopolski, które biorą udział w organizowanych przez nas projektach. Osada ukierunkowana jest właśnie na seniorów. To oni będą współzarządzać osadą i to oni też będą tworzyć ofertę dla młodszego pokolenia, dzieląc się swoim doświadczeniem. Jako stowarzyszenie od 8 lat aktywnie działamy na rzecz aktywizacji społeczności lokalnych, m.in poprzez organizację aktywnych form spędzania wolnego czasu. Przede wszystkim organizujemy różnego rodzaju wyprawy górskie i eco campy. Stawiamy na integrację międzypokoleniową, dlatego często w organizowanych przez nas wydarzeniach biorą udział całe rodziny. Przy budowie osady cały czas korzystamy z pomocy naszych seniorów, którzy przede wszystkim włączają się w budowanie ogrodu społecznego w osadzie.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Coraz bliżej VeloBiała

Kraina Vesny w całości będzie ekologiczna. Dzięki instalacjom fotowoltaicznym będzie pozyskiwać energię ze słońca. Obiekt będzie posiadał także ekologiczną oczyszczalnię ścieków, a trzy zbiorniki do łapania „deszczówki” pozwolą na podziemne podlewanie ogrodu odzyskaną, oczyszczoną wodą.

– W różnego rodzaju stowarzyszeniach największą grupę stanowią panie. Panowie nie lubią się udzielać, więc większość czasu spędzają w domach. My chcemy to zmienić, dlatego niebawem przystąpimy do budowy specjalnej… męskiej szopy. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest jeden z naszych seniorów. W szopie panowie będą mogli nie tylko oddawać się swojej pasji, jaką jest majsterkowanie, ale także spędzać wolny czas grając w karty i rozmawiając w specyficznym męskim klimacie. Dodatkowo będziemy budować także kuchnię regionalną z wędzarnią, czy z piecami do wypieków chleba. Powstanie także boisko do speed-balla, zwłaszcza że wśród naszych podopiecznych mamy medalistów Mistrzów Polski Seniorów w tej grze. W dalszej perspektywie czasu marzy nam się stacja do ładowania samochodów elektrycznych – tłumaczy Bożena Malaga-Wrona i dodaje, że w ten sposób zagospodarowana działka o powierzchni 1 ha, będzie unikatem na skalę całego kraju. – Do tej pory realizowane przez nas projekty odbywały się w różnych miejscach. Dzięki osadzie skupimy wszystko w jednej lokalizacji. W jednym z budynków znajdą się nawet miejsca noclegowe dla trenerów, którzy przyjeżdżają do nas z całej Polski, organizując warsztaty dla naszych seniorów. Już teraz, w ramach projektu „Eco Osada” realizowane są warsztaty „Edukacja dla ekologii”, których tematem przewodnim są zagadnienia z dziedziny hydrologii, obejmujące zagadnienia z zakresu m.in.: ogólnej wiedzy nt. zasobów wodnych i ich zastosowania w życiu codziennym, odzyskiwania wody deszczowej i ponownego jej wykorzystania, nasadzania roślin wodnych i błotnych, badanie jakości wody, czy wdrażanie ekologicznych idei i rozwiązań technologicznych, które można zaobserwować w najbliższym otoczeniu. Dodatkowo organizujemy także warsztaty „Eco codzienność” i „Eco wzrastanie”, które odpowiadają na potrzebę edukacji ekologicznej, integracji międzypokoleniowej oraz pokazanie zastosowań nowych technologii przyjaznych dla środowiska.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Szerzyny: Miał być żłobek, a żłobka nie ma...

Kraina Vesny ma funkcjonować codziennie. Marzeniem członków stowarzyszenia jest organizowanie zajęć dla seniorów i dzieci z całego kraju. Pomóc ma w tym m.in. coraz bogatsza oferta turystyczna w naszym regionie. – W jednym z budowanych przez nas obiektów będziemy mieć obsługę administracyjną, natomiast w drugim będą znajdować się sale, w których organizowane będą warsztaty. Dzięki temu nasza kraina będzie żyła każdego dnia. Obecnie mamy mnóstwo atrakcyjnych terenów w naszym regionie, jak chociażby Lipnica Murowana, Wiśnicz, Krynica, Ciężkowice, czy Kąśna Dolna, które możemy zwiedzać z seniorami i dziećmi. Prowadzimy rozmowy z biurami podróży, aby organizując wakacje dla seniorów, proponowali im także naszą Krainę Vesny. Jesteśmy w stałym kontakcie z właścicielami hoteli i gospodarstw agroturystycznych, którzy dysponują odpowiednią ilością miejsc noclegowych dla osób, które zechciałyby wziąć udział w naszych projektach. Już wkrótce zrobimy z naszej osady perełkę turystyczną. Miejsce to, pomimo iż dedykowane seniorom, będzie otwarte dla każdego, bez względu na wiek. Każdy, kto tylko poszukuje autentyczności przeżyć oraz spędzenia czasu na łonie natury, będzie mógł skorzystać z potencjału naszej osady – dodaje Bożena Malaga-Wrona.

Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl

*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.