Tomasz Bełzowski: W przyszłym roku inwestycji nie zabraknie

Z Tomaszem Bełzowskim, zastępcą burmistrza miasta i gminy Szczucin rozmawia Sebastian Czapliński.

Czy były obawy, że w 2022 roku nie uda się przeprowadzić wszystkich zaplanowanych w gminie prac?
Zawsze z inwestycjami jest tak, że pojawia się niepewność, czy wszystkie zaplanowane prace uda się zrealizować. Jako samorząd posiadamy zabezpieczone fundusze na przeprowadzenie poszczególnych inwestycji, ale z tyłu głowy trzeba mieć myśl, że w związku z coraz wyższymi kosztami, czy rosnącą inflacją, może coś nie ułożyć się tak, jakbyśmy tego chcieli. Kiedy wybuchła wojna na Ukrainie, to również nie mieliśmy informacji, ile ostatecznie uchodźców zdecyduje się przekroczyć granicę polsko-ukraińską i będzie szukać schronienia w naszej gminie. Musieliśmy również na ten cel zabezpieczyć pewne pieniądze w naszym budżecie, aby tym ludziom pomóc. Nie da się jednak ukryć, że w przyszłość należy patrzeć pozytywnie i starać się działać w taki sposób, aby mieszkańcom naszej gminy żyło się dobrze.

Z pozycji końcówki tego roku wydaje się jednak, że w gminie Szczucin udało się ostatecznie przeprowadzić sporo wielomilionowych inwestycji.
Zawsze można powiedzieć, że można było zrobić więcej, ale faktycznie nie możemy narzekać. Dobiegają końca prace związane z budową Centrum Kultury i Bibliotek. Koszt inwestycji to 10,2 mln zł. W drugiej połowie grudnia powinno nastąpić oficjalne otwarcie tego obiektu. Oprócz tego z Polskiego Ładu otrzymaliśmy wsparcie finansowe na inwestycję, która była dla nas od wielu lat priorytetem, czyli budowę przedszkola ze żłobkiem. Do tej pory nie posiadaliśmy w naszej gminie ani jednego żłobka. Z kolei przedszkole, które funkcjonuje od dłuższego czasu lata świetności ma już za sobą. Zaprojektowaliśmy budynek, pozyskaliśmy na jego budowę 13,5 mln zł, a całkowity koszt prac wyniesie ponad 17 mln zł. Obiekt będzie posiadał 8 oddziałów przedszkolnych, dzięki czemu pomieści 200 dzieci oraz dwa oddziały żłobka dla 40 dzieci.

Prace dotyczą nie tylko przedszkoli, ale także szkół…
To prawda. Na przyszły rok zaplanowaną mamy inwestycję związaną z zagospodarowaniem terenu wokół Szkoły Podstawowej w Szczucinie, jak również wokół hali sportowej. Na ten cel mamy zabezpieczone fundusze w ramach Polskiego Ładu. Chcemy w grudniu rozstrzygnąć przetarg na wykonawcę zadania. W ramach prac przy hali sportowej chcemy wybudować m.in. skate park. Całkowity koszt inwestycji powinien wynieść około 5 mln zł. W przypadku szkół w naszej gminie od tego roku szkolnego przestał funkcjonować catering. Po 6 latach przerwy do największej Szkoły Podstawowej w Szczucinie wróciły smaczne, zdrowe i co najważniejsze przygotowywane na miejscu posiłki. Przywrócenie kuchni kosztowało naszą gminę około 160 tys. zł. Wcześniej dzieci za obiad z cateringu płaciły 7,50. Dzięki temu, że od teraz dania przygotowywane są na miejscu, jest to już tylko 5 zł. Znacznie wzrosła także liczba uczniów uczęszczających na obiady. Wcześniej było ich 170, a teraz jest ich już 370. To pokazuje, że był to słuszny ruch z naszej strony.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Pavle Velimirović: Liga polska? Czekam na oferty

Jedną z większych inwestycji w tym roku była także budowa nowego placu targowego. Czy również zakończenie tych prac uznaje pan za duży sukces?
Jak najbardziej. Dzięki nowemu targowisku udało się poprawić warunki pracy dla sprzedających. Oprócz tego, część nowego targowiska znajduje się przy cmentarzu oraz przy kaplicy, więc osoby odwiedzające zmarłych będą mogły zaparkować swoje samochody na odpowiednim podłożu, nie narażając się na chodzenie po błocie. W ramach zrealizowanej inwestycji wykonano utwardzone alejki i drogi dojazdowe, jak również wykonano kanalizację opadową. Plac targowy w Szczucinie zajmuje powierzchnię prawie 7 hektarów. Jest to jedno z największych targowisk w regionie. Jego remont pochłonął 1,5 mln zł, z czego 600 tys. zł stanowiła dotacja z Urzędu Marszałkowskiego.

