Tomasz Banek: 2022 rok będzie rokiem inwestycji

Z Tomaszem Bankiem, wójtem gminy Wietrzychowice na temat funduszy pozyskanych w ramach „Polskiego Ładu”, a także planowanej śmieciowej rewolucji, rozmawia Sebastian Czapliński.

Ponad 7,5 mln zł otrzymała gmina Wietrzychowice w ramach programu „Polski Ład”. Na pewno jest pan bardzo zadowolony z takiego obrotu spraw.
Jestem zadowolony z pozyskania każdej złotówki, ponieważ faktem jest, że nasza gmina ma małe środki własne na realizacje inwestycji i spełniania potrzeb mieszkańców. Pieniądze w ramach „Polskiego Ładu” pozwolą nam zrealizować dwa cele. Po pierwsze będziemy mogli przystąpić do drugiego etapu prac związanych z budową sieci kanalizacji sanitarnej w Jadownikach Mokrych, zakupimy sprzęt do obsługi sieci wodno-kanalizacyjnej oraz wykopiemy nowe studnie głębinowe. Po drugie pieniądze pozwolą nam na modernizację infrastruktury drogowej ponad 40 dróg zarządzanych przez naszą gminę. Już w styczniu przyszłego roku chcemy ogłosić przetarg na to zadanie. Drogi, których będzie dotyczyć remont, ustalone zostały wcześniej z radnymi i sołtysami.

Dlaczego do programu „Polski Ład” zgłoszono akurat te dwa projekty, a nie np. związane z turystyką, sportem, czy kulturą?
Wszystko po kolei… W pierwszej kolejności chcemy zbudować infrastrukturę, która najbardziej interesuje mieszkańców, a są nią drogi i kanalizacja. Gdyby nie dofinansowanie w ramach „Polskiego Ładu”, to prace w tym zakresie prowadzilibyśmy zapewne przez kolejnych 15 lat, zwłaszcza że na każdą z tych inwestycji musielibyśmy pozyskiwać odrębne dofinansowanie. Trzeba pamiętać również o tym, że w ramach „Polskiego Ładu” dofinansowanie wynosi 95 proc. a pozyskiwane fundusze z innych programów, najczęściej pokrywają zaledwie 50 proc. kosztów. Na turystykę w naszej gminie także mamy przygotowane projekty. Jeszcze w tej kadencji będziemy je składać, ku uciesze nie tylko naszych mieszkańców.

Czy przykładem tego jest planowana budowa sztucznej wyspy w Miechowicach Małych?
Jest to projekt składający się z kilku komponentów. W ramach inwestycji oprócz sztucznej wyspy powstanie także infrastruktura niezbędna do stworzenia miejsca do rekreacji. To miejsce ma bardzo duże możliwości, aby przyciągnąć turystów z różnych zakątków naszego regionu. Pieniądze na realizację zadania będą pochodzić z różnych źródeł. Prace rozpoczęliśmy w tym roku, a sama wyspa powinna być gotowa w ciągu 3-4 lat. Do wyspy będą prowadzić dwie kładki. W centralnej części znajdzie się popiersie Władysława Kabata, pułkownika Wojska Polskiego pochodzącego z Miechowic Małych. Wybudowana zostanie spora część infrastruktury towarzyszącej. Wydobycie wyspy na powierzchnię ma wiązać się z wydatkiem około 30 tys. zł. Zanim jednak będzie można wykonać pracę na wyspie, grunt musi się ustabilizować. Trzecim etapem prac będzie stworzenie multimedialnej izby pamięci. Zlokalizowana zostanie ona w budynku byłej szkoły. Chcemy stworzyć miejsce, w którym będą znajdować się pamiątki z różnych okresów historii naszej gminy.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Wojnicz: Z pasją do fotografii

