Zabłędza: Bajkowy obiekt

Mieszkańcy Zabłędzy w gminie Tuchów, od kilku lat narzekają na brak obiektu, w którym mogliby organizować nie tylko spotkania wiejskie, ale również imprezy kulturalne, czy spotkania seniorów. Kilka dni temu architekci z BNG Studio Tuchów przygotowali koncepcję budynku centrum kultury, który mógłby powstać w tamtejszej miejscowości. Obiekt wygląda, jak z bajki, jednak wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie dojdzie do jego budowy. Problemem są oczywiście pieniądze…

Wizualizacja Centrum Kultury w Zabłędzy

– To istne cudo! Taki obiekt byłby nie tylko wizytówką Zabłędzy, gminy Tuchów, ale i całego powiatu! Trzeba znaleźć pieniądze i jak najszybciej postawić ten budynek – to tylko niektóre z komentarzy mieszkańców Zabłędzy, którzy kilka dni temu podziwiali w internecie projekt centrum kultury przygotowany przez architektów z BNG Studio Tuchów. Projekt, który poprzedzony został rozmowami z radą sołecką i licznymi wizytacjami w terenie, rzeczywiście może robić wrażenie. Architekci zaproponowali prosty budynek w stylu nowoczesnej stodoły. Do jego wykonania zdecydowano się na aluminium, naturalne drewno, szkło i beton, połączone z dużą ilością zieleni. Centralną częścią budynku jest sala wielofunkcyjna, oświetlana promieniami słońca. W pomieszczeniu odbywałyby się spotkania lokalnej społeczności, a także imprezy okolicznościowe. Dodatkowo przy sali przewidziano szatnie, zaplecze kuchenne, a także zaplecze higieniczno – sanitarne. W budynku znaleziono również miejsce dla antresoli, która stałaby się przestrzenią dla najmłodszych. Dzieci mogłyby czytać tam książki lub bawić się po zakończeniu zajęć w szkole. Poza tym w obrębie działki zaprojektowany został plac zabaw, siłownia plenerowa, a także specjalna altana z tarasem widokowym.

– Gmina Tuchów od kilku lat uczestniczy w programach związanych z ochroną środowiska, dlatego postanowiliśmy, aby projekt budynku centrum kultury w Zabłędzy, przedstawiał obiekt energooszczędny i przyjazny środowisku – mówi architekt Tomasz Krzemiński z BNG Studio Tuchów. – W obiekcie znalazłaby się gruntowna pompa ciepła, a wykorzystanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej pozwoliłoby na znaczącą redukcję kosztów eksploatacyjnych budynku i redukcję emisji CO2. Wizualnie centrum kultury prezentuje się wyjątkowo. Swoim wyglądem przypomina nowoczesną stodołę. Uważamy, że obiekt cieszyłby się sporym zainteresowaniem nie tylko ze strony mieszkańców gminy Tuchów, chociaż nie da się ukryć, że takie zastosowania niosą za sobą większe koszty budowy.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Jak walczymy z inflacją?

O centrum kultury mieszkańcy Zabłędzy marzą od wielu lat. W miejscowości przez długi czas nie było obiektu, w którym można byłoby organizować spotkania wiejskie, czy imprezy kulturalne. Sytuację uratowała nieco budowa sali gimnastycznej przy szkole podstawowej, która już wkrótce ma być miejscem spotkań mieszkańców wsi. Marzenia o nowoczesnym budynku jednak nie prysły, zwłaszcza że pod taką inwestycję wykupiona została działka o powierzchni około 13 arów, znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły i drogi wojewódzkiej.

– W lutym odbędą się konsultacje społeczne, na których poruszymy temat budowy centrum kultury. Projekt wzbudza wielkie zainteresowanie wśród mieszkańców – mówi sołtyska Zabłędzy, Ewa Michałek. – W poprzednim roku zebrania wiejskie odbywały się na… szkolnym korytarzu. W naszej miejscowości nie ma nawet remizy strażackiej, gdzie moglibyśmy zgromadzić mieszkańców. Według zapewnień pani burmistrz, od tego roku spotkania wiejskie mają odbywać się na oddanej niedawno do użytku sali gimnastycznej. Warunki na pewno ulegną poprawie, jednak temat budowy centrum kultury powraca jak bumerang. Taki obiekt pozytywnie wpłynąłby na rozwój nie tylko naszej miejscowości, ale i całej gminy.

Problemem w przeprowadzeniu inwestycji mogą okazać się pieniądze. Według wstępnych wyliczeń budowa zaproponowanego przez BNG Studio Tuchów centrum kultury mogłaby wynieść około 2 mln zł. Tak dużych pieniędzy władze podtarnowskiej gminy nie są w stanie obecnie wygospodarować.

– Projekt jest piękny. Jestem nim zachwycona i nie będę ukrywać, że jestem zwolenniczką tego, aby wprowadzić go w życie, ponieważ takiego budynku brakuje w naszej gminie. Niestety inwestycja niesie za sobą ogromne koszty, które obecnie dla naszego budżetu są nie do zaakceptowania – mówi burmistrz Tuchowa, Magdalena Marszałek. – W przypadku Zabłędzy priorytetem w tym roku jest dla nas zadbanie o otoczenie szkoły. Przygotowany na inwestycję projekt wkrótce straci ważność i musimy go zrealizować. Do tego dochodzą wnioski mieszkańców nowego osiedla w Zabłędzy, którzy proszą o projektowanie i wykonanie kanalizacji, a to pochłonie 2,5 mln zł. W przypadku budowy nowych obiektów, w pierwszej kolejności chcemy wybudować garaż dla strażaków z Jodłówki Tuchowskiej, którzy nie mają pomieszczeń do spotkań, a także podobny obiekt dla strażaków z Dąbrówki Tuchowskiej. W ich przypadku reforma edukacji sprawiła, że zostali pozbawieni pomieszczeń, które znajdowały się w tamtejszej szkole i także nie mają swojego lokum – tłumaczy burmistrz i dodaje, że nie wyklucza tego, iż w przyszłości bajkowy projekt centrum kultury zostanie zrealizowany. – Pojawi się nowa perspektywa unijna, nasza gmina będzie musiała przygotować nowe projekty, więc nie mogę jednoznacznie powiedzieć, że obiekt na zawsze pozostanie jedynie w sferze marzeń. Działka, na której zaplanowano wybudowanie centrum kultury, przez kolejne lata będzie niezagospodarowana, ponieważ nie mamy wobec niej żadnych planów. W trakcie prac przy otoczeniu szkoły podstawowej będziemy chcieć przeprowadzić również inwestycje w piwnicach placówki, dzięki czemu moglibyśmy stworzyć kilka pomieszczeń, które służyłyby spotkaniom klubu seniora. Mieszkańcy Zabłędzy na pewno nie będą narzekać na brak miejsca do organizacji imprez.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Ryglice: Dziki problem

Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl

*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *