Tuchów „aktywnie” walczy z bezrobociem

Mimo, iż z końcem ubiegłego roku w gminie Tuchów zarejestrowanych, jako osoby bezrobotne było aż 766 osób, tuchowski magistrat wierzy, że z każdym kolejnym rokiem liczba ta będzie się zmniejszać. A to wszystko m.in. za sprawą tamtejszej Strefy Aktywności Gospodarczej, w której w ostatnich miesiącach pojawili się pierwsi przedsiębiorcy chcący rozkręcić własny biznes.

Filia PUP w Tuchowie
Filia PUP w Tuchowie

Tuchów pod względem liczby osób zarejestrowanych, jako bezrobotne znajduje się w czołówce gmin powiatu tarnowskiego. W tej niechlubnej klasyfikacji wyprzedza go jedynie gmina Żabno oraz Tarnów. Istnieje jednak spora szansa na to, że już niedługo dla części bezrobotnych praca się znajdzie. 4 maja 2014 roku otwarto Tuchowską Strefę Aktywności Gospodarczej. Wartość projektu wyniosła ponad 7 mln zł. Tak wysoka kwota pozwoliła na wybudowanie parkingów, nowej infrastruktury oraz wodociągu i kanalizacji sanitarnej wewnątrz strefy. Od tamtej pory prowadzono intensywne starania związane z pozyskaniem przedsiębiorców chcących uruchomić na tamtejszym terenie działalność gospodarczą. Pierwsi znaleźli się pod koniec ubiegłego roku. – Tak długi okres oczekiwania spowodowany był uruchomieniem procedury przetargowej. Mimo, iż od początku ubiegłego roku ogłaszaliśmy przetargi na poszczególne działki, nie było zainteresowania ze strony potencjalnych inwestorów. Postanowiliśmy więc obniżyć ceny, co spotkało się ze spłynięciem pierwszych ofert – mówi specjalista ds. rozwoju społeczno-gospodarczego i promocji gminy Tuchów, Wiktor Chrzanowski. – We wrześniu ubiegłego roku zgłosiło się do nas dwóch przedsiębiorców. W październiku sfinalizowaliśmy sprzedaż działek, na których otworzą swoje zakłady. Jeden będzie specjalizował się w sprzedaży mebli, natomiast drugi w sprzedaży konstrukcji stalowych. Łącznie przedsiębiorcy zadeklarowali zatrudnić co najmniej sześć osób. Pod koniec lutego udało nam się sfinalizować sprzedaż dodatkowych sześciu działek, na których powstanie zakład pracy zatrudniający kolejnych 15 pracowników. Prace budowlane są już finalizowane i jeszcze w tym roku powinny zostać uruchomione wszystkie trzy zakłady. Dodatkowo jeden z przedsiębiorców poinformował, że może zatrudnić więcej osób, niż zadeklarował w akcie notarialnym.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Czas lombardów

Wiktor Chrzanowski zauważa, że cały czas trwają również starania, aby obszar TSAG włączyć do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Krakowskiego Parku Technologicznego. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie jest aktualnie procedowany na Stałym Komitecie Rady Ministrów. – Byłby to bardzo ważny aspekt dla tych przedsiębiorców, którzy jeszcze wahają się nad otwarciem działalności w naszej strefie. Po przystąpieniu do SSEKPT ewentualny zakup działki wiązałby się ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Biorąc pod uwagę wysoki standard, uzbrojenie działek, lokalizację, duży parking oraz logistyczny system połączenia poprzez drogi dojazdowe, byłby to kolejny powód, aby otworzyć tutaj swoją działalność.

W sukces projektu liczy również burmistrz Tuchowa Adam Drogoś, który otrzymał od przedsiębiorców obietnicę, że w pierwszej kolejności na zatrudnienie będą mogli liczyć mieszkańcy gminy Tuchów. – Na pewno będą potrzebni spawacze, czy ślusarze. To szansa dla osób, które od lat nie potrafią znaleźć zatrudnienia w tych branżach. Nie ukrywam, że liczyliśmy na to, że od razu znajdą się przedsiębiorcy chcący prowadzić biznesy w naszej strefie. Konieczne było jednak obniżenie podatku od nieruchomości, a także cen za działki o blisko 50 proc. Obecnie zainteresowanie ze strony inwestorów jest bardzo duże. Prowadzimy już kilka rozmów na temat sprzedaży kolejnych działek. Jeżeli wszystkie znalazłyby swoich właścicieli, to łącznie zatrudnienie mogłoby znaleźć ponad 40 osób, a trzeba pamiętać, że jeżeli firmy będą się rozwijać, to otwarcie dodatkowych miejsc pracy będzie nieuniknione.

W filii Powiatowego Urzędu Pracy w Tuchowie wierzą, że strefa przyniesie gminie wiele pożytku. Również sam urząd posiada instrumenty, którymi mógłby wesprzeć zarówno pracodawców otwierających działalność, jak i osoby, które szukają zatrudnienia. – Mamy różne formy aktywizacji począwszy od staży, prac interwencyjnych, dodatkowej formy wsparcia przy zatrudnianiu osób do 30 roku życia, doposażania stanowisk pracy, czy jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Pracodawcy, którzy będą działać na terenie strefy również mogą skorzystać z większości tych form – mówi Iwona Osika, kierowniczka tuchowskiego oddziału Urzędu Pracy. – Zainteresowanie jest duże. W każdym miesiącu do naszego urzędu wpływa po kilkanaście ofert pracy. Mimo, iż nadal jesteśmy w czołówce gmin pod względem ilości osób, które poszukują zatrudnienia, to w ostatnich latach zanotowaliśmy znaczny spadek bezrobocia na terenie gminy. Wierzymy, że TSAG wpłynie na dalsze obniżanie się tego wskaźnika. Jeżeli docelowo w nowo powstałych zakładach pracy ma być zatrudnionych ponad 40 osób, to w skali Tuchowa jest to ogromna liczba, równoznaczna z otwarciem jednego dużego zakładu. A przecież to miejsce będzie się z każdym kolejnym rokiem rozwijać. Perspektywy na udaną walkę z bezrobociem są bardzo dobre.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Konfederacja sprzeciwia się nowelizacji budżetu przyjętej przez rząd

Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl
*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.

Dodaj komentarz