Już teraz dbacie za to o centra poszczególnych wsi…
Niedawno realizowaliśmy program związany ze wzbogaceniem oferty spędzania wolnego czasu poprzez budowę i wyznaczenie szlaków rowerowych wraz z nowymi obiektami infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej. Koszt inwestycji, która podzielona została na dwie części, wyniósł ponad 600 tys. zł. Pierwsza część prac dotyczy realizacji zadania w miejscowości Miechowice Małe, gdzie budujemy wiatę z grillem. W ramach inwestycji wyznaczona zostanie ścieżka rowerowa z częścią asfaltową oraz trasa rowerowa „Szlak szmaragdowy” o łącznej długości 6,4 km. Druga część projektu jest realizowana w miejscowościach Nowopole i Demblin. Prace trwają i polegają na wybudowaniu dwóch wiat. Oprócz tego w miejscowości Nowopole budujemy ścieżkę rowerową z asfaltu oraz trasę rowerową „Błękitny szlak” o łącznej długości 8,9 km. Cały czas mamy w planach rozwój innych miejscowości, przede wszystkim licząc na dofinansowanie w ramach „Polskiego Ładu”.

W Wietrzychowicach już niebawem nowego blasku nabierze budynek urzędu gminy.
Budynek urzędu gminy z zewnątrz wymaga pilnego remontu. Wystarczy stanąć obok niego, aby się o tym przekonać. Od 2014 roku obiekt przeszedł wewnątrz sporą metamorfozę. Stopniowo przeprowadzałem kolejne prace w tym zakresie. Teraz oprócz jego gruntownej termomodernizacji chcemy postawić na sprawne przemieszczanie się po obiekcie osób starszych i niepełnosprawnych, dlatego w planach jest budowa windy. Chciałbym, aby każda osoba, miała taki sam, bezproblemowy dostęp do poszczególnych pracowników gminy. W naszej gminie funkcjonuje zakład wodociągów, jednak jego część administracyjna znajduje się poza budynkiem urzędu. Moim celem jest, aby mieszkańcy w jednym budynku mogli otrzymać pomoc, a nie byli zmuszeni chodzić do kilku budynków, chcąc załatwić sprawy administracyjne. Będziemy dysponowali również przestrzenią, gdzie będzie można organizować spotkania i konferencje. Dzięki temu sala Gminnego Centrum Kultury będzie służyć już tylko zajęciom dla dzieci, młodzieży, seniorów oraz organizacji wydarzeń kulturalnych. Remont budynku urzędu gminy poprzez poprawienie jego estetyki wpłynie na to, że każda kolejna inwestycja przeprowadzona w jego sąsiedztwie, będzie miała sens.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Mateusz Reczek - W pogoni za przodkami

Czy to prawda, że oprócz planów związanych z remontem budynku urzędu gminy zamierzacie także wybudować nowy zakład wodociągów?
Zgadza się. Stary zakład jest zbyt mały, aby pomieścił filtry i pompy, które zamierzamy zakupić i zamontować. Również część socjalna w budynku pozostawia wiele do życzenia, ponieważ pracownicy wręcz gnieżdżą się w małych pomieszczeniach. Do końca roku mamy w planach postawienie nowego budynku w stanie surowym. W 2022 roku zamierzamy kontynuować prace wewnątrz tego budynku. Na ten cel przeznaczymy około 1,5 mln zł Możemy to zrobić dzięki dotacji z Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 1,1 mln zł. Kolejnym krokiem będzie wyposażenie tego budynku w odpowiednią infrastrukturę uzdatniająco-filtrującą wodę również za kwotę około 1,5 mln zł. Tą drugą część chcę wykonać jeszcze w tej kadencji. Jako gmina przyzwyczajamy się do tego, że „jemy potrawy małymi łyżkami”. Mamy skromny budżet, więc musimy przeprowadzać inwestycje etapami.

