Języki obce. Dlaczego się ich uczymy?

Heiwa_elementary_school_18
By Ajari from Japan – Heiwa elementary school (fot. Wikipedia)

 

Coraz większa liczba tarnowian stawia na naukę języków obcych. Wśród głównych powodów są te związane ze znalezieniem pracy za granicą, podniesieniem swoich kwalifikacji, czy zrozumieniem innej kultury, która wiąże się z wakacyjnym wypoczynkiem.

W dalszym ciągu największą popularnością wśród języków obcych cieszą się język angielski, niemiecki oraz hiszpański. Duża grupa ludzi stawia również na język włoski, francuski, czy rosyjski. Pani Agnieszka, która pracuje w branży budowlanej i odpowiada za kontakt z zagranicznymi partnerami, musiała od podstaw nauczyć się języka niemieckiego, mimo iż wcześniej doskonale znała język angielski. – Tego wymaga ode mnie mój pracodawca. Język angielski jest stosunkowo prosty, a dodatkowo uczyłam się go w szkole średniej, więc nie miałam z nim najmniejszego problemu. Z językiem niemieckim było inaczej. Nasza firma otworzyła się na tamtejszy rynek i aby zachować swoje stanowisko, musiałam zapisać się do jednej ze szkół językowych i nauczyć się tego języka od podstaw. Aby w dość swobodny sposób móc nawiązać kontakt, nauka zajęła mi nieco ponad rok.

Maciej Papierz, właściciel szkoły językowej „Speakers’Corner” w Tarnowie, uważa że wybór nauki języka, przeważnie wiąże się z docelowym miejscem emigracji danej osoby. – To bez wątpienia jeden z najważniejszych powodów, ale oczywiście nie jest to jedyne kryterium. Pracodawcy coraz bardziej cenią sobie pracowników, którzy posługują się językiem obcym przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Stąd też, wśród mieszkańców Tarnowa dużym zainteresowaniem cieszą się kursy konwersacyjne oraz biznesowe. Oczywiście jest też grupa osób, dla których język jest kluczem do realizacji własnych marzeń oraz pasji. Mając na uwadze czas nauki języka obcego, pan Maciej uzależnia go przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji, zdolności oraz chęci. – Język angielski, który nie należy do języków trudnych, może okazać się nie lada wyzwaniem, jeżeli nie poświęci mu się wystarczająco dużo czasu. Jeżeli chodzi o naprawdę trudne języki takie jak: japoński, norweski czy też polski, którego uczą się u nas obcokrajowcy, to decyzja o podjęciu nauki najczęściej podyktowana jest pasją dla danego języka i jego kultury. Tak jest chociażby w przypadku języka japońskiego. Język norweski wiąże się już bardziej z planami zawodowymi danej osoby.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Po pensję do bukmachera

Jego słowa potwierdza Bożena Kula, właścicielka szkoły językowej „Brytania”, która również świadczy swoje usługi na terenie Tarnowa. – Dorośli tarnowianie uczą się języków, aby wyjechać do pracy za granicę, podnieść swoje kwalifikacje, ale również poznać język kraju, do którego wybierają się na najbliższe wakacje. Dzieci i młodzież uczą się języków z innych powodów. Wśród nich są takie, które dotyczą zaliczenia egzaminu gimnazjalnego, czy maturalnego, dostania się do elitarnej szkoły, uzyskania dyplomu Cambridge, czy możliwości wyjazdu na studia za granicę. Niektórzy stawiają na naukę naprawdę trudnych języków. Jednym z nich jest język chiński, ponieważ wiąże się on z inną grupą językową, skomplikowaną pisownią, a także trudnością w opanowaniu tzw. tonów, gdyż dane słowo zmienia znaczenie w zależności od tego w jakim tonie zostało wypowiedziane. Mimo wszystko część tarnowian wybiera język chiński ze względu na rozwój wymiany handlowej z Chinami. Niektórzy z naszych klientów prowadzą interesy z Chińczykami i nie chcą korzystać z pomocy pośredników w ważnych dla nich negocjacjach.

Zarówno w „Brytanii”, jak i w „Speakers’Corner” twierdzą, że szkoły językowe mają przewagę nad prywatnymi lekcjami, ponieważ prowadzone są w oparciu o przygotowany program, dostosowany do osoby, bądź danej grupy, co wiąże się z większym profesjonalizmem. Poza tym, kursanci mogą liczyć również na potwierdzenie swoich umiejętności, z racji tego, że wiele szkół językowych to Akredytowane Centra Egzaminacyjne. To wszystko sprawia, że nauka ma charakter zaplanowany. – Nasi lektorzy nie boją się wyzwań. Wszystkie nasze kursy stawiają na praktyczne wykorzystanie języka obcego. Tzw. kursy direct przygotowują do podstawowej komunikacji za granicą, kursy konwersacyjne z native speakerami dają możliwość „rozgadania się” na dobre, a kursy biznesowe przygotowują do pracy w środowisku międzynarodowym – mówi Maciej Papierz. – Szkoły językowe dają szansę konwersacji z różnymi osobami w grupie w sytuacjach rzeczywistej wymiany poglądów. Nasza szkoła przy zastosowaniu metody komunikatywnej stwarza wiele okazji do mówienia w parach, grupach, przy monitoringu lektora i poprawie błędów. W ciągu roku nauki kursant zalicza jeden poziom, w tym czasie otrzymując dwa szczegółowe raporty z pracy jaką do tej pory wykonał. Lekcje odbywają się regularnie i nie są odwoływane, jak ma to niejednokrotnie miejsce przy lekcjach prywatnych – dodaje Bożena Kula.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Wola Rzędzińska: Wjechał na przejazd kolejowy pomimo nadawanego sygnału czerwonego

Nauka języków obcych stała się w ostatnim czasie bardzo ważna dla większości tarnowian. Okazuje się, że coraz częściej bez ich znajomości nie byłoby możliwe znalezienie wymarzonej przez siebie pracy. Języki obce pomagają porozumiewać się z obcokrajowcami, których z każdym kolejnym rokiem w naszym kraju przybywa. Z całą pewnością nauka języków obcych jest ważną, ale i zarazem trudną częścią codziennego życia i aby znaleźć motywację do nauki, trzeba najpierw odkryć jej zalety.

Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl
*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.

Dodaj komentarz