W zdrowym ciele… Czy gminy stawiają na sport?

Każdego roku ze swoich budżetów podtarnowskie gminy przeznaczają po kilkaset tysięcy złotych na sport. Pieniądze zasilają nie tylko lokalne kluby, ale również umożliwiają prowadzenie zajęć dla najmłodszych, służą organizacji zawodów sportowych, a także przeznaczane są na rozwój sportowej infrastruktury. Na sporcie mało kto już oszczędza, bo w wielu przypadkach, to jedna z najlepszych form spędzania wolnego czasu wśród mieszkańców.

W Rzepienniku Strzyżewskim zajęcia prowadzone są m.in. dla młodych piłkarzy i piłkarek.

Skrzyszów daje przykład

Praktycznie w każdej gminie największe pieniądze nakładane są na drużyny piłkarskie. Wiele gmin uważa, że właśnie poprzez piłkę nożną najłatwiej wypromować się w powiecie. Dodatkowo jest to dyscyplina, którą najczęściej wybierają młodzi sportowcy. Nie oznacza to jednak, że inne dyscypliny są zaniedbywane.

Gmina Skrzyszów każdego roku na sport przeznacza około 480 tys. zł. To rekordowe pieniądze w skali powiatu. Pieniądze trafiają nie tylko do klubów piłkarskich, ale także do klubów zajmujących się szkoleniem zawodników w piłce ręcznej, siatkówce, czy tenisie stołowym. – Życie naszej gminy toczy się przede wszystkim w oparciu o działalność stowarzyszeń i klubów sportowych. Na takich inicjatywach nie można oszczędzać, bo pozwalają lokalnej społeczności w aktywny, a także atrakcyjny sposób spędzać wolny czas – mówi wójt gminy Skrzyszów, Marcin Kiwior. – Systematycznie rozbudowujemy naszą infrastrukturę sportową. Budujemy nowe boiska, wymieniamy nawierzchnie, na stadionach budujemy trybuny dla kibiców… Wszystko po to, aby uprawianie sportu odbywało się w jak najlepszych warunkach. Młodzież w naszej gminie może ćwiczyć na trzech boiskach typu „orlik”. Każdego roku organizujemy mnóstwo zawodów sportowych. Bierzemy również udział w różnych programach, takich jak: „Jeżdżę z głową”, podczas którego dzieci mają okazję poznać podstawy jazdy na nartach oraz nauczyć się bezpiecznego korzystania i zachowania na stoku narciarskim. W planach mamy kolejne większe i mniejsze sportowe inwestycje. Nie zamierzamy się zatrzymywać, bo widzimy, że przynosi to efekty.

W gminie Tuchów każdego roku na sport przeznaczają z kolei około 200 tys. zł. Pieniądze zasilają m.in. kluby piłkarskie, jak chociażby TS Tuchovię, występującą w lidze okręgowej, czy klub siatkarski. Poza tym w Tuchowie działa klub judo, którego zawodnicy odnoszą duże sukcesy w skali kraju. – Do sportu przykładamy dużą wagę. Nie zależy nam tylko na rozwoju sportu profesjonalnego, ale również amatorskiego – mówi burmistrz Tuchowa, Magdalena Marszałek. – Bardzo mocno zainwestowaliśmy w rozwój sportowej infrastruktury. Nawierzchnię asfaltową na boiskach, wymieniamy na bezpieczną. Tworzymy ścieżki rekreacyjne dla naszych mieszkańców, jak chociażby oddaną niedawno do użytku „Skałkę”, gdzie nie tylko można uprawiać nordic walking, ale także można pojeździć na rowerze. Obecnie budowany jest także nowy budynek klubowy TS Tuchovia, w którym znajdzie się m.in. siłownia i klub fitness. Również tereny wokół obiektu zostaną zagospodarowane i powstanie na nich „orlik” oraz boisko do gry w siatkówkę plażową.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Jak walczymy z inflacją?

