Tomasz Banek: Przede wszystkim edukacja!

Z wójtem gminy Wietrzychowice Tomaszem Bankiem na temat planów inwestycyjnych na 2022 rok rozmawia Sebastian Czapliński.

Na 2022 rok jako gmina przewidujecie rekordowe inwestycje oszacowane na 13 mln zł. Dla takiej gminy jak Wietrzychowice to gigantyczne pieniądze…
Dzięki otrzymanym z zewnątrz funduszom możemy zrealizować w tym roku wiele strategicznych prac. Nasi mieszkańcy przede wszystkim oczekują konkretnych inwestycji. Skupimy się w głównej mierze na rozbudowie kanalizacji i wodociągów. 13 mln zł to bardzo duże pieniądze, więc ciąży na nas spora odpowiedzialność, aby wydać je mądrze. Czekają nas prace związane z drugim etapem budowy kanalizacji w Jadownikach Mokrych. Chcemy zmodernizować sieć wodociągową obsługiwaną przez naszą gminę. Naszym celem jest zadbanie o infrastrukturę, która została zbudowana przez moich poprzedników. Chcemy wymienić m.in. zasuwy, ponieważ mamy ogromny problem w sytuacji, kiedy następuje awaria sieci. Wówczas jesteśmy zmuszeni zamykać wodę wszystkim naszym mieszkańcom. Nowe zasuwy spowodują, że do takich sytuacji nie będzie już dochodziło. W przypadku naszej gminy mamy coraz więcej nowych mieszkańców, więc z myślą o nich będziemy także wiercić nowe studnie. Budujemy również zakład wodociągowy. Potrzebujemy na ten cel jeszcze dodatkowe 1,5 mln zł. Warto zaznaczyć, że w ramach rozbudowy naszej infrastruktury prowadzimy rozmowy z gminą Żabno, aby nasza oczyszczalnia obsługiwała ścieki z miejscowości Pasieka Otfinowska. W tej chwili mieszkańcom tej wioski dostarczamy wodę…

Dzięki pozyskanym zewnętrznym dofinansowaniom Wietrzychowice mają także zmienić się wizualnie.
Będziemy mogli pozwolić sobie na modernizację budynku urzędu gminy. Wielu naszych mieszkańców podkreśla, że ten obiekt nie prezentuje się obecnie najlepiej i należy coś z tym zrobić. W ubiegłym roku podpisaliśmy w tej sprawie stosowne umowy. Planujemy stworzyć poddasze, które będzie użytkowane. Obiekt zyska windę, nowe ogrzewanie, czy panele fotowoltaiczne. Nie zabraknie również termomodernizacji. Chcemy, aby był to obiekt nie tylko piękny, ale także przynoszący naszej gminie oszczędności. Należy również dodać, że w ramach prac powstanie nowa sala konferencyjna dedykowana działającym w naszej gminie stowarzyszeniom i instytucjom. Prace w tym zakresie chcielibyśmy zakończyć już na jesieni.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Budowa 1000 hal sportowych. Hit czy kit?

Wspomniał pan o działających w gminie stowarzyszeniach. Z zaplanowanych na ten rok inwestycji wynika, że również i do rozwoju kultury w Wietrzychowicach przykłada pan sporą wagę. Z czego to wynika?
Rozwój kultury, w tak niewielkiej gminie jak nasza jest bardzo ważny. To właśnie zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów sprawiają, że mogą aktywnie spędzać swój wolny czas. W tym roku złożyliśmy wnioski na modernizację głównej siedziby Gminnego Ośrodka Kultury. Chcemy poprawić w tym obiekcie m.in. estetykę największej znajdującej się tam sali. Złożyliśmy również wniosek na modernizację Domu Kultury w Demblinie. Mamy także spore plany co do modernizacji bibliotek, zwłaszcza mam tutaj na myśli bibliotekę w Jadownikach Mokrych. Z całą pewnością doposażymy również bibliotekę w Wietrzychowicach w nowoczesny sprzęt. Jesteśmy przygotowani na to, aby złożyć wnioski o zakup nowych książek, ponieważ w ostatnim czasie zauważyliśmy znaczący wzrost czytelnictwa w naszej gminie.