Czy to prawda, że niebawem na ulicach w gminie Szczucin zrobi się bezpieczniej?
Jakiś czas temu samorządy z terenu powiatu dąbrowskiego po raz kolejny otrzymały wsparcie z Rządowego Funduszu Polski: Programu Inwestycji Strategicznych – III edycja (PGR). Nasza gmina uzyskała blisko 2 mln zł na przebudowę ul. ks. M. Bracha w Szczucinie. Chcemy przeprowadzić remont ulicy, a także poprawić bezpieczeństwo mieszkańców tamtejszego osiedla. Oprócz tego mamy zamiar wybudować rondo w Szczucinie. Prace w tym zakresie znajdują się w fazie projektowania. Rondo również poprawi bezpieczeństwo, a także spowolni ruch samochodów na tym odcinku, a jednocześnie nada mu płynności. Nie da się ukryć, że w godzinach porannych od strony zachodniej trzeba kilkanaście dobrych minut postać w korku, a to powoduje powstawanie spalin, co negatywnie wpływa na środowisko. Chcemy coś z tym zrobić.

Tym bardziej, że w końcu do Szczucina wróciły autobusy…
Mamy uruchomione linie od Słupca do Szczucina i z powrotem, a także linię na trasie Szczucin-Radwan. Obserwujemy, jak dużym cieszą się zainteresowaniem. Chcieliśmy w ten sposób wspomóc Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie, aby więcej osób mogło korzystać z ich usług. Teraz będziemy analizować, na ile było to słuszne posunięcie i podejmować decyzje, czy warto uruchamiać kolejne linie. Mieliśmy już zgłaszane takie potrzeby chociażby z miejscowości Dąbrowica, więc niewykluczone, że będzie to kolejny region, gdzie zawitają autobusy.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Tomasz Banek: Przede wszystkim edukacja!

Czy niebawem mieszkańcy gminy będą mogli korzystać z usług nowego Ośrodka Zdrowia?
Mamy taką nadzieję. Nabyliśmy już na ten cel jedną z działek od parafii w Szczucinie. 14 października do starostwa w Dąbrowie Tarnowskiej złożony został wniosek o pozwolenie na budowę. Obecnie staramy się przygotowywać do kolejnych naborów, abyśmy mieli przygotowane potrzebne dokumentacje. W tej chwili dysponujemy już projektem na budowę obiektu o powierzchni 700 m kw. Byłby to budynek parterowy ulokowany w centrum Szczucina przy ul. Radomyślskiej. Obiekt powstałby na działce zlokalizowanej przy sporych rozmiarów parkingu, więc dostępność miejsc parkingowych dla osób schorowanych byłaby odpowiednia. Staramy się o fundusze i liczymy na to, że wkrótce uda nam się je pozyskać.

A co z budową budynku socjalnego?
Finansowanie tej inwestycji przewidziane jest na 2023 rok. Będziemy niebawem rozstrzygać przetargi na przeprowadzenie prac. Mamy już gotową dokumentację projektową budynku socjalnego, w którym znajdzie się 8 mieszkań. Składamy wniosek o dofinansowanie realizacji tej inwestycji do BGK. Liczymy, że uda nam się pozyskać duże pieniądze. Według wskaźników możemy liczyć nawet na 85 proc. dofinansowania. Taki obiekt na pewno będzie bardzo potrzebny w naszej gminie. W sytuacji, kiedy rodzina traci dom, np. w wyniku pożaru, powinniśmy zabezpieczyć jej odpowiednie warunki.

Z racji coraz wyższej inflacji i rosnących cen za energię 2023 rok zapowiada się dla gminy Szczucin trudniejszy od obecnego?
Na pewno nie będzie to rok łatwy, dlatego też nie rozpisujemy od razu wszystkich przetargów, a robimy to stopniowo. Do poszczególnych inwestycji podchodzimy z uwagi na ich znaczenie dla rozwoju naszej gminy. Tak było w przypadku budowy przedszkola wraz ze żłobkiem. Była to dla nas priorytetowa inwestycja, więc w pierwszej kolejności zabezpieczaliśmy fundusze właśnie na jej realizację. Na kolejne inwestycje będziemy spoglądać pod względem tego, czy nasze możliwości finansowe pozwolą na realizację prac. Nie jesteśmy bogatą gminą, a do każdej inwestycji trzeba dołożyć znaczne pieniądze. Inflacja się nie zatrzymuje, więc trzeba liczyć każdą wydaną złotówkę. Oszczędzać także w jakiś sposób będziemy. Już teraz rozpoczęliśmy wyłączanie oświetlenia ulicznego, więc od godziny 22. do godziny 4. lampy są wyłączane. Dodatkowo zostały wydane zarządzenia przez burmistrza dotyczące szukania oszczędności we wszystkich naszych jednostkach. Pracownicy zobowiązani są gasić niepotrzebnie włączone światło, czy oszczędzać wodę i gaz. Pomimo wielu trudności, jakie na nas czekają w kolejnym roku, jestem jednak pewny, że inwestycji, które będą miały pozytywny wpływ na życie naszych mieszkańców, nie zabraknie.

WARTO PRZECZYTAĆ:   Jan Paweł Tomaszewski: Motywacja w trudnych czasach (WIDEO)

Autor: Sebastian Czapliński/ TEMI.pl

*Tekst ukazał się na łamach tarnowskiego tygodnika TEMI.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.