Podobne pieniądze co roku pochłania sport w gminie Zakliczyn. Tam również najbardziej dotowane są kluby piłkarskie. – Mamy drużyny występujące w lidze okręgowej, jak Dunajec Zakliczyn, a także kilka zespołów w niższych ligach, jak Jedność Paleśnica, czy Orzeł Stróże – mówi burmistrz Zakliczyna, Dawid Chrobak. – Niedawno otrzymaliśmy dofinansowanie na remont stadionu w Zakliczynie. W ramach zaplanowanych prac wykonana zostanie m.in. zewnętrzna elewacja trybun przy stadionie. Ułożone zostaną płytki oraz wymalowane zostaną ściany. Dodatkowo w pomieszczeniach przeznaczonych pod ogólnodostępną toaletę dla kibiców, w szatniach dla trenerów i sportowców i w kotłowni ogrzewającej obiekt trybun sportowych, zainstalowane zostaną umywalki. Obiekt zostanie wyposażony w tablicę wyników powieszoną na budynku hali sportowej oraz boks dla spikera, który będzie elementem mobilnym w postaci platformy na kółkach. W przyszłości mamy zamiar wybudować niedaleko stadionu pełnowymiarowe boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią. Oprócz tego już teraz budujemy nową halę sportową w Gwoźdźcu za ponad 3,5 mln zł. Trzeba pamiętać, że w naszej gminie mamy nie tylko kluby piłkarskie. Oprócz tego mamy świetnie rozwijający się klub „Jordan”, który prowadzi sekcję tenisa stołowego oraz sekcję szachową. Staramy się tworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju talentów młodych sportowców.

Inni też nie próżnują

Sport odgrywa ważną rolę również w innych gminach w naszym powiecie. W przypadku gminy Radłów działająca tam Miejsko Gminna Akademia Sportu cieszy się olbrzymim powodzeniem wśród młodzieży. Władze tamtejszej gminy nie ukrywają, że potrzebują obiektu, na którym przeprowadzane byłyby treningi i zawody dla najmłodszych sportowców. W tamtejszej akademii ćwiczy ponad 200 dzieci, dlatego wybudowanie pełnowymiarowej sali sportowej od dłuższego czasu brane jest poważnie pod uwagę. Co ciekawe, bardzo popularny w tej podtarnowskiej gminie jest także… brydż. W tym roku po raz 10. zorganizowano Radłowski Turniej Brydża Sportowego im. Czesława Kuklewicza. Pod tym względem Radłów bez wątpienia wyróżnia się na tle innych gmin w powiecie.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Karwodrza: Jest dobrze, może być lepiej

Z kolei w gminie Rzepiennik Strzyżewski największe pieniądze inwestowane są w kluby piłkarskie, a także w rozwój infrastruktury sportowej dla amatorów. Budowane są nowe boiska z bezpieczną nawierzchnią, a także powstają kolejne siłownie plenerowe. Już wkrótce remontu doczeka się stadion, na którym swoje mecze rozgrywa KS Rzepiennik Strzyżewski. Obiekt ma wzbogacić się m.in. o oświetlenie. Mieszkańcy mogą korzystać również z malowniczych tras rowerowych, a dodatkowo gmina, jako jedna z nielicznych w naszym powiecie, dysponuje otwartym basenem w Turzy, który w każde wakacje cieszy się olbrzymim zainteresowaniem.

Spore pieniądze, bo około 180 tys. zł rocznie na sport przeznacza gmina Ciężkowice. Pieniądze w głównej mierze przeznaczane są na sekcje piłkarskie, w tym przede wszystkim na klub Ciężkowianka Ciężkowice. – W Ciężkowiance trenuje ponad 120 zawodników w różnych kategoriach wiekowych. To klub, który pozwala nie tylko rozwijać się piłkarsko, ale również umożliwia dzieciom spędzenie wolnego czasu w aktywny sposób i w przyjaznej atmosferze – mówi burmistrz Ciężkowic, Zbigniew Jurkiewicz. – W naszej gminie dysponujemy kilkoma obiektami typu „orlik”, a także boiskami z bezpieczną nawierzchnią. Dodatkowo działa u nas TKKF „Pogórze”, który organizuje dla mieszkańców zajęcia z siatkówki oraz tenisa ziemnego. Mamy również trasy rowerowe, które cieszą się olbrzymią popularnością wśród zawodowych kolarzy. Jeżeli ktoś chce uprawiać sport, u nas na pewno nie będzie miał z tym problemów.