A co z budową mieszkań? Wiele gmin w naszym powiecie postanowiło skorzystać z rządowego programu SIM, który ma poprawić sytuację deficytu lokali przez dofinansowanie budowy mieszkań na wynajem.
My również mamy to w planach. Widząc nieustający boom mieszkaniowy, chcielibyśmy iść w tym kierunku. Pojawiają się co jakiś czas zapytania ze strony osób, które chciałyby zamieszkać w naszej gminie, więc widzę spore pole do popisu w tej kwestii z naszej strony. Mamy atrakcyjną działkę w centrum Wietrzychowic koło boiska sportowego, którą dziś trudno byłoby zagospodarować pod działalność gospodarczą. Teren znajduje się blisko przedszkola, żłobka, kościoła i sklepów. Dodatkowo jest oddalony od zabudowań, więc wydaje się odpowiednim miejscem na tego typu inwestycję. Jestem po rozmowach z radnymi i wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że takie lokale są u nas potrzebne. Na pewno będziemy czynić starania w tym kierunku, aby taki obiekt u nas wybudować.

Jednym z pana ostatnich sukcesów jest nowe rozdanie związane z odbiorem śmieci…
Borykaliśmy się z tym problemem od dłuższego czasu. Przez ostatnie dwa lata tylko jedna firma składała ofertę na gospodarowanie śmieciami na terenie naszej gminy. Stawki były dość wysokie w stosunku do sąsiadujących z nami gmin. Obecnie jesteśmy po przetargu osobno na odbiór i zagospodarowanie śmieci. Na drodze przetargu znaleźliśmy firmę, która odbierze od nas śmieci wyprodukowane przez mieszkańców. Inna firma zagospodaruje je i przerobi zgodnie z obowiązującymi ustawami. Będę proponował, aby stawkę za odbiór odpadów w 2022 r. ustalić na poziomie 25 zł od mieszkańca. To zdecydowanie mniej, niż ma to miejsce obecnie, ponieważ teraz mieszkańcy płacą 29,50 zł. Uważam, że powinniśmy premiować tych mieszkańców, którzy będą dysponować przy swoich nieruchomościach kompostownikami. Ci, którzy nie będą ich posiadać, muszą liczyć się z dodatkowym miesięcznym obciążeniem w wysokości 10 zł. Wydaje mi się, że mieszkając na wsi, wybudowanie przydomowego kompostownika nie powinno stanowić dla nikogo problemu. Na kolejne lata mamy przygotowane kolejne pomysły. Chcę, aby na terenie ziemi tarnowskiej powstała spółka, która będzie organizowała wspólne przetargi. Jesteśmy już po kilku spotkaniach, przyglądamy się cenom śmieci, będziemy brać udział w przyszłym roku w szeregu konsultacji tak, aby w 2023 roku uruchomić spółkę. Jeżeli w gminie Wietrzychowice udało nam się obniżyć cenę za odbiór odpadów, to w ramach spółki możemy tę cenę obniżyć jeszcze bardziej znacząco.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Stanąć na wysokości zadania

Rok 2022 dla gminy Wietrzychowice będzie rokiem pod znakiem inwestycji?
Tak, zapowiada nam się kolejny dobry rok. Co dla mnie ważne, mam możliwość współpracować z ludźmi, którzy nie boją się realizować coraz bardziej śmiałych wyzwań. Musimy być skuteczni, gdyż często drugiej szansy na rozwój nie będzie. W 2022 r na remont budynku urzędu gminy, a także na inwestycje w ramach „Polskiego Ładu” wydamy łącznie ponad 11 mln zł! W realiach takiej gminy jak nasza, to coś niewyobrażalnego. Gdy objąłem stanowisko wójta w budżecie gminy na 2015 r. miałem do dyspozycji środki w budżecie na inwestycję w kwocie 300 tys. zł. Teraz mamy zaplanowane prace na ponad 30-krotnie większą sumę! Jestem przekonany, że wielu naszych mieszkańców będzie dumnych z tego, co razem uda nam się wypracować.

Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl

*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.