Andrzej Duda, fot. Sebastian Czapliński

Polska wkracza w gospodarczy sojusz z Chinami

Podczas spotkania w Pekinie pomiędzy prezydentem Polski Andrzejem Dudą, a przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem, podpisano kilka kluczowych porozumień gospodarczych.

Podpisano umowy dotyczące m.in. promowania dwustronnej współpracy w handlu, dwukierunkowej współpracy inwestycyjnej, wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do HPAI, wymagań dotyczących inspekcji i kwarantanny fasoli eksportowanej z Polski do Chin, a także opracowania słownika chińsko-polskiego i polsko-chińskiego.

– Atak Rosji na Ukrainę to zamach na swobodę handlu międzynarodowego. W interesie Polski i Chin jest to, aby ta wojna jak najszybciej się zakończyła. Świadomi potęgi gospodarczej Chin, ale mając też na uwadze ogromny potencjał Polski zaliczanej do dwudziestu największych gospodarek świata, nie możemy przejść do porządku dziennego nad tym, że import z Chin przewyższa nasz eksport do tego kraju aż prawie szesnastokrotnie. Ten bilans cały czas jest porażający i naszym wielkim zadaniem jest to, żeby go przynajmniej trochę zmienić. Oczywiście, przy świadomości proporcji pomiędzy Polską a Chinami – stwierdził Andrzej Duda podczas wizyty w Chinach.

Podczas wizyty Andrzeja Dudy Chiny i Polska zapowiedziały wzmocnienie ustanowionego w 2016 roku wszechstronnego partnerstwa strategicznego. Wśród priorytetów znalazły się handel i inwestycje, współpraca naukowo-technologiczna, w tym w zakresie zielonych technologii, oraz rozbudowa sieci połączeń morskich i kolejowych – wynika z planu opublikowanego przez Kancelarię Prezydenta.

W obecności Prezydenta RP i Przewodniczącego ChRL podpisano pięć porozumień dwustronnych.

Wśród podpisanych dokumentów znalazło się ważne porozumienie w sprawie planu pracy w zakresie wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) – zakładające, że jedno ognisko HPAI nie wyłączy z eksportu całego polskiego rynku drobiarskiego.

Podpisano także porozumienia w sprawie promowania dwustronnej współpracy w handlu oraz w sprawie promowania dwukierunkowej współpracy inwestycyjnej, a także w sprawie wymagań w zakresie inspekcji i kwarantanny fasoli eksportowanej z Polski do Chin i w sprawie opracowania słownika chińsko–polskiego i polsko–chińskiego.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Deniss Rakels: Mogłem grać w Sampdorii Genua

Prezydent wskazywał na bardzo ważne zawarte porozumienia dotyczące eksportu polskiej żywności do Chin, otwierające w wysokim stopniu rynek chiński dla polskiego rolnictwa. – Co najważniejsze, do końca roku będziemy mieli tzw. regionalizację, jeżeli chodzi o możliwość sprzedaży drobiu w Chinach i to jest dla naszych producentów drobiu, a jesteśmy potęgą drobiarską w skali Europy, informacja bardzo ważna – podkreślił.

Polska będzie czwartym krajem świata, wobec którego Chiny zastosują regionalizację HPAI.

Dodaj komentarz