Duże pieniądze na inwestycje

W gminie Szerzyny na sporcie również się nie oszczędza. Każdego roku z gminnego budżetu przekazywane jest na ten cel około 160 tys. zł. Pieniądze na prowadzenie swoich działalności otrzymują klubu piłkarskie, siatkarskie, klub tenisa stołowego oraz klub szachowy. – Powoli zawiązuje się również klub tenisa ziemnego, ponieważ w naszej gminie dysponujemy dwoma kortami, więc niewykluczone, że również w tej dyscyplinie będziemy wkrótce szkolić młodzież – mówi wójt gminy Szerzyny, Grzegorz Gotfryd. – Dysponujemy naprawdę dobrą infrastrukturą. Mamy dwa obiekty piłkarskie – w Ołpinach i w Szerzynach, które mogą pochwalić się trybunami dla kibiców i rozgrywanie na nich spotkań jest wielką przyjemnością. Dodatkowo obiekt w Szerzynach dysponuje bieżnią, dzięki czemu uprawianie lekkoatletyki również nie jest problemem. Pomysłów na rozwój sportu w naszej gminie mamy mnóstwo. Czy wejdą one w życie, uzależnione jest od uzyskania ewentualnego dofinansowania. Pandemia koronawirusa sprawiła, że niektóre inwestycje wyhamowały. Mam nadzieję, że wkrótce pojawią się jakieś rządowe programy, z których będzie można skorzystać. Jako gmina na pewno do nich przystąpimy.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Gminne budżety w dobie pandemii

Spore inwestycje w sport planują w Ryglicach, gdzie już od dłuższego czasu snuje się plany o wybudowaniu nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej dla co najmniej 400 widzów. – Każdego roku przeznaczamy około 200 tys. zł na sport w naszej gminie. Finansujemy przede wszystkim kluby piłkarskie, gdzie prowadzone są również zajęcia dla młodych adeptów futbolu. Mamy jednak także drużynę siatkówki, której mecze cieszą się sporym zainteresowaniem – mówi burmistrz Ryglic, Paweł Augustyn. – Planowanych inwestycji związanych ze sportem mamy sporo. Jedną z najważniejszych jest wybudowanie w ciągu najbliższych kilku lat ośrodka rehabilitacyjno-sportowego. Poza tym mamy zamiar zagospodarować górę Kokocz i stworzyć tam miejsce do uprawiania sporów, takich jak: nordic-walking, czy kolarstwo.

Podobne ambitne plany mają w gminie Wojnicz, gdzie jeszcze w tym roku nowe boiska piłkarskie powstaną przy szkołach podstawowych w Biadolinach Radłowskich i Wojniczu. – Inwestujemy w sport około 200 tys. zł rocznie. Mamy u siebie kilka klubów sportowych, nie tylko piłkarskich, ale również sekcję kolarską, czy prywatne zajęcia z karate, na które uczęszcza mnóstwo młodzieży – mówi burmistrz Wojnicza, Tadeusz Bąk. – Jedną z najważniejszych inwestycji w najbliższych latach ma być modernizacja i rozbudowa stadionu Olimpii Wojnicz. Chcemy wymienić murawę na stadionie, dookoła wybudować bieżnię, wyremontować budynek klubowy, a także ogrodzić cały teren. Szacowany koszt prac, to około 3 mln zł. Uważam, że inwestycje w sport zawsze mają sens. Nie tylko wpływają na poprawę zdrowia wśród osób starszych i młodzieży, ale przede wszystkim dają szansę na rozwój młodym ludziom, którzy w przyszłości mogą stać się w danej dyscyplinie profesjonalistami i w ten sposób zarabiać na swoje życie…

Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl

*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.