Wieś ponownie tańczy i śpiewa

Dwa lata walki z pandemią Covid-19 spowodowały, że poszczególne samorządy rezygnowały w tym czasie z organizacji gminnych dożynek, czy festynów. Ten rok będzie jednak zupełnie inny i już teraz burmistrzowie i wójtowie gmin w naszym regionie zapraszają mieszkańców na huczne, letnie zabawy. Podczas tegorocznych wakacji imprez w powiecie tarnowskim nie zabraknie.

Przez ostatnie dwa lata mieszkańcy naszego regionu pozbawieni byli większych imprez. Wszystkiemu winna była sytuacja związana z pandemią koronawirusa i obowiązującymi obostrzeniami. Dzięki rezygnacji z gminnych dożynek i innych dużych imprez kulturalnych poszczególnym gminom udało się zaoszczędzić nawet… 100 tys. zł w ciągu roku! Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze samorządy wydawały jednak na bieżące inwestycje. Gmina Ryglice wydała je na bieżące remonty dróg, natomiast gmina Zakliczyn na działalność mobilnego Domu Kultury, a także jako wkład własny związany z remontem pomieszczeń, w których zlokalizowano kino i salę konferencyjną. W przypadku gminy Gromnik pieniądze zostały przeznaczone na przebudowę dróg, budowę obiektów sportowych oraz zimowe odśnieżanie, natomiast władze gminy Wojnicz skupiły się na doposażeniu domów kultury oraz zakupie sceny mobilnej.

Mieszkańcy spragnieni rozrywki
Podczas tegorocznego okresu wakacyjnego wszystko wraca jednak do normy, ponieważ samorządy z powiatu tarnowskiego już od pewnego czasu mają zapełnione kalendarze większymi i mniejszymi imprezami kulturalnymi dla mieszkańców. – Sezon rozpoczęliśmy wyjątkowym Dniem Dziecka, który zorganizowaliśmy 18 czerwca. Podczas wydarzenia nie zabrakło animacji dla najmłodszych, dmuchańców, gier oraz wizyty służb mundurowych. Jednostki OSP przeprowadziły pokazy strażackie, a pozostałe służby mundurowe zaprezentowany swój sprzęt. Mieszkańcy oczekują, aby organizować imprezy kulturalne w gminie. Ostatnie dwa lata były ciężkie, dlatego musimy skupić się na odbudowywaniu relacji społecznych, zapewnić mieszkańcom wspólne spędzenie wolnego czasu w atmosferze dobrej zabawy. W tym roku w przedostatnią niedzielę sierpnia nie zabraknie również dożynek wiejskich, podczas których wystąpią zespoły regionalne. Dużych gwiazd nie przewidujemy. Znani polscy artyści zarezerwowani są na organizowane przez nas koncerty charytatywne – mówi wójt gminy Skrzyszów, Marcin Kiwior.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Nie ma pieniędzy na budowę ośrodka

Dożynki wiejskie odbędą się w gminie Wierzchosławice. Nie zabraknie na nich mszy polowej, konkursu wieńca dożynkowego, czy występów kapel ludowych. Największym wydarzeniem będzie z kolei Święto Karpia, które zorganizowane zostanie 28 sierpnia. Wówczas na scenie zaprezentuje się zespół Baciary. Baciary wystąpią także w Rzepienniku Strzyżewskim na dożynkach gminnych, które odbędą się 15 sierpnia. – Dożynki organizowaliśmy również w poprzednim roku, pomimo pandemii koronawirusa. Ludzie potrzebują rozrywki, a wakacje tym bardziej sprzyjają organizacji tego typu imprez. W naszej gminie w lipcu i sierpniu nie zbraknie także dożynek wiejskich w Olszynach oraz Rzepienniku Suchym. Mamy również zamiar zorganizować dla mieszkańców kino plenerowe – mówi Szymon Witek, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Rzepienniku Strzyżewskim.

W Szerzynach oprócz „Dni Szerzyn”, które zorganizowane zostaną w dniach 16-17 lipca z gwiazdą wieczoru, Mateuszem Mijalem nie zabraknie także dożynek gminnych, które odbędą się 21 sierpnia w Czermnej. Tam podczas imprezy wystąpi m.in. znany wokalista muzyki disco-polo, Markus P. Nie wiadomo, czy gminne dożynki odbędą się z kolei w gminie Pleśna, jednak jak zapowiadają gminne władze, na pewno 17 lipca odbędzie się Święto Owoców i Produktów Pszczelich. Celem imprezy jest podtrzymanie lokalnych tradycji produkcji zdrowej, naturalnej i ekologicznej żywności. Największą atrakcją święta jest okazja do skosztowania wyśmienitych owoców, warzyw, win, nalewek, potraw przygotowanych w oparciu o receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz aromatycznych wypieków. Świętu towarzyszą również wydarzenia promujące ofertę enoturystyczną, folklor oraz lokalne rzemiosło i rękodzielnictwo. W tym roku gwiazdą wydarzenia ma być zespół Future Folk ze Stanisławem Karpielem-Bułecką na czele.

Kaśka Sochacka, Stachursky i… brak dożynek powiatowych
Dożynki i to w każdej miejscowości będą odbywać się w gminie Ryglice. Nie zabraknie przejazdu koni, czy ciągników. Dodatkowo zorganizowane zostaną także duże dożynki gminne. – Złożyliśmy wniosek do Budżetu Obywatelskiego marszałka województwa małopolskiego o sfinansowanie wydarzeń kulturalnych w gminie Ryglice. Ostatecznie byliśmy laureatem konkursu i na ten cel uzyskaliśmy dofinansowanie w kwocie 150 tys. zł. Za tę kwotę zorganizujemy 8 dużych imprez dla mieszkańców. Już 26 czerwca podczas Festiwalu Kultury Pogórzańskiej na scenie zaprezentuje się Kordian. 3 lipca odbędzie się z kolei „Lato na Pogórzu”, które będzie swego rodzaju rozpoczęciem sezonu turystycznego. Wówczas zaplanowaliśmy koncert Mateusza Mijala. Na dożynkach gminnych, które odbędą się 28 sierpnia, wystąpi zespół Baciary – tłumaczy burmistrz Ryglic, Paweł Augustyn.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Nianie wkraczają do akcji!

W przypadku gminy Zakliczyn dożynki gminne odbędą się w ostatni weekend sierpnia i zostaną połączone z „Festiwalem Fasoli”. – Wracamy do imprez po dwuletniej przerwie. Będzie o tyle wyjątkowo, że wydarzenie zostanie zorganizowane na wyremontowanym zakliczyńskim rynku. Nie podjęliśmy jeszcze decyzji, kto będzie gwiazdą wieczoru. Staramy się jednak zabezpieczyć takie pieniądze w budżecie, aby zaprosić kogoś z topu. Sezon na wydarzenia kulturalne rozpoczęliśmy już 25-26 czerwca w Melsztynie. Pod ruinami tamtejszego zamku odbyła się kolejna edycja „Biesiady Rycerskiej”. Nie zabrakło pokazów sokolników, pokazów laserów, bitwy o zamek, stoisk z rękodziełem i średniowiecznymi potrawami. Podsumowaniem imprezy było puszczanie wianków na Dunajcu. W tym roku planujemy także zorganizować mniejsze festyny w każdym sołectwie naszej gminy – mówi burmistrz Zakliczyna, Dawid Chrobak.

W ubiegłym roku w Tuchowie z powodu pandemii zabrakło takich imprez, jak: Tuchovinifest, czyli międzynarodowego festiwalu wina, dożynek gminnych, czy Międzynarodowego Spotkania Miast Bliźniaczych. Teraz wszystkie te wydarzenia mają się odbyć, a na scenie podczas Tuchovinifest pojawi się Kaśka Sochacka. Z kolei w Wojniczu podczas tegorocznych wakacji nie zabraknie „Bitwy pod Wojniczem”, dożynek gminnych, kina plenerowego oraz „Dni Wojnicza”, podczas których zaśpiewa Stachursky.

Niestety również i w tym roku, jak i w ostatnich latach nie odbędą się dożynki powiatowe. Starostwo powiatowe postanowiło zrezygnować z organizacji imprezy ze względu na niepewną sytuację związaną z pandemią koronawirusa. – Decyzję co do organizacji dożynek musieliśmy podjąć już w lutym, a jak wiemy, wówczas wciąż mieliśmy do czynienia z trudną sytuacją Covid-19. Woleliśmy nie ryzykować i w tym roku nie organizować za wszelką cenę dożynek. Dodatkowo jako powiat mieliśmy spore wydatki bieżące, jak chociażby te związane z budową mostu w Ostrowie, czy budową drogi Karwodrza-Ładna. Organizacja powiatowych dożynek zawsze wiąże się z kosztem sięgającym nawet 150 tys. zł. To naprawdę duże pieniądze. Wierzę jednak, że już w przyszłym roku ponownie zorganizujemy to wydarzenie. Chcemy, aby tym razem impreza zawitała do gminy Ryglice – tłumaczy starosta tarnowski, Roman Łucarz.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Olga Wąż - wystrzałowa dziewczyna!

Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.