Wizulizacja hali sportowej w Radłowie. Fot. Gmina Radłów

Powiat tarnowski: Rekordowe budżety i wielkie inwestycje

Niemal każdego dnia jesteśmy zalewani informacjami dotyczącymi kryzysu gospodarczego w Polsce i na świecie. Coraz wyższa inflacja i coraz wyższe ceny powodują, że boimy się o przyszłość swoją i swoich najbliższych. Wydawać by się mogło, że również samorządowcy zacisną w najbliższych latach pasa i będą oszczędzać na inwestycjach. Nic bardziej mylnego, ponieważ budżety poszczególnych gmin na 2023 rok są rekordowe.

Ponad 100-milionowe budżety!
O tym, jak dobry ma być to rok dla samorządowców, przekonuje burmistrz Wojnicza, Tadeusz Bąk. W przypadku tamtejszej gminy budżet na 2023 rok wyniesie 106 mln zł! – To rekordowy budżet. Nigdy nie mieliśmy w swoim budżecie tak dużych pieniędzy! Dodatkowo na 2023 rok zaplanowanych mamy inwestycji na łączną kwotę aż 46 mln zł. Do najważniejszych zadań będzie należała rewitalizacja rynku w Wojniczu, remont stadionu Olimpii Wojnicz, remont Pałacu Dąmbskich, termomodernizacja dwóch szkół – w Grabnie i w Olszynach, budowa PSZOK-u, czy budowa kanalizacji w Łukanowicach – mówi Tadeusz Bąk i dodaje, że tak duże pieniądze przeznaczone na inwestycje wynikają przede wszystkim z dotacji z funduszy rządowych. – Wydaje mi się, że ten najgorszy okres, czyli ostatnie dwa lata, w ciągu których zmagaliśmy się m.in. z pandemią, jest już za nami. Wszystkie samorządy w kraju otrzymały bardzo duże pieniądze na inwestycje w 2023 roku, m.in. w ramach programu Polski Ład. Mam nadzieję, że również w kolejnych latach będzie wyglądało to podobnie, dzięki czemu będziemy systematycznie rozwijać swoje gminy.

120 mln zł wyniesie z kolei budżet gminy Tarnów. W ciągu ostatnich dwóch lat w tamtejszej gminie udało się także o blisko 5 mln zł zmniejszyć dług. Wzrosły także wydatki przewidziane na inwestycje. O ile w 2022 roku było to nieco ponad 20 mln zł, o tyle w budżecie na 2023 rok zaplanowane jest blisko 30 mln zł. Wśród najważniejszych zaplanowanych na ten rok prac należy wymienić: budowę hali sportowej w Woli Rzędzińskiej, remont dworku w Koszycach Małych, budowę domu kultury i remizy w Łękawce, czy domu kultury w Zawadzie. Oprócz tego remontu doczeka się remiza OSP w Zbylitowskiej Górze, a także dokończona zostanie rewitalizacja centrów wsi w Koszycach Wielkich i w Tarnowcu.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Ciężkowice: Jeszcze rynek, czy już parking?

Budżetem powyżej 100 mln zł może pochwalić się także gmina Tuchów. – Po raz pierwszy przekraczamy barierę 100 mln zł. Jest to dla nas podobnie jak dla innych samorządów, rekordowy budżet. Wśród najważniejszych zaplanowanych przez nas inwestycji znajdują się te związane z remontem dróg. Do tego dochodzi termomodernizacja, czy wymiana źródeł ciepła w około 100 budynkach w ramach akcji „Stop Smog”. Będziemy przeprowadzać modernizację małego placu targowego, rozpoczniemy budowę remizy OSP w Dąbrówce Tuchowskiej, będziemy kontynuować prace przy budynku klubowym w Siedliskach, czy też budować sieć kanalizacyjną w Karwodrzy – mówi burmistrz Tuchowa, Magdalena Marszałek.

Inni też nie zostają w tyle
Również w przypadku gminy Zakliczyn budżet na 2023 rok będzie rekordowy, bo wyniesie ponad 82 mln zł. Na inwestycje przeznaczone będzie 24 mln zł. – Mamy zaplanowane kilka zadań w ramach dofinansowań pozyskanych z Polskiego Ładu. Rozbudowy doczeka się szkoła w Stróżach za kwotę 1,7 mln zł. Do tego dochodzi remont budynku ośrodka zdrowia w Zakliczynie za kwotę blisko 3 mln zł. Ponad 5 mln zł przeznaczymy na modernizację nakładek asfaltowych na naszych trasach. Remontowane będą orliki, ich ogrodzenia, czy oświetlenie. Złożyliśmy także wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 6. etap odbudowy zamku w Melsztynie. Za kwotę 1 mln zł chcemy wykonać dach na tym obiekcie – tłumaczy burmistrz Zakliczyna, Dawid Chrobak.

