politechnika krakowska gmina zakliczyn wspolpraca (1)

Zakliczyn: Będzie koncepcja kładki z Wesołowa do Melsztyna

 

Gmina Zakliczyn podpisała umowę o współpracy z Politechniką Krakowską. W ramach tego porozumienia odbędą się międzynarodowe warsztaty, podczas których studenci Politechniki oraz zagranicznych uczelni wchodzących w skład Uniwersytetu Europejskiego STARS EU będą szukali pomysłów na turystyczne i architektoniczne przemiany Zakliczyna. Opracowana ma zostać m.in. koncepcja kładki pieszo-rowerowej nad Dunajcem z Wesołowa do Melsztyna.


Pierwsze rozmowy o współpracy gminy i uczelni odbyły się podczas ubiegłorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Ich finałem jest formalnie zawarte 19 grudnia 2024 r. porozumienie, które sygnowali Dawid Chrobak, burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn oraz prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej.


Bazą do studenckich prac w ramach warsztatów, które odbędą się w dniach od 25 lutego do 3 marca 2025 roku będzie przygotowana przez władze samorządowe Zakliczyna strategia rozwoju gminy. Weźmie w nich udział od 15 do 20 studentów z uczelni partnerskich STARS EU oraz kilkudziesięciu studentów PK. Nabór już trwa.


Podczas wizyty studyjnej w gminie Zakliczyn studenci będą rozmawiać z mieszkańcami, poznawać problemy i poszukiwać koncepcyjnych rozwiązań. Oprócz koncepcji kładki nad Dunajcem warsztaty mają zaowocować też innymi pomysłami na turystyczne i architektoniczne wzbogacenie gminy.


– Forma współpracy zaproponowana przez Politechnikę Krakowską jest bardzo ciekawa – twierdzi burmistrz Dawid Chrobak. – Szczególnie cenne będzie dla nas opracowanie koncepcji kładki pieszo-rowerowej nad Dunajcem z Wesołowa do Melsztyna, gdzie znajduje się odbudowywany średniowieczny zamek z przestrzenią widokową na szczycie wieży. To będzie w najbliższych latach kolejne sztandarowe przedsięwzięcie samorządu naszej gminy, które wpływie z pewnością na wzrost atrakcyjności turystycznej ziemi zakliczyńskiej.

– Dzięki dogodnemu położeniu Zakliczyn to idealne miejsce na inwestycje, zwłaszcza turystyczne – przekonuje prof. Andrzej Szarata. – Bardzo się cieszymy z potencjału jaki leży we współpracy naszej uczelni z tak dynamicznie rozwijającą się gminą. Zwłaszcza z szansy, którą ta współpraca stwarza studentom Politechniki i naszych partnerskich uczelni zagranicznych. Warsztaty poświęcone Zakliczynowi to kolejny przykład nowoczesnego kształcenia, które promujemy na Politechnice, czyli edukacji przez realizację projektów o praktycznych zastosowaniach dla społeczności lokalnych – dodaje rektor.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Zakliczyn - gmina rozwoju

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.