Andrzej Duda, fot. Sebastian Czapliński

Prezydent nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym

Prezydent RP, Andrzej Duda nie zdecydował się zawetować ustawy o Sądzie Najwyższym, ale skierował ją w trybie prewencyjnym do Trybunału Konstytucyjnego. Jak zaznaczył, ustawa w obecnym kształcie budzi jego wątpliwości, jeżeli chodzi o zgodność dokumentu z Konstytucją.

– Nie zdecydowałem się na zawetowanie ustawy, ale jako prezydent stoję na straży Konstytucji. Ustawa nie będzie obowiązywała, dopóki Trybunał nie podejmie decyzji – mówił prezydent RP, Andrzej Duda. Tym samym ustawa nie będzie obowiązywała, dopóki Trybunał Konstytucyjny nie wypowie się na temat jej zgodności z Konstytucją.

– W praktyce nie opóźni to wypłaty z KPO dla Polski (…) Świadomy sprawy zwracam się z apelem do sędziów Trybunału Konstytucyjnego o niezwłoczne zajęcie się tą ustawą i pracę nad nią w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo prawne i ekonomiczne Polek i Polaków – mówił podczas swojego orędzia prezydent RP.

Warto przypomnieć, że Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia tego roku, natomiast 8 lutego odrzucił wszystkie 14 poprawek senackich do tej ustawy. Według posłów PiS, autorów projektu zmian, ustawa ta ma wypełnić kluczowy „kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na KPO.

Fot. Sebastian Czapliński

WARTO PRZECZYTAĆ:   Grunt za grunt...

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.