Szczurowa rozpoczyna realizację „Pojezierza Tarnowskiego”

W połowie ubiegłego roku wydawało się, że wielki projekt utworzenia „Pojezierza Tarnowskiego” legł w gruzach. Gminy Radłów, Wierzchosławice, Borzęcin, Szczurowa, Radgoszcz, Lisia Góra i Żabno oraz prywatni inwestorzy nie otrzymali środków europejskich na realizację projektu. Teraz temat powrócił, a to za sprawą gminy Szczurowa i Kopalni Kruszyw Zbrody, którzy otrzymali blisko 4 mln dofinansowania na rekreacyjno-turystyczne zagospodarowanie wyrobisk pożwirowych.

Wizualizacja Kąpielisko Balia (autorzy: 55Architekci – Anna Szewczyk-Świątek i Wojciech Świątek)

Ideą projektu „Pojezierze Tarnowskie” jest spójna rewitalizacja zespołu pogórniczych wyrobisk, a spójność rozumiana jest jako projektowanie dopełniających się funkcji i ich powiązanie przestrzenne w sieć atrakcji oznaczonych jedną marką. Początkowo przedmiotem projektu było kilkanaście zbiorników pożwirowych i zbiornik retencyjny w sześciu gminach, które podzielone zostały na trzy kompleksy funkcjonalne: Wodny Park Kulturowy, Zagłębie Przyrodolecznicze oraz Kraina Adrenaliny. Wszystkie trzy stworzone w tym celu projekty już na etapie weryfikacji w urzędzie marszałkowskim zostały odrzucone i nie otrzymały dofinansowania. Dwa projekty odrzucono na etapie oceny formalnej, jeden na etapie oceny finansowej.

Gdy wydawało się, że wizja utworzenia „tarnowskich Mazur” została wstrzymana na czas nieokreślony, w ostatnich dniach gmina Szczurowa i Kopalnia Kruszyw Zbrody otrzymały dofinansowanie na projekt „Wykorzystanie zasobów wodnych i kulturowych subregionu tarnowskiego dla wykreowania markowego produktu turystycznego – Pojezierze Tarnowskie – Wodny Park Kulturowy w Dołędze, gm. Szczurowa, etap I”. – To dla nas wielka sprawa. Być może jest to przełomowa chwila dla całego projektu – nie ukrywa zadowolenia Marian Zalewski, wójt Szczurowej. – Przedsięwzięcie zamierzamy zrealizować wraz z Kopalnią Kruszyw Zbrody, czyli właścicielem większości zbiorników wodnych na tym terenie. To ogromna szansa dla całej gminy, która w końcu może stać się atrakcyjna dla turystów. Obliczyliśmy, że całkowita wartość inwestycji, którą wspiera Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, wyniesie około 7 mln zł.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Budowa 1000 hal sportowych. Hit czy kit?

Inwestorzy posiadają już komplet ostatecznych pozwoleń na budowę, dlatego jego realizacja może rozpocząć się zaraz po podpisaniu umowy i wyłonieniu wykonawcy. Wodny Park Kulturowy w Dołędze obejmie północne wybrzeża żwirowni Jagniówka II i Jagniówka Północ. Powstanie wielofunkcyjna przestrzeń rekreacyjno-turystyczna i przyrodnicza, w skład której wejdą: kąpielisko „Balia”, przystań „Zbrody” oraz plac industrialny z pomostem-meteorem. Kąpielisko „Balia” z piaszczystą plażą wyposażone zostanie w stanowisko dla ratownika, pomost dla rowerów wodnych, zaplecze sanitarno-gastronomiczne oraz plac zabaw dla dzieci. Przystań „Zbrody” tworzyć będzie restauracja z lokalną kuchnią i sala gier na piętrze oferującą edukację przez zabawę. Atrakcją dla turystów – miłośników literatury, sztuki i przyrody będzie plac industrialny z pomostem-meteorem, który zostanie utworzony na półwyspie żwirowni Jagniówka II. Pomost-meteor jest elementem „Szlaku Poezji”, kluczowego produktu dla tego kompleksu funkcjonalnego „Pojezierza Tarnowskiego”. Zielenią pochodzącą z naturalnej sukcesji oraz nasadzeniami ukształtowany zostanie park z placem imprez, do którego prowadził będzie ciąg pieszo-jezdny doskonały do jazdy na rolkach i deskorolkach. Poszczególne obiekty oddawane będą do użytku sukcesywnie od 2019 do 2020 roku.

– „Pojezierze Tarnowskie” przez lata przybierało różne kształty. Dziś tworzą go cztery gminy ze swoimi inwestorami, którzy są otwarci na współpracę i rozumieją, że „Pojezierze Tarnowskie” to wysoki standard zagospodarowania. Są to gminy: Szczurowa, Radłów, Wierzchosławice, a także Olesno, które wnosi do projektu znaną na całym świecie „Malowaną wieś” – mówi Anna Ostręga z krakowskiej AGH, koordynatorka projektu. – Wbrew wcześniej pojawiającym się informacjom, temat „Pojezierza Tarnowskiego” nigdy nie został zawieszony. Czas pomiędzy konkursami wykorzystaliśmy m.in. na modyfikację zagospodarowania w Dołędze, aby jeszcze lepiej przekuć w oryginalną atrakcję pozornie sprzeczne wątki, czyli turystykę i górnictwo. Zaprojektowany został też II etap inwestycji. Przygotowane zostały projekty budowlane, a inwestorzy w Szczurowej i Radłowie uzyskali prawomocne pozwolenia na budowę. Zastrzegliśmy nazwę i logo w urzędzie patentowym. Prezentowaliśmy projekt, również poza granicami kraju zbierając słowa uznania za kompleksowość i oryginalność rozwiązań. Burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka podpisał w ostatnich dniach protokół uzgodnień z firmą Kruszgeo Rzeszów warunkujący przejęcie zbiornika, by móc realizować projekt „Pojezierza Tarnowskiego” w szerszym zakresie. Wniosek gminy Wierzchosławice i Kopalni Kruszyw Jarosz jest pozytywnie oceniony i znajduje się obecnie na liście rezerwowej. Liczymy, że środki zostaną przyznane wkrótce i na tę inwestycję, ponieważ oferta wypoczynkowa jest fantastycznie przygotowana. W praktyce rewitalizacyjnej niezbędna jest szeroka i dalekosiężna wizja oraz pierwsza inwestycja, która będzie motorem dla kolejnych, a taką inwestycją będzie Wodny Park Kulturowy w Dołędze w gminie Szczurowa. Jesteśmy pełni optymizmu, że prowadzone przez nas już od kilku lat działania zakończą się pełnym sukcesem.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Podpalacze traw ponownie w akcji

Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl
*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *