Mobilna strzelnica w każdym powiecie? Właśnie z takim pomysłem na jednym z posiedzeń rządu wystąpił poseł ugrupowania Kukiz’15, Norbert Kaczmarczyk. Pomysł o tyle ciekawy, że za produkcję odpowiedzialne miałyby być Zakłady Mechaniczne w Tarnowie, które od lat produkują tzw. strzelnice kontenerowe.

Według posła Norberta Kaczmarczyka, w obliczu rosnących zagrożeń takich, jak konflikt na Ukrainie, a także ataki terrorystyczne w Paryżu, czy Brukseli, Polacy powinni potrafić posługiwać się bronią. Samo przygotowanie obywateli miałoby odbywać się w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach. Według posła koszt budowy strzelnicy jest bardzo wysoki, jednak istnieje inne rozwiązanie, którym są… strzelnice kontenerowe produkowane przez Zakłady Mechaniczne w Tarnowie. Należą one do profesjonalnych i nowoczesnych obiektów, z których korzystają m.in. wojska specjalne. Oprócz tego, że są tańsze, niż standardowe, to także z faktu, iż są mobilne, umieścić można je w dowolnie wybranym miejscu. – Poprawiona zostanie świadomość obywateli, lepsze będą ich umiejętności posługiwania się bronią, a co za tym idzie zdolność do obrony i bezpieczeństwo Polski. Jest to także ogromna szansa dla Zakładów Mechanicznych w Tarnowie i Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która powinna dostarczać rozwiązania i uzbrojenie dla obrony terytorialnej – mówił w swoim wystąpieniu poseł Kukiz’15.
Pomysł podoba się m.in. prezesowi stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl, Grzegorzowi Matyasikowi, który uważa, że każdy sposób na obycie się z bronią odbije się na późniejszej poprawie bezpieczeństwa w naszym kraju. – Zniesienie obowiązkowej służby wojskowej wpłynęło na to, że coraz mniej Polaków potrafi posługiwać się bronią. Stworzenie tego typu strzelnic, ułatwiłoby również popularyzację samego sportu strzeleckiego. W akcję włączyć mogłyby się poszczególne samorządy, co wychodziłoby również poza sferę wojskową. Pozostaje jeszcze pytanie o kwestie finansowe związane z przedsięwzięciem. Należy zrobić dokładną analizę od strony kosztów i zobaczyć czy się to opłaca. Dobrym rozwiązaniem byłoby połączenie tego z programem uzbrojenia i szkolenia w naszym kraju.
W tarnowskich Zakładach Mechanicznych nie ukrywają zainteresowania pomysłem i mówią wprost, że samorządy powiatowe już dziś byłyby w stanie udźwignąć funkcjonowanie tego typu strzelnic. – Całkowity koszt uzależniony jest od wyposażenia strzelnicy. Bez specjalnych wyposażeń kwota nie przekracza miliona złotych. Pełne wyposażenie, to wydatek rzędu 1 900 000 zł, co i tak jest sumą kilkukrotnie niższą, niż wybudowanie standardowej strzelnicy, czy stworzenie jej z piwnicy – mówi Tomasz Berezowski, dyrektor handlowy Zakładów Mechanicznych w Tarnowie. – Na dzień dzisiejszy na terenie naszego kraju z tego typu strzelnic korzysta 19 podmiotów. Jedna z nich znajduje się w Komendzie Miejskiej Policji w Tarnowie. Użytkowana jest tylko przez policjantów. Posiadają najprostszą wersję, bez funkcji multimedialnej. Najdroższa w tego typu strzelnicach jest właśnie elektronika.
Producenci z Tarnowa nie mogą nachwalić się produkowanych przez siebie strzelnic kontenerowych. Według nich jest to obiekt bezpieczny zarówno dla użytkowników, jak i dla środowiska. Pomieszczenie ma bardzo dobre właściwości tłumienia hałasu. Można umieścić go w dowolnie wybranym miejscu i nie wymaga zgód budowlanych. Funkcjonuje w miejscach, gdzie nie ma prądu, ponieważ posiada własny agregat. Posiada urządzenia grzewcze i chłodzące. Można prowadzić w nim szkolenia przy wykorzystaniu amunicji bojowej kalibru 5,56 mm, czyli takiego, jak użytkuje nasza armia. Dodatkowym elementem, który podnosi jego rangę jest możliwość… wprowadzenia ćwiczącego w tzw. trzeci wymiar, a to wszystko za pomocą systemu Laser Shot, czyli treningowi stworzonemu w komputerze, a następnie wyświetlanemu na ekranie przy pomocy projektora multimedialnego, który w każdej chwili może być zastąpiony tradycyjnymi tarczami. – Jesteśmy w stanie sprostać zadaniu stworzenia kompleksu strzelnic kontenerowych, o ile zostanie nam ono powierzone. Jeżeli program na budowę tego typu obiektów miałby trwać kilka lat, to moglibyśmy ustalić również atrakcyjniejszą cenę. Dla mnie, jako byłego wojskowego strzelnice kontenerowe są godne uwagi i spełniają koncepcje odtworzenia oddziału obrony terytorialnej przynajmniej na szczeblu powiatowym, więc umieszczenie jednej strzelnicy w każdym powiecie byłoby dobrym posunięciem. Niestety, ale w obecnych czasach kontakt z bronią mają jedynie profesjonalni żołnierze, służby mundurowe i przestępcy. Zlikwidowano obowiązkową służbę wojskową, więc i osób, które potrafią z niej korzystać jest niewiele. Na pewno chcielibyśmy przyczynić się do tego, aby uległo to zmianie. Pytanie, czy dostaniemy na to szansę?
Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl
*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.