Szkoła przyszłych aktorów

W Ciężkowicach od ponad dwóch lat działa grupa teatralna Synapsy zrzeszająca młodych adeptów aktorstwa. Młodzież ma już na swoim koncie kilka wystawionych sztuk, nakręcenie teledysku, a także filmu krótkometrażowego przedstawiającego historię Skamieniałego Miasta. Nad wszystkim czuwa Bogdan Krok, założyciel grupy oraz niedoszły aktor, który wierzy, że wśród ciężkowickiej młodzieży pojawi się osoba, która w przyszłości z powodzeniem będzie spełniała się na scenie oraz szklanym ekranie.

Grupa teatralna Synapsy z Ciężkowic (fot. Jakub Machowski)

Mówią o sobie, że są grupą pozytywnie zakręconych ludzi, którzy lubią eksperymentować z filmem i teatrem, przy okazji świetnie się przy tym bawiąc. Grupa teatralna Synapsy z Ciężkowic, którą tworzy obecnie grupa 14 młodych aktorów, rozpoczęła swoją działalność na początku 2016 roku. – Wszystko zaczęło się od programu „Synapsy” realizowanego przez Małopolski Instytut Kultury. To trzyletni, wielopoziomowy program wspierania edukacji kulturowej stworzony z myślą o nauczycielach i animatorach kultury oraz odbiorcach ich działań. Postanowiłem wziąć w nim udział, aby zdobytą później wiedzą podzielić się z ciężkowicką młodzieżą – mówi Bogdan Krok, który kilka tygodni później założył w podtarnowskiej gminie pierwszą młodzieżową grupę teatralną. – Zawsze kręcił mnie teatr i film. Marzyłem o zostaniu aktorem, jednak nie udało mi się tego osiągnąć. Postanowiłem więc, że aktorstwem zarażę inne osoby. Pamiętam, że na pierwszych zajęciach zjawiło się blisko 17 osób w wieku od 12 do 16 lat. Podczas spotkań uczyliśmy się, jak przygotować scenariusz, scenografię, odbyliśmy kurs z charakteryzatorką, poznawaliśmy sposoby poruszania się na scenie, czy akcentowania wypowiadanych słów. W końcu postanowiliśmy przygotować przedstawienie teatralne. Okazało się, że był to prawdziwy „strzał w 10”. Sztukę wystawiliśmy w trzech miejscach: na placu pod skałą „Czarownica” w Skamieniałym Mieście, w parku obok Dworu Paderewskiego w Kąśnej Dolnej oraz na „Diablim Boisku” w Pławnej. Przedstawienia cieszyły się ogromną popularnością, gromadząc setki widzów z Ciężkowic i regionu.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Zabłędza: Bajkowy obiekt

Od tamtej pory, ciężkowicki ratusz stał się główną bazą młodych aktorów z Ciężkowic. Kiedy nie przygotowują się do wystawienia kolejnej sztuki, najczęściej spotykają się w nim raz w tygodniu, omawiając kwestie związane z teatrem i filmem. W ciągu ostatnich dwóch lat grupa zorganizowała przedstawienie teatralne na podstawie sztuki Moliera „Skąpiec”. W okresie Bożego Narodzenia wystawiła dla mieszkańców gminy Jasełka, nagrała teledysk „Magia” przedstawiającą ich historię, a także nakręciła17-minutowy film fantasy pt. „Skamieniałe Serce”, współczesną adaptację legendy o Skamieniałym Mieście, której bohaterem jest rycerz Cieszko. – Zarówno teledysk, jak i film można zobaczyć na serwisie You Tube. Za scenariusz, reżyserię i montaż filmu odpowiadał Jakub Machowski, mieszkaniec Ciężkowic, który od wielu lat zajmuje się tworzeniem gier wideo. Na planie filmowym spędziliśmy kilkanaście dni. Dla tych młodych osób było to niezwykłe doświadczenie, które na pewno zaprocentuje w przyszłości. W ostatni dzień sierpnia wystawiliśmy kolejne przedstawienie, tym razem na podstawie tragedii Juliusza Słowackiego „Balladyna”. Wszystko odbywało się na „Diablim Boisku” w Pławnej. To piękne i magiczne miejsce, które jest stworzonym przez naturę amfiteatrem w środku lasu. Granie w takich warunkach jest dodatkową atrakcją dla członków naszej grupy.

Dominika Myśliwiec, która w przedstawieniu wcieliła się w rolę tytułowej Balladyny uważa, że powstanie w Ciężkowicach grupy teatralnej spowodowało, że tamtejsza młodzież w końcu ma możliwość w atrakcyjny sposób spędzić wolny czas, a przede wszystkim przygotować się do zawodu aktora. – Zajęcia prowadzone przez pana Bogdana mogłabym nazwać „szkołą przyszłych aktorów”. W grupie jestem od samego początku i mogę wypowiadać się na jej temat w samych superlatywach. Tworzymy zgrany zespół, wzajemnie sobie pomagamy, żartujemy, miło spędzamy czas, a przede wszystkim uczymy się zawodu aktora. Ukończyłam szkołę muzyczną, ale nie ukrywam, że swoją przyszłość wiążę właśnie z aktorstwem. Grupa teatralna Synapsy może okazać się świetnym przetarciem przed egzaminami do szkoły teatralnej.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Wojnicz: Wymienią piece, ale za swoje...

Bogdan Krok nie chce otwarcie mówić, ile osób z jego podopiecznych ma realne szanse na to, aby w przyszłości zarabiać na życie właśnie poprzez aktorstwo. Uważa jednak, że w grupie są osoby, które mogą wiele osiągnąć. – Mamy młodzież, która ukończyła szkołę muzyczną, ale również dziewczynę, która przez sześć lat uczęszczała do szkoły baletowej. Potencjał niektórych osób, patrząc przez pryzmat ich gry aktorskiej, poruszania się na scenie, gestykulacji, dykcji, dobrej emisji głosu, czy zdolności wywoływania i odgrywania uczuć jest naprawdę olbrzymi i predysponuje je do spróbowania swoich sił w profesjonalnym aktorstwie. Na pewno moim cichym marzeniem jest, aby ktoś z założonej przeze mnie grupy zagrał w wielkiej kinowej produkcji. Byłaby to wielka promocja dla całej gminy i udowodnienie pozostałym członkom zespołu, że pochodząc z Ciężkowic, można pojawić się na szklanym ekranie – mówi opiekun grupy i dodaje, że już wkrótce wraz z młodymi aktorami rozpoczyna pracę nad kolejnym przedstawieniem – Jeszcze nie wiemy, co to będzie. Wierzę jednak, że już wkrótce pojawią się pierwsze pomysły, bo przeważnie to właśnie młodzież wymyśla spektakle, jakie chciałaby zaprezentować publiczności. Moim największym marzeniem związanym z tą grupą jest wystawienie „Wesela”, czyli dramatu autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Chcielibyśmy zaangażować w to przedsięwzięcie osoby z Klubu Seniora z Ciężkowic, czy kapelę ludową „Pogórzanie” z Jastrzębi, która może pochwalić się wieloma sukcesami na szczeblu ogólnopolskim. Bez wątpienia byłaby to niezapomniana sztuka…

Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl
*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.

Dodaj komentarz