Tuchów: Cel? Wysportowana gmina!

W ostatnich miesiącach w gminie Tuchów przeprowadzono wiele inwestycji związanych z poprawą infrastruktury sportowej. Nowych nawierzchni doczekały się nie tylko przyszkolne boiska, ale także zadbano o strefy aktywności fizycznej, za olbrzymie pieniądze przebudowano stadion i budynek klubowy piłkarskiej Tuchovii, a także zdecydowano się na zmianę na stanowisku dyrektora tuchowskiego MOSiRu, co ma zaowocować jeszcze bogatszą ofertą sportową dla najmłodszych.

Nowy budynek klubowy w gminie Tuchów, w którym znajdują się siłownia i klub fitness.

Na początku grudnia 2020 roku odbył się odbiór techniczny prac związanych z rewitalizacją terenu stadionu miejskiego Tuchovii wraz z rozbudową budynku klubowego. Projekt obejmował roboty rozbiórkowe, przebudowę instalacji, budowę boiska treningowego oraz boiska do siatkówki plażowej, niwelację terenu, wykonanie parkingu oraz chodników i dojazdów, wykonanie terenów zielonych, przebudowę i rozbudowę budynku zaplecza oraz przebudowę i rozbudowę dróg. Tym samym stadion Tuchovii, na którym swoje mecze rozgrywa klub występujący w lidze okręgowej, wzbogacił się nie tylko o pierwsze w gminie boisko ze sztuczną nawierzchnią, ale także budynek klubowy, w którym oprócz nowoczesnych szatni dla zawodników znalazły się profesjonalna siłownia i klub fitness. Co więcej, na części budynku klubowego umieszczono także… trybunę, na której może zasiąść około 60 osób. Tym samym pojemność stadionu Tuchovii wzrosła do ponad 300 miejsc siedzących, w zdecydowanej większości znajdujących się pod dachem.

Baza dla profesjonalistów i amatorów
Burmistrz Tuchowa, Magdalena Marszałek nie ukrywa, że w ostatnich latach wśród tamtejszej społeczności, a w szczególności wśród dzieci i młodzieży widać ogromną potrzebę uprawiania sportu i spędzania wolnego czasu w aktywny sposób. Wielomilionowa inwestycja, która została zakończona przed końcem 2020 roku, przeprowadzona została właśnie z myślą o nich. – Inwestycja dotycząca budowy budynku klubowego na stadionie Tuchovii, budowy boiska ze sztuczną nawierzchnią, budowy boiska do siatkówki plażowej, remontu ul. Szpitalnej oraz budowy ścieżki rekreacyjnej, pochłonęła 6 mln zł. Chcieliśmy stworzyć nie tylko jeszcze lepsze warunki dla klubu Tuchovia, który radzi sobie coraz lepiej, ale także uruchomić bazę sportową, z której będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy naszej gminy, w tym także osoby niepełnosprawne. Uruchomione w budynku klubowym siłownie oraz klub fitness będzie do dyspozycji każdego. Kluby sportowe i organizacje działające w naszej gminie będą mogły korzystać z tych obiektów bezpłatnie. Przez najbliższe 5 lat, a więc przez czas trwania projektu, z którego pozyskaliśmy pieniądze na budowę obiektu, mieszkańcy również będą mogli korzystać z siłowni za darmo. Zajęcia prowadzić będą zatrudnieni w naszych szkołach wuefiści, a także trenerzy z MOSiRu.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Jeszcze w tym roku obowiązkowe OC dla e-hulajnóg?

Magdalena Marszałek przyznaje, że mieszkańcy gminy Tuchów już od ponad 10 lat upominali się o budowę boiska ze sztuczną nawierzchnią, ponieważ do tej pory nie mieli do swojej dyspozycji ani jednego takiego obiektu. Nowe boisko, które powstało w sąsiedztwie tuchowskiego stadionu ma służyć wszystkim klubom i stowarzyszeniom działającym w podtarnowskiej gminie, a także zwykłym mieszkańcom, którzy po zapisaniu się na konkretną godzinę, będą mogli z niego korzystać. – Zmiany już wkrótce przejdzie także płyta główna na stadionie. Mamy zamiar wykonać drenaż murawy, aby woda po opadach deszczu nie zostawała na placu gry. Chcemy, aby nasi piłkarze wrócili na wyremontowany obiekt już we wrześniu. Jako gmina stawiamy także bardzo mocno na sport amatorski. Za mojej kadencji wymieniliśmy już cztery nawierzchnie na przyszkolnych boiskach. Wielką popularnością cieszy się oddana niedawno do użytku „Skałka”. Nowa trasa dla spacerowiczów, miłośników nordic walking, rowerzystów i rolkarzy liczy około kilometra. Ścieżka zaczyna się przy ul. Szpitalnej i kończy się przy ul. Polnej. Główna alejka wyłożona jest kostką brukową. Wzdłuż trasy zamontowaliśmy latarnie, ławki i kosze na śmieci. Prace na „Skałce” trwały ponad rok. Oprócz ścieżek dla osób szukających większych wrażeń przygotowaliśmy schody na ścianie. Dodatkowo jedna ze ścieżek prowadzi do brzegu rzeki Białej. Podczas spaceru można podziwiać bujną roślinność, która była nienaruszona przez dziesiątki lat oraz odpocząć na łonie natury.

Nowe boisko ze sztuczną nawierzchnią w gminie Tuchów.

Piłka nożna, siatkówka, kolarstwo górskie, judo i inne…
W Tuchowie od kilku lat działa kilka klubów sportowych, które prowadzą zajęcia w różnych konkurencjach. Oprócz piłki nożnej można uprawiać również m.in. siatkówkę, piłkę ręczną, kolarstwo górskie, judo, szachy, czy tenis stołowy. We wrześniu ubiegłego roku nowym dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tuchowie został Mateusz Salwa, który zastąpił na tym stanowisku Marka Srebro. Nowy dyrektor zaraz po studiach był instruktorem narciarstwa i snowboardingu, a następnie pracował w Legii Warszawa, gdzie był koordynatorem i trenerem. Od 2013 roku prowadzi własną działalność gospodarczą, w zakresie której organizuje obozy sportowe z treningami mentalnymi. Przed Mateuszem Salwą postawiono zadanie urozmaicenia oferty sportowej w gminie Tuchów i uczynienie z niej centrum sportu w regionie.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Spór o uliczne oświetlenie

– Chcę odbudować sport w Tuchowie. Pierwszym moim ruchem było wyprowadzenie na prostą klubu Tuchovia, który znalazł się blisko upadłości. Ostatecznie udało się tego dokonać. W momencie kiedy wraz ze swoimi współpracownikami przejmowaliśmy stery w Tuchovii, oprócz drużyny seniorów działała tam zaledwie jedna grupa młodzieżowa. Obecnie w naszym klubie trenuje około 120 dzieci niemal w każdej kategorii wiekowej. Trzeba jednak pamiętać, że Tuchów to nie tylko piłka nożna i skupiamy się także na innych dyscyplinach. Nowe boisko do siatkówki plażowej bez wątpienia pozwoli organizować wiele turniejów, ponieważ ta dyscyplina jest w naszej gminie bardzo popularna, a to dzięki trenerom prowadzącym zajęcia w UKS Lider Tuchów. Zresztą warto wspomnieć, że Mateusz Poręba, wychowanek Sokoła Tuchów jest dziś wiodącą postacią drużyny Indykpol AZS Olsztyn występującej w Plus Lidze – mówi Mateusz Salwa i dodaje, że sukcesy ogólnopolskie osiągają również zawodnicy w innych konkurencjach. – Bardzo mocne jest kolarstwo górskie. Świetne rezultaty osiągają zawodnicy z sekcji judo. Mamy kolejne ambitne plany, aby rozwijać gminny sport. Chcemy szukać wybitnych jednostek sportowych w całym regionie, a nie tylko Tuchowie. Oprócz SKS-ów będziemy zapraszać dzieci na specjalne zajęcia sportowe, a najlepszym jednostkom proponować reprezentowanie naszych klubów. Chcemy odbudować piłkę ręczną, a także na wyższy poziom wynieść szachy, które w ostatnim czasie cieszyły się małym powodzeniem. W dalszej perspektywie czasu plan jest taki, aby o ile nie cały sport w Tuchowie, to przynajmniej dyscypliny do tej pory niezagospodarowane działały pod marką Tuchovii. Być może pierwszym klubem oprócz piłkarskiego, który będzie działał pod tą nazwą będzie klub tenisa stołowego… W najbliższym czasie mamy zamiar bardzo mocno postawić na tę dyscyplinę sportu. Zajęcia będą prowadzić u nas najlepsi specjaliści w kraju, a pieczę nad treningami sprawować będzie Maciej Nalepka, czyli paraolimpijczyk z Rio de Janeiro.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Wyrok na pszczoły?

Władze gminy Tuchów nie zamierzają spoczywać na laurach i już planują kolejne sportowe inwestycje w nadchodzących latach. – W 2021 roku planujemy wymianę nawierzchni na kolejnym przyszkolnym boisku, a w Siedliskach powstanie nowy budynek szatni na obiekcie sportowym tamtejszej Alfy. W planie jest również wyremontowanie skateparku w Tuchowie oraz opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu rekreacyjnego obok „Skałki”. Na miejscu byłego boiska treningowego Tuchovii mamy zamiar stworzyć sztuczną plażę, leżaki, ale i ściankę wspinaczkową. Jestem pewna, że w przeciągu najbliższych lat poziom infrastruktury sportowej i rekreacyjnej w gminie Tuchów wzrośnie do zadowalającego nas wszystkich poziomu. Moi poprzednicy zadbali o drogi, kanalizację, czy wodociągi w gminie, więc mam teraz szansę rozwijać sport i rekreację, a do tego, jak ważną rolę odgrywają one w życiu przede wszystkim młodych ludzi, nie trzeba nikogo przekonywać. W zdrowym ciele zdrowy duch – kończy burmistrz Tuchowa, Magdalena Marszałek.

Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl
*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.