Rozpoczęła się polska prezydencja w Unii Europejskiej. Rząd zaprezentował jej hasło przewodnie „Bezpieczeństwo, Europo” oraz siedem filarów tego bezpieczeństwa dotyczących obrony granic, ochrony ludzi i granic, odporności na obcą ingerencję i dezinformację, swobody działalności gospodarczej, transformacji energetycznej, konkurencyjnego rolnictwa i kwestii zdrowotnych.
Konfederacja zorganizowała konferencję w sprawie oceny planów rządu Donalda Tuska na prezydencję, a głos zabrali wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak oraz poseł Bartłomiej Pejo.
Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak zaznaczył, że prezydencja polska w Unii Europejskiej ma być elementem rozpoczynającej się w Polsce kampanii prezydenckiej. Propozycje zawarte w haśle i siedmiu filarach lider Konfederacji uznał za wydmuszkę, gdyż nie są poparte ani propozycjami legislacyjnymi ani debatą na poziomie partii politycznych, rządów, think tanków czy dyplomacji.
Konfederacja zaproponowała własny plan na prezydencję w Unii Europejskiej
„Uważamy, że te pół roku rząd powinien wykorzystać dla twardej, asertywnej realizacji polskiego interesu narodowego na forum Unii Europejskiej” – mówił Bosak. Konfederacja identyfikuje interes narodowy w Unii Europejskiej w trzech głównych obszarach. „Po pierwsze wypowiedzenie Paktu Migracyjnego […], po drugie wypowiedzenie lub zawieszenie polityki klimatycznej Unii Europejskiej […], i trzecia sprawa zadbanie o bezpieczeństwo żywnościowe Polski poprzez po pierwsze zablokowanie ratyfikacji umowy z Mercosur, po drugie wyjście z europejskiego Zielonego Ładu” – wyliczył Krzysztof Bosak.
Konfederacja proponuje konkretne działania w trzech wymienionych obszarach
Zamiast Paktu Migracyjnego potrzeba uszczelnienia granic zewnętrznych Unii Europejskiej, wsparcia ze strony Unii dla państw w tym zakresie oraz zagwarantowania im swobody wyboru skutecznych metod ochrony granic. Konieczne jest wprowadzenie szybkiej i prostej deportacji nielegalnych imigrantów zamiast relokacji. Kluczowe jest również zatrzymanie masowej i niekontrolowanej imigracji do Polski.
Konfederacja domaga się zniesienia polityki klimatycznej Unii Europejskiej
Należy znieść biurokratyczne i klimatyczne bariery, które podnoszą ceny energii. Tania energia zwiększy konkurencyjność gospodarki europejskiej oraz pozwoli na rozwój przemysłu zbrojeniowego, który jest konieczny dla zapewnienia bezpieczeństwa kontynentu.
Celem polityki żywnościowej musi być osiągnięcie samowystarczalności produkcji żywności. Drogą do tego jest wypowiedzenie europejskiego Zielonego Ładu, zatrzymanie nieuczciwej konkurencji – produktów rolno-spożywczych z obszarów o niższych standardach produkcji żywności (Ukraina, kraje Mercosur).
Poseł Bartłomiej Pejo stwierdził, że rząd polski powinien realizować polskie interesy narodowe, uznał jednak, że nie jest to oczywiste dla wszystkich, w tym dla rządu Donalda Tuska.
Pejo zwrócił uwagę, że wśród propozycji rządu na czas polskiej prezydencji znajduje się postulat Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczący „pracy nad narzędziami do walki z fake newsami i dezinformacją klimatyczną kwestionującą politykę energetyczną i klimatyczną Unii Europejskiej”. Poseł Konfederacji wyjaśnił, że celem tej propozycji jest kneblowanie ust „osobom, środowiskom, politykom, związkom rolniczym – wszystkim tym, którzy sprzeciwiają się chorej ideologii klimatycznej Unii Europejskiej pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen i wspieranej przez rząd Donalda Tuska”. Jako przykład działalności, którą eurokraci chcieliby kneblować, Bartłomiej Pejo podał niedawny protest rolników w Warszawie.
Konfederacja domaga się obrony wolności słowa, także prawa do krytyki złej polityki Unii Europejskiej
Wśród dodatkowych celów proponowanych przez Konfederację na czas polskiej prezydencji poseł Bartłomiej Pejo wymienił blokowanie dążeń do federalizacji Unii Europejskiej, likwidowanie unijnych podatków, zatrzymanie promocji ideologii gender, likwidację mechanizmu pieniądze za praworządność”.
Brak szczytu Unii Europejskiej w Polsce uznał Pejo za dowód małości premiera Donalda Tuska i tym, że nie reprezentuje polskich interesów.
Konfederacja proponuje trzy priorytety w miejsce siedmiu frazesów rządu Donalda Tuska. Konfederacja domaga się twardej realizacji polskiego interesu narodowego na forum Unii Europejskiej.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.