Kontrowersyjny pomnik mężczyzny karmiącego piersią w Danii

W duńskim mieście Aarhus w dawnym „Muzeum Kobiet” znajduje się teraz pomnik… karmiącego piersią mężczyzny. Muzeum pierwotnie zostało zbudowane w celu uhonorowania kobiet, jednak z czasem zostało przemianowane na muzeum „integrujące” wszystkie płcie.

Obecnie w „Gender Museum Denmark”, wcześniej znanym jako „The Women’s Museum”, w głównym holu muzeum stoi wysoki na 3,5 metra posąg nagiego mężczyzny o męskich rysach i genitaliach, który jest również przedstawiony jako mężczyzna posiadający kobiece piersi. Na rękach trzyma dziecko i karmi je piersią.

Posąg został wyrzeźbiony w 2021 roku i już wtedy spotkał się z kontrowersjami w całej Danii. Obecnie wieści o posągu docierają do innych krajów i krążą w mediach społecznościowych. Posąg wykonał artysta Aske Jonatan Kreilgaard, który dwa lat temu został poproszony o stworzenie rzeźby na cześć Międzynarodowego Dnia Mężczyzn. – Myślę, że jest wielu ojców, którzy wyjeżdżają i trochę zazdroszczą, że nie mogą zapewnić dziecku pożywienia w taki sam sposób, jak matka, ale dla mnie rzeźba jest bardziej symbolem niż bezpośrednim komentarzem. Jest w nim element prowokacji i to mi się podoba. To wspaniale, jeśli mogę trochę łaskotać ludzi – mówił w jednym z wywiadów artysta.

Świat powoli staje na głowie, a my się temu jedynie biernie przyglądamy…

WARTO PRZECZYTAĆ:   Były gracz NBA nie ma wątpliwości - sport dla kobiet, wyłącznie dla kobiet

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.