Czy już wkrótce w gminie Tuchów zostanie wybudowane trzy bloki mieszkalne, w których będzie mieściło się po 30 mieszkań? Jest to bardzo prawdopodobne. Władze podtarnowskiej gminy rozważają przystąpienie do rządowego programu „Mieszkanie dla rozwoju”, który pomógłby im zrealizować to przedsięwzięcie. Nowe lokale miałyby pojawić się na jednej z działek w Siedliskach.
Kilkanaście dni temu w Urzędzie Miejskim w Tuchowie odbyło się spotkanie burmistrz tamtejszej gminy, Magdaleny Marszałek z posłem na Sejm RP, Stanisławem Bukowcem oraz wiceprezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości, Michałem Sroką. Tematem spotkania była możliwość realizacji inwestycji polegającej na budowie mieszkań, przeznaczonych na wynajem z późniejszą możliwością wykupu, na gruncie będącym własnością gminy. Inwestycja miałaby być zrealizowana w oparciu o rządowy program „Mieszkanie dla rozwoju”.
Programem „Mieszkanie dla rozwoju” zastąpiono dotychczasowy program „Mieszkanie Plus”. Zmieniły się także jego zasady. Zadaniem Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju jest wspieranie budowy mieszkań czynszowych. Dla kogo są przeznaczone? Przede wszystkim dla osób, które są w patowej sytuacji: nie posiadają żadnej nieruchomości, zarabiają zbyt mało aby uzyskać kredyt hipoteczny, a jednocześnie zbyt dużo, aby zakwalifikować się na mieszkanie komunalne. Nabór do „Mieszkań dla Rozwoju” prowadzi samorząd lokalny. To on wskazuje również, kto będzie miał pierwszeństwo przy ubieganiu się o mieszkanie. Zainteresowane mieszkaniem osoby nie będą potrzebowały wkładu własnego, ani pieniędzy na wykończenie mieszkania. Przekazany zostanie im lokal w podstawowym standardzie „pod klucz”. Po stronie osoby chcącej nabyć mieszkanie będzie jedynie zakup mebli oraz sprzętu RTV/AGD. Opłaty, które będzie ponosiła rodzina wynajmująca mieszkanie, to: czynsz, opłata eksploatacyjna oraz rachunki. Stawki czynszu obowiązujące przy umowie najmu zostaną ogłoszone przed naborem, a wypełniając wniosek o mieszkanie, będzie można od razu sprawdzić swoją zdolność czynszową.
Magdalena Marszałek, burmistrz Tuchowa mówi, że w tamtejszej gminie od dłuższego czasu można zaobserwować bardzo duże zainteresowanie zakupem działek pod budowę domu lub wynajmem mieszkań. – Rynek nieruchomości jest bardzo atrakcyjny. Ceny gruntów budowlanych osiągają przez to wysoki poziom, co niejednokrotnie jest barierą dla wielu młodych ludzi. Rządowy program „Mieszkanie dla rozwoju” daje szansę młodym rodzinom na wynajem mieszkania w atrakcyjnej cenie z możliwością jego późniejszego wykupu. Jestem pewna, że taka forma wynajmu będzie cieszyła się popularnością, dlatego jesteśmy poważnie zainteresowani tym rozwiązaniem. Obecnie czekamy na przekazanie nam wszystkich niezbędnych szczegółów. Sami natomiast przekazaliśmy niezbędne dane dotyczące działki, na której miałaby powstać mieszkania. Wskazaliśmy działkę w miejscowości Siedliska. Nieopodal jej powstał już podobny obiekt na bazie szkoły. Pozostały teren pozwoliłby na usytuowanie tam jeszcze dodatkowych trzech bloków, każdy po 30 mieszkań – mówi burmistrz Tuchowa i dodaje, że władze tamtejszej gminy zainteresowały się programem, ponieważ wydaje się atrakcyjniejszy od poprzedniego. – Program zajął miejsce programu „Mieszkanie Plus”. Jego zaletą jest to, że wyeliminowano mechanizmy, które sprawiały, że zainteresowanie programem wśród polskich samorządów było znikome. Do tej pory to gmina miała budować mieszkania, więc obciążenie kosztami budowy, pomimo możliwości otrzymania dofinansowania, spoczywało na barkach włodarzy gmin, co z kolei wpływało na obciążenie wskaźników finansowych, a przecież każdemu samorządowcowi zależy na tym, aby były one jak najlepsze, ponieważ w innym wypadku zamykałoby to drogę do innych inwestycji. Ryzyko prowadzenia i zarządzania inwestycją zostało zdjęte z gmin, ponieważ zarządzać obiektami będzie powołana przez Skarb Państwa specjalna spółka. Gmina będzie udziałowcem inwestycji w tej części, w której wnosi grunt pod budowę mieszkań. Tak naprawdę po naszej stronie było jedynie znalezienie odpowiedniego terenu na przeprowadzenie prac. Takie obiekty zabezpieczyłyby potrzeby mieszkańców naszej gminy. Obecnie mamy z tym olbrzymi problem. Nie posiadamy nie tylko mieszkań na zakup, czy wynajem, ale także mieszkań socjalnych. W Tuchowie znajdują się już dwa duże osiedla i niestety brakuje miejsca, w którym mogłyby powstać kolejne budynki wielorodzinne. Dlatego też zaproponowaliśmy Siedliska, zwłaszcza że znajduje się tam już podobny obiekt.
Rzeczywiście kilkanaście lat temu w Siedliskach rozpoczęto budowę szkoły. Co ciekawe budowano ją w czynie społecznym, więc wszystkie prace wykonywali we własnym zakresie mieszkańcy. Inwestycja nie została jednak dokończona. Po powodzi, która nawiedziła Tuchów w 2010 roku, ówczesny burmistrz gminy zadecydował, aby niedokończoną szkołę zamienić na mieszkania. – Władzom gminy udało się uzyskać dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę mieszkań dla osób poszkodowanych w powodzi. W budynku powstało około 30 lokali. Ostatecznie tylko jeden z nich został przydzielony powodzianom, ponieważ pozostałe osoby, które ucierpiały podczas powodzi, postanowiły pozostać w swoich dotychczasowych domach. Obecnie wszystkie mieszkania są zajęte. Są to mieszkania gminne, wynajmujemy je, ale nie przewidujemy ich do wykupu – mówi burmistrz Tuchowa, która dodaje, że w przypadku budowy nowych mieszkań w Siedliskach, gmina chciałaby nabyć na własność lub wynajem kilka z nich. – Gdyby pojawiła się taka możliwość, na pewno bylibyśmy zainteresowani takim rozwiązaniem. Myślimy o nabyciu 1-2 mieszkań, aby posiadać nieruchomości na ewentualną pomoc osobom, które straciłyby dach nad głową. Myślimy także o lokalach, w których moglibyśmy prowadzić różnego rodzaju usługi. Wszystko uzależnione jest jednak od porozumienia, jakie uda nam się zawrzeć. Jeżeli wszystko potoczy się po naszej myśli i bez większych problemów, nowe budynki mieszkalne mogłyby powstać w Siedliskach w perspektywie najbliższych 3-5 lat…
*Aktualizacja – W ostatnich dniach gmina Tuchów podpisała porozumienie w sprawie budowy mieszkań w swojej gminie.
Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl
*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.