Wiele razy mówił pan o tym, że bardzo ważną rolę odgrywa dla pana rozwój najmłodszych mieszkańców gminy Wietrzychowice. W tym roku inwestycji z myślą o nich również nie zabraknie?
Dzieci to przyszłość, dlatego należy odpowiednio o nie zadbać. Jesteśmy nastawieni na modernizację placu zabaw w Jadownikach Mokrych. Chcemy także poszerzyć plac zabaw w Wietrzychowicach. Nie zabraknie również przedstawienia dla najmłodszych z okazji „Dnia Dziecka”. Od kilku lat wraz ze swoimi współpracownikami z urzędu gminy występujemy w przedstawieniach dla dzieci. Zdarza się, że skład ulega zmianie, jednak każdy daje z siebie 100 proc. Na ten rok nastawiamy się na „Żabiego króla”. Za każdym razem z olbrzymią przyjemnością uczymy się swoich ról i gramy na scenie dla dzieci. Cieszymy się, że naszym najmłodszym mieszkańcom, taka inicjatywa przypadła do gustu. Wielką wagę przykładam do edukacji. Przeprowadziliśmy niedawno audyt w zakresie znajomości sprzętu szkolnego i jego wykorzystania przez nauczycieli. Jego wyniki są takie, że uznaliśmy, iż musimy silniej współpracować z nauczycielami i dać im wiedzę, w jaki sposób powinni wykorzystać instrumenty, które posiadają do nauki. Faktem jest, że odkąd zostałem wójtem, moim oczkiem w głowie jest oświata. Nie szczędzę na nią pieniędzy. Nasze szkoły dysponują ogromną ilością klocków LEGO, które służą uczniom do nauki programowania. W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” niedawno zakupiliśmy kolejny komplet klocków. Młodzi ludzie z roku na rok zmieniają swoje zainteresowania i musimy za tym nadążyć. Niebawem kupujemy ekran multimedialny na potrzeby nauczycieli, a także zmodernizujemy szkolną sieć Wi-Fi, aby była bardziej funkcjonalna. Nasze przedszkole przeszło w ubiegłym roku sporą metamorfozę, a na ten rok planujemy w nim kolejne remonty sal, a także szatni. Zmodernizowaliśmy także znajdującą się tam kuchnię, aby przyrządzające w niej dania panie korzystały z najlepszego możliwego sprzętu. Z kolei wisienką na torcie jest żłobek. W niewielkiej 4-tysięcznej gminie mamy żłobek, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W 100 proc. trafiliśmy tą inwestycją w zapotrzebowanie mieszkańców.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Czy fotoradar wróci do Tarnowca?

Z jednej strony mówi pan o edukacji, a z drugiej nie żałuje pieniędzy na rozwój turystyki. Wietrzychowice nie chcą pozostać w tyle za sąsiadującymi z nią gminami i dlatego w ostatnim czasie rozbudowujecie swoją ofertę turystyczną?
Centrum Wietrzychowic chcemy stworzyć niejako na nowo, aby mieszkańcy mogli spędzać tutaj wolny czas, również w oparciu o edukację. Dobrym pomysłem wydaje się także budowa sztucznej wyspy w Miechowicach Małych, gdzie powstanie infrastruktura niezbędna do stworzenia miejsca do rekreacji. Do wyspy będą prowadzić dwie kładki. W centralnej części znajdzie się popiersie Władysława Kabata, pułkownika Wojska Polskiego pochodzącego z Miechowic Małych. Wybudowana zostanie spora część infrastruktury towarzyszącej. Wydobycie wyspy na powierzchnię ma wiązać się z wydatkiem około 30 tys. zł. Trzecim etapem prac będzie stworzenie multimedialnej izby pamięci. Zlokalizowana zostanie ona w budynku byłej szkoły. Chcemy stworzyć miejsce, w którym będą znajdować się pamiątki z różnych okresów historii naszej gminy. Turystów przyciągnąć może także zlokalizowana w Jadownikach Mokrych jedyna w swoim rodzaju Izba Pamięci Pontyfikatu Jana Pawła II. Poza tym chcemy zatrzymać u nas rowerzystów, których mamy naprawdę sporo. Przez naszą gminę przebiega trasa Velo Dunajec, więc naszym zadaniem jest stworzenie dla rowerzystów atrakcyjnych miejsc na odpoczynek.

Z jednej strony rowery, ale nie można zapominać też o kierowcach samochodów…
Dlatego jednym z moich większych marzeń jest, aby każdy mieszkaniec naszej gminy miał do swojego domu dojazd w postaci asfaltowej trasy. Właśnie otwieramy przetarg na budowę dróg. Chcemy wybudować aż 50 tras. Głównie byłyby to właśnie drogi dojazdowe do poszczególnych posesji. Na pewno nie uda się przeprowadzić wszystkich prac w tym roku, ale zapewniam, że inwestycji w tym zakresie będzie sporo. Dodatkowo chcemy wybudować chodniki i parkingi. Przede wszystkim zależy mi na budowie miejsc parkingowych przy uruchomionym w naszej gminie przed trzema laty nowoczesnym targowisku. Myślimy także o budowie PSZOK-u. Chcemy, aby obiekt został uruchomiony już w tym roku. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli pozbyć się nie tylko śmieci wielkogabarytowych, ale także zużytych opon, czy oleju. Jak widać planów na ten rok jest naprawdę mnóstwo…

WARTO PRZECZYTAĆ:   Beata Reiner: Nauczanie zdalne jak grom z jasnego nieba

Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl

*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.