Na melsztyńskim wzgórzu podziwiać już można wieżę średniowiecznego zamku. Zakończył się szósty i ostatni etap odbudowy zabytkowej budowli, Fot. M. Przeklasa

Melsztyn: Zakończono przebudowę średniowiecznego zamku

Na melsztyńskim wzgórzu podziwiać już można wieżę średniowiecznego zamku w pełnej okazałości. Zakończył się szósty i ostatni etap odbudowy zabytkowej budowli. Cała inwestycja realizowana w latach 2018 – 2023 (łącznie z rozpoczęciem odtwarzania przypory) kosztowała ponad 5 mln zł. Dofinansowanie rządowe wyniosło 3,5 mln zł (70 proc. wartości inwestycji), z budżetu gminy Zakliczyn wydatkowano kwotę 1,4 mln zł, a 150 tys. zł przekazało województwo małopolskie.

Gmina Zakliczyn na ostatni, szósty etap czynności z tym związanych otrzymała w 2023 r. przeszło milion złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koszt tych prac wyniósł blisko 1,5 mln zł. Mury zabytkowej budowli podniesiono do poziomu 20 metrów, a całość zakończona została dachem. Wieża ostatecznie ma 28 metrów wysokości.

– Kondygnacji w sumie jest pięć i z każdego poziomu wieży podziwiać można piękne krajobrazy doliny Dunajca i Pogórza, Beskidu Sądeckiego i Wyspowego, a przy dobrej widoczności zobaczyć również szczyty Tatr – informuje burmistrz Zakliczyna, Dawid Chrobak.

Kontynuowane będzie odtwarzanie przypory wieży zamku w Melsztynie, która będzie miała cztery kondygnacje i również będzie udostępniona dla turystów. Przypomnijmy, że gmina Zakliczyn stała się właścicielem terenu z zamkiem w Melsztynie w maju 2022 roku. Burmistrz Dawid Chrobak podpisał wtedy akt notarialny o zamianie nieruchomości z nadleśnictwami Brzesko i Gromnik. W planach jest także dalsze zagospodarowywanie tych terenów.

Fot. Na melsztyńskim wzgórzu podziwiać już można wieżę średniowiecznego zamku. Zakończył się szósty i ostatni etap odbudowy zabytkowej budowli, Fot. M. Przeklasa

WARTO PRZECZYTAĆ:   Wojciech Słupski - nałogowy muzyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *