W gminie Gręboszów podpisano list intencyjny pomiędzy tamtejszym samorządem a Adamem Drewnianym, współzałożycielem firmy Northvolt Polska. Tym samym w miejscowości Żelichów już niebawem będą produkowane podzespoły do pojazdów elektrycznych, podzespoły do obsługi magazynów energii oraz same magazyny energii, na potrzeby domów indywidualnych. Wartość inwestycji szacowana jest na kilkadziesiąt milionów dolarów.
Adam Drewniany jest właścicielem Drewniany Investments, założycielem South Bay Solution, amerykańskiej firmy współpracującej m.in. z Teslą, a także współzałożycielem Northvolt Polska. O przedsiębiorcy od kilku lat mówi się, jako o „Polaku, który uratował Teslę”. Prowadzona przez niego firma South Bay Solution zajmuje się precyzyjną obróbką skrawaniem, usługach montażu dla przemysłu półprzewodnikowego, motoryzacyjnego czy wojskowego. Dzięki wizjonerskiej kalkulacji polskiego biznesmena, w 2012 roku Elon Musk uratował model S Tesli.
Adam Drewniany, który oprócz prowadzenia działalności w USA, działa także w Gdańsku i Warszawie, niebawem będzie prowadził biznes również w swojej rodzinnej miejscowości, czyli w Żelichowie w gminie Gręboszów. Głównym celem współpracy pomiędzy gręboszowskim samorządem a Adamem Drewnianym jest pomoc w pozyskiwaniu terenów inwestycyjnych i wspieranie procesów proceduralnych, wymaganych w planowanym przedsięwzięciu. W nowoczesnej hali, która powstanie w Żelichowie, będą produkowane podzespoły do pojazdów elektrycznych, podzespoły do obsługi magazynów energii oraz same magazyny energii, na potrzeby domów indywidualnych. Planowana produkcja ma ruszyć jeszcze w 2023 roku. Początkowo zatrudnienie znajdzie przy niej około 30 osób. Dotychczasowy profil działalności prowadzonych firm koncentrował się na elektromobilności i innowacyjności związanej z zieloną energią. Taki też charakter będzie rozwijany w gręboszowskiej gminie.
– Na pewno duże znaczenie zlokalizowania inwestycji w Żelichowie ma fakt, iż jest to moja rodzinna miejscowość. Często wypominano mi to, że nie inwestuję pieniędzy w swoich rodzinnych stronach. Niektórzy nie potrafili zrozumieć, dlaczego robię to w Gdańsku i w Warszawie, a nie w gminie Gręboszów. Teraz ulegnie to zmianie. Widzę potencjał tego regionu. Jestem przekonany, że zaplanowana przeze mnie inwestycja pozytywnie wpłynie na jego rozwój w kolejnych latach – mówi Adam Drewniany i dodaje, że inwestycja wiąże się z gigantycznym nakładem finansowym. – Mówimy o inwestycji wartej kilkadziesiąt milionów dolarów. Chcemy zakończyć pierwszy etap prac nad fabryką już w 2023 roku. Mamy w planach, aby zakończyć całe przedsięwzięcie w terminie krótszym niż 5-6 lat. Po przeprowadzeniu pierwszego etapu zatrudnienie w fabryce znajdzie 20-30 osób. Jeżeli przedsięwzięcie okaże się sukcesem, to myślę o dalszym rozwoju firmy w tym regionie. Obecnie mamy bardzo duże zapotrzebowanie na pojazdy elektryczne i magazyny energii. Są to jedyne ogniwa na świecie, które mają zielony certyfikat.
W pierwszym etapie hala produkcyjna wybudowana w Żelichowie ma mieć powierzchnię 2500 m kw. Zakład zajmie się produkcją magazynów energii na potrzeby indywidualnych domów. Inwestor twierdzi, że jest to przyszłościowa inwestycja, zwłaszcza biorąc pod uwagę wzrost znaczenia tej technologii w kontekście rosnących kosztów energii elektrycznej i konieczności zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.
Władze gminy Gręboszów nie ukrywają, że prężnie rozwijający się rynek elektromobilności to przyszłość światowej gospodarki, a uruchomienie takiego przedsiębiorstwa w podtarnowskiej gminie sprawi, że nie tylko o tym regionie zrobi się głośno w kraju, ale przede wszystkim pozytywnie wpłynie to na tamtejszy rynek pracy.
– Tak naprawdę rozmowy na temat uruchomienia fabryki w Żelichowie prowadziłem z panem Adamem Drewnianym od blisko dwóch lat. Wiedziało o tym fakcie bardzo wąskie grono osób, więc dla wszystkich mieszkańców naszej gminy jest to spore zaskoczenie, że tak potężny przedsiębiorca zdecydował się na rozpoczęcie u nas swojej działalności – mówi wójt gminy Gręboszów, Krzysztof Gil. – Liczymy na to, że w fabryce znajdzie zatrudnienie jak największa liczba naszych mieszkańców. Inwestor tłumaczył, że będzie potrzebował dużej liczby inżynierów, a także kobiet, które według niego świetnie sprawdzają się w składaniu drobnych elementów i mają do tego cierpliwość. Chcemy odwrócić trend gospodarczy naszego samorządu, czyli nie chcemy być już biedną, wiejską gminą, a gminą, w której prężnie rozwija się biznes, dzięki któremu będzie nas stać na systematyczny rozwój. Oczywiście ważna będzie także promocja naszej gminy. Jeżeli o działającej tutaj fabryce zrobi się głośno w Polsce, to tylko możemy na tym zyskać.
Wójt gminy Gręboszów dodaje także, że już za kilka tygodni powinno być wydane pozwolenie na budowę fabryki. – Myślę, że takie pozwolenie zostanie wydane już w lutym. Dzięki temu za kilka miesięcy będzie można rozpocząć budowę hali produkcyjnej, która do użytku powinna zostać oddana jeszcze w tym roku. Pan Adam Drewniany poinformował mnie, że część maszyn potrzebnych do produkcji została już przez niego zamówiona, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeszcze w 2023 roku fabryka rozpoczęła swoją działalność. Wiele wskazuje na to, że jeżeli firma będzie prężnie rozwijać się w ciągu najbliższych kilku lat, to docelowo zatrudnienie w niej może znaleźć ponad 100 osób.
Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl
*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.
Fot. Gmina Gręboszów
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.