Zakliczyn: Moda na mieszkanie

Do urzędu gminy w Zakliczynie wpłynęło już ponad 60 ankiet od rodzin, które marzą o własnym mieszkaniu w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus” realizowanego w podtarnowskiej gminie. 70 nowych mieszkań już za dwa lata ma powstać w Lusławicach oraz w Paleśnicy. Okazuje się, że wśród zainteresowanych własnym „M”, znajdują się nie tylko młode małżeństwa, ale również seniorzy.

Mieszkania w Lusławicach oraz w Paleśnicy będą mieszkaniami wykończonymi „pod klucz” co oznacza, że w lokalach mieszkalnych ściany i sufity będą pomalowane białą farbą akrylową, a podłogi w kuchniach i łazienkach będą wykończone płytkami ceramicznymi.

W ramach rządowego programu w gminie Zakliczyn powstaną dwa obiekty mieszkalne. Jeden z nich, mieszczący 40 mieszkań za kwotę około 5 mln zł powstanie w Lusławicach. Drugi wybudowany zostanie w Paleśnicy. Jego koszt oszacowano z kolei na 3,5 mln zł i pomieści 30 rodzin. Gmina sfinansowała już powstanie dokumentacji projektowej, której koszt wyniósł 150 tys. zł. Pod koniec kwietnia tego roku Rada Miejska w Zakliczynie wyraziła zgodę na utworzenie przez gminę Towarzystwa Budownictwa Społecznego Zakliczyn Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której 100 proc. udziałów stanowi własność podtarnowskiej gminy. Spółka została utworzona w celu zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie gminnego budownictwa mieszkaniowego na terenie tamtejszej gminy.

– Dzięki powstaniu TBS Zakliczyn Sp. z o.o. możliwe stało się rozpoczęcie budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego na 40 mieszkań w Lusławicach w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Rozpoczęcie budowy planowane jest na I kwartał 2021 r. po uzyskaniu środków na realizację inwestycji, które będą pochodzić z kredytu i grantu z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz wkładu partycypacyjnego mieszkańców – mówi burmistrz Zakliczyna, Dawid Chrobak. – Z kolei rozpoczęcie budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego na 30 mieszkań w Paleśnicy planowane jest na I kwartał 2022 r. Do naszego urzędu gminy wpłynęło już ponad 60 ankiet od rodzin, które marzą o własnym mieszkaniu w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Większość zainteresowanych rodzin to mieszkańcy gminy, ale jest też kilkanaście osób spoza tego terenu. Zdecydowanie najwięcej jest rodzin z małymi dziećmi, które chcą na stałe osiedlić się w naszej gminie i tutaj pracować. Nie brakuje także seniorów, którzy chcieliby zamieszkać w mniejszych mieszkaniach. Te osoby, którym marzy się mieszkanie blisko centrum i zależy im na lepszej komunikacji, decydują się na mieszkania w Lusławicach. Z kolei osoby, które chciałyby odpocząć od hałaśliwych ulic i przebywać blisko natury, wybierają Paleśnicę.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Tarnowianie zmieniają nazwiska

Mieszkania w Lusławicach oraz w Paleśnicy będą mieszkaniami wykończonymi „pod klucz” co oznacza, że w lokalach mieszkalnych ściany i sufity będą pomalowane białą farbą akrylową, a podłogi w kuchniach i łazienkach będą wykończone płytkami ceramicznymi. Oprócz tego w pokojach zostaną wykonane podłogi z paneli, a lokale będą wyposażone w zainstalowane w łazienkę składającą się z: wanny, brodzika lub kabiny natryskowej, umywalki oraz miski ustępowej. Dodatkowo pomieszczenia kuchenne będą zawierać: kuchenkę z piekarnikiem, meble kuchenne oraz zlewozmywak. Co ciekawe w celu zapewnienia pełnego dostępu do mieszkań dla osób niepełnosprawnych w obydwu budynkach zostaną wykonane windy.

– Chcemy dać szansę młodym ludziom, aby mogli pozostać na naszej ziemi i nie musieli za pracą i mieszkaniem wyjeżdżać do większych ośrodków miejskich lub za granicę. Tworzymy dla mieszkańców warunki, w których mogą się rozwijać, zakładać rodziny. Program „Mieszkanie Plus” adresowany jest do wszystkich grup społecznych, a jego głównym celem jest poprawa sytuacji rodzin, dla których uzyskanie mieszkania na rynku komercyjnym jest utrudnione. Takich osób na terenie naszej gminy jest naprawdę sporo. Trzeba jednak pamiętać, że to poszczególne samorządy decydują o tym, komu w pierwszej kolejności wręczyć klucze do mieszkania. Tak też będzie w naszym przypadku – mówi burmistrz Dawid Chrobak.

Z informacji przekazanych przez władze gminy Zakliczyn, szacowana wartość 1m kw. mieszkania wynosi ok. 3 800 zł brutto, a partycypacja w kosztach inwestycyjnych będzie wynosić ok. 10 proc. wartości całości mieszkania. Wkład własny w wysokości 10 proc. wartości mieszkania, będzie możliwy do spłaty w ratach. – Lokale mieszkalne w pierwszej kolejności wynajmowane będą osobom zameldowanym na pobyt stały w granicach administracyjnych gminy Zakliczyn, posiadającym udokumentowane źródło dochodu oraz wykazującym się stabilnością finansową w sposób pozwalający przyjąć, że osoby te posiadają zdolność do terminowego uiszczania świadczeń pieniężnych z tytułu najmu mieszkania. Budowę lokali w Lusławicach chcemy rozpocząć już w przyszłym roku. Budynek mógłby być gotowy w 2022 roku. Obiekt w Paleśnicy oddany byłby do użytku rok później. Poszczególne mieszkania będą różniły się między sobą metrażem. Planujemy lokale od 32 m kw do 53 m kw. Wierzę, że każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie. Już teraz widzimy, że chętnych nie brakuje. Uważam, że program w przypadku naszej gminy okaże się świetnym rozwiązaniem – nie ma wątpliwości burmistrz Zakliczyna.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Ciężkowice: Jeszcze rynek, czy już parking?

Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl

*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.