W przypadku gminy Radłów budżet na 2023 rok wyniesie 45 mln zł, jednak na inwestycje przeznaczone zostanie około 50 proc. jego wartości, bo aż 23 mln zł. Do najważniejszych inwestycji będzie należała budowa hali widowiskowo-sportowej wraz z wyposażeniem i parkingiem. Prace w tym zakresie pochłoną 18 mln zł, a gmina planuje zakończyć inwestycję w 2024 roku. Oprócz tego władze gminy mają zamiar wybudować 500 metrów chodnika przy drodze powiatowej w Woli Radłowskiej, a także zmodernizować 7 km dróg.
W gminie Wierzchosławice budżet na 2023 rok uchwalono na kwotę ponad 66 mln zł, a wydatki majątkowe na inwestycje stanowią łączną kwotę nieco ponad 21 mln zł. Budżet na przyszły rok zakłada rozwój gminy między innymi w obszarach: infrastruktury drogowej, modernizacji placówek edukacyjnych na terenie gminy, działań podejmowanych w zakresie redukcji emisji CO2, czy modernizacji sceny plenerowej wraz z zagospodarowaniem terenu i wyposażeniem w miejscowości Wierzchosławice.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Tarnów: Piesi bez chodnika

Z kolei w Ryglicach na inwestycje w tym roku zarezerwowano 20 mln zł. – Takiego budżetu nie mieliśmy jeszcze nigdy. Z naszych wyliczeń wynika, że w najbliższych 2-3 latach zainwestujemy w naszą gminę około 140 mln zł! W tym roku będziemy budować przedszkole za 7 mln zł. Do tego dojdzie budowa dróg za około 5 mln zł. Rozpoczynamy także prace przy budowie domu mieszkalnego, którego koszt oszacowano na 22 mln zł. Wiele wskazuje na to, że w końcu uda nam się rozpocząć prace przy budowie zbiornika retencyjnego w Joninach, który będzie zbiornikiem mokrym. Są plany, aby w przyszłości był wykorzystywany także jako miejsce do rekreacji. W tym przypadku koszt tego przedsięwzięcia szacowany jest aż na 40 mln zł. Oprócz tego mamy zamiar wyremontować jeden z zabytków w Ryglicach i w sąsiadującej z nim stodole zrobić salę koncertową podobną do tej, która funkcjonuje w Kąśnej Dolnej. Jeżeli uda nam się uzyskać zewnętrzne dofinansowanie, to chcielibyśmy także rozpocząć budowę wieży widokowej na Górze Kokocz. To inwestycja warta 10 mln zł, która oddana zostałaby do użytku w przyszłym roku. Plany mamy więc bardzo ambitne – tłumaczy burmistrz Ryglic, Paweł Augustyn.

Mniejsze samorządy z równie ambitnymi planami
W Skrzyszowie na 2023 rok będą dysponować budżetem w wysokości 88 mln zł, z czego 27,5 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje. Wśród najważniejszych inwestycji nie zabraknie rozbudowy infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej. Oprócz tego rozbudowy doczeka się szkoła w Ładnej, natomiast przy szkole w Łękawicy pojawi się nowe boisko. W przypadku tamtejszej miejscowości nowego kształtu nabierze też centrum. Z kolei w Pogórskiej Woli prowadzone będą prace przy budowie przedszkola, a w Szynwałdzie kontynuowane będą prace przy budowie hali sportowej.

W gminie Gromnik przy budżecie sięgającym 57 mln zł na inwestycje przeznaczone będzie 21 mln zł. – W tym roku będziemy kontynuować prace przy budowie hali sportowej w Rzepienniku Marciszewskim. W Golance zostanie przeprowadzona adaptacja poddasza i otoczenia szkoły podstawowej. Skupimy się także na budowie i remoncie dróg. Chcemy wybudować sporej długości chodniki. Mamy zamiar także zakończyć proces wodociągowania w naszej gminie. Oprócz tego szkołę w Brzozowej czeka remont za kwotę ponad 1,2 mln zł, a także liczymy na to, że uda się nam przeprowadzić odwodnienie centrum Gromnika – mówi wójt gminy Gromnik, Bogdan Stasz.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Gołębia nie przegonisz?

Inwestycji nie zabraknie także w gminie Wietrzychowice. – Ten rok w naszym przypadku zapowiada się całkiem przyjemnie. Dużą część inwestycji z pieniędzy w ramach Polskiego Ładu udało nam się zrealizować już wcześniej. Teraz realizujemy kolejne etapy. W tym roku zabezpieczamy inwestycje, które docelowo będą opiewały na kwotę ponad 11 mln zł, ale w tym roku zrealizujemy inwestycje za 6 mln zł, a w 2024 roku za 5 mln zł. Na 2023 roku dysponujemy budżetem w wysokości nieco ponad 20 mln zł. Wszystkie inwestycje zaplanowane na ten rok są dla nas bardzo istotne i długo wyczekiwane. Nie zabranie więc prac związanych z zagospodarowaniem centrum Wietrzychowic, przeprowadzimy termomodernizację czterech budynków gminnych, a także skupimy się na budowie kolejnych odcinków kanalizacji wraz z nową studnią oraz częściowej modernizacji oczyszczalni ścieków – tłumaczy wójt gminy Wietrzychowice, Tomasz Banek.

Fot. Wizualizacja hali sportowej w Radłowie. (Fot. Gmina Radłów)
Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